BÜLENT SAYLAM

Gaytancıoğlu, “Bu sene seçim yılında 20 yıllık AKP karanlığına son vereceğiz. Bundan eminiz” dedi. EYT’nin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)’ye geldiğinde daha geniş kesimlerin faydalanması için çaba göstereceklerini dile getirdi.

HALK SOKAĞA ÇIKTIĞINDA HER ŞEYİN NE OLDUĞUNU GÖRÜYOR

2023 yılının seçim yılı olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, yeni yıl ile ilgili olarak düşüncelerini şöyle aktardı: “Her, yeni yıla insanlar umutla girer. Biz de bir bu sefer daha fazla umutluyuz. Niye? Çünkü seçim olacak, seçim yılı bu sene seçim yılında 20 yıllık AKP karanlığına son vereceğiz. Bundan eminiz. Ülke çünkü çok zorlandı. Özellikle son yıl artık herkes iliklerine kadar yoksulluğu, işsizliği, hayat pahalılığını hissetti ve daha da hissetmeye devam ediyor. İnsanlar donuyor, üşüyor. Para kazanamıyor, mutsuzlar. Çarşıya, pazara, sokağa çıktıklarında bu mutsuzlukları yüzlerinden okunuyor, gülemiyorlar. Yönlendirilmek istenen bir mekanizmaya karşı mücadele azimleri var, onu da sandığa gittiklerinde gösterecekler. Niye? Çünkü televizyonlarını açtıklarında bazı kanallar her şeyi toz pembe gösteriyor ama halk sokağa çıktığında her şeyin ne olduğunu görüyor.” 

BEN 2023’TEN UMUTLUYUM

Gaytancıoğlu, değerlendirmesine şöyle devam etti: “O nedenle ben 2023’ten umutluyum. Çünkü biz Türk halkı olarak böyle yönetilmeyi hak etmiyoruz. Türk halkı demokrasiye düşkündür, bağımsızlığına özgürlüğüne, cumhuriyete ve Atatürk'e çok bağlıdır. O nedenle gereğini sandıkta yapacaktır. AKP karanlığına son verecektir. Ondan sonra da bu ülkeyi yeniden cumhuriyetin kurucu ayarlarına hep birlikte döndüreceğiz”. 

ÇARŞIYA, PAZARA ÇIKAN İNSANLAR İSTEDİKLERİNİ ALAMADILAR

Gaytancıoğlu, 2022 yılı ile ilgili olarak şunları söyledi: “2022 yılı çok kötü geçti. Yani daha önceki yıllar da zordu ama 2022 başlangıcında 2021’in sonunda başlanan bu kur korumalı mevduat ve dolarizasyon onu önlemek için yapılan işte döviz satışları, ülkenin ekonomi politikasının zaten kötüydü ama daha da kötüleşmesi ve tamamen dışa bağımlı hale gelmesiyle insanlar yoksulluğu ilk defa hissetmeye başladılar. Beslenme çantalarına bir şeyler koyamayan evin hanımı çok üzüldü. Çarşıya, pazara çıkan insanlar istediklerini alamadılar. Yani Cumhuriyet tarihinde ilk defa peynir fiyatı et fiyatını geçti. 2022’de bunları yaşadık. 2023’te inşallah bunları sona erdireceğiz.” 

TABANIN BİRAZ DAHA GENİŞLETİLMESİ LAZIM

2022’ye çok az kala açıklanan EYT kararını da değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Genel başkanımız her fırsatta öğrenci kredilerinden başladı. Özellikle mutfakta çektiği videolarda Türk halkı genel başkanı kendinden biri olarak gördü. Çünkü hepimizin mutfakları onun mutfağına benziyor. Sarayda yaşayanlar hariç tabii ki. Öyle olunca iktidar da onları yapmak zorunda kaldı. Geniş kitleler yüzünden EYT’yi aslında ülke gündemini almamıştı iktidar. Karşıydılar. Hatta 2019 yılında Erdoğan'ın çok sert sözleri vardı. Ama ne oldu? En sonunda bunu yapmak zorunda kaldı. Çünkü seçim yılı ama halk bizi tebrik ediyor. Tebrik ederiz sizlerin sayesinde bu iş oldu siz olmasaydınız olmazdı diyorlar. Şimdi başka şeyler istiyorlar. Yani sözleşmelilere kadro istiyorlar. Genel başkan girsin bir tane daha video çeksin. Bakalım nasıl bir yasa gelecek daha bu şu anda sade bir açıklama var, önümüzdeki günlerde 1-2 hafta içerisinde. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bu yasa tasarısı gelecek. Oradan da Cumhuriyet Halk Partisi ciddi bir muhalefet sergileyecek. Bunu daha geniş kitlelere yaymak için çünkü Bağ-Kur'lular burada biraz sıkıntı içerisine giriyor. Birinde 9000 prim günü birinde 5000 prim günü. Evet o zaman 2 farklı şey vardı, bir bağ kur vardı, bir SSK vardı, sonra birleştirildi. Birleştirildi ise insanlardan eşitlik olması lazım. Onları da bir hak kazancı olması lazım. Yani tabanın biraz daha genişletilmesi lazım. Bize göre.