ERDOĞAN DEMİR

Marka ve kalitesiyle Dünya piyasalarında adından söz ettiren Çeribaşı kirazı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Çeribaşı’nda kiraz üretimini ilk kez deneyen ve başarıya ulaşmasında katkısı bulunan Ahmet Karaca, “Köyümüzde bugün 35 kiraz üreticisi bulunuyor. Yıllık 300 ton kiraz üretiliyor. Çeribaşı kirazı artık Türkiye’nin dışında Avrupa’da da aranan kiraz oldu. Çeribaşı’nda üretilen kirazımız ihracatçı firmalar tarafından alınarak Almanya, İngiltere ve Fransa gibi birçok ülkeye gönderiliyor. Çeribaşı’na kirazdan gelen gelir yıllık 15 milyon TL’yi buluyor. Kirazın kilogramını 50-55 TL arasında satıyoruz. Bu fiyatı dolara vurursak 2.5 dolar yapıyor. Kiraz hasadı genelde 15 Haziran gibi başlıyor ve Temmuz ayı başında sona eriyor.” dedi.

Karaca, kendisinin en büyük hedefinin de Çeribaşı’ndan yetişen kirazın kendilerinin ihraç edebilmek olduğunu belirterek, bu konuda Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık ile yeni seçilen Edirne milletvekillerinden bu konuda destek beklediklerini de belirtti.

Çeribaşı Köyü muhtarı Tezcan Meriç, “Bu yıl da kiraz hasadımız başlamak üzere, ihracatçı firmalarımız köyümüze geldi. 45-55 lira arasında kiraz alımı yapacaklar beklentimiz 60-70 lira arasındaydı. Köyümüzde 500 dekar ekili kiraz var. 350-400 ton kiraz hasadı bekliyoruz. İnşallah güzel bir yıl olur.” dedi.

Enez Ziraat Odası başkanı Mehmet Oskan; “Çeribaşı kiraz şenlikleri için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Üreticilerimize bereketli olsun.” dedi.

Tarım Orman Enez İlçe Müdürü Simge Ünlüsoy; “Çeribaşı kiraz şenlikleri için bizde kurum olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Hayırlı bereketler olsun.” dedi.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve Enez Kaymakam Vekili İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili'nin de katılacağı kiraz şenlikleri gündüz yapılmasının ardından, gece de köy meydanında eğlencelerle şenliğin süreceği öğrenildi.

Ayrıca sürpriz sanatçılarında geceye renk katması bekleniyor. Muhtar Tezcan Meriç, yöre halkını Çeribaşı kiraz şenliklerine katılmaya davet etti.