BÜLENT SAYLAM-ERDOĞAN DEMİR-MEHMET AYTAÇ

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi)’nin il ve ilçe başkanlıklarının seçimi ile ilgili kongre sürecinin başlamasının ardından, Keşan İlçe Başkanlığında da ilk adaylık açıklamasını partinin gençlik yüzünü yansıtan Anıl Çakır oldu. Dün sabah saatlerinde basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya gelen Anıl Çakır, kongrede Keşan İlçe Başkanı adayı olduğunu açıkladı. Çakır, partilerini kongre sürecinde delege seçimlerine davet etti.

ÇOBAN ATEŞİ YAKIYORUM

CHP’nin kurultay sürecinin başladığını kaydeden  Çakır, açıklamasına şu ifadelerle başladı: “3 Temmuz itibariyle köy ve mahalle delege seçimleri, 5 Ağustos’tan sonra da ilçe kongreleri yapılacak. Uzun yıllar bu partiye emek verip bu parti içinde doğmuş genç bir Cumhuriyet Halk Partili Kardeşinizim. Kökleri Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanan, Kuva-yi Milliye ruhu ile kurulmuş, bu memleketin taşında toprağında temelinde ayak izi ve alın teri olan kurucu genel başkanımız ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim iki büyük eserimden biri diye tabir ettiği, Türkiye’nin  onurlu geçmişi, aydınlık geleceği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatı olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Keşan İlçe Başkanlığına kongrede aday olacağımı, sizlerin huzurunda değerli kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Benim için çok önemli bir süreç. Çok olgun bir kongre süreci yaşayacağıma inanıyorum. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'yi demokrasi ile tanıştıran bir parti. Herkesi Kongreye katılmaya davet ediyorum. Ben burada bir çoban ateşi yakıyorum ve herkesi bu ateşin etrafında toplanıp büyütmeye davet ediyorum.” 

SEÇİMDE ÇALIŞAN İLÇE ÖRGÜTÜNE TEŞEKKÜR ETTİ

Kongre sürecinin hayırlı olmasını dileyen Çakır, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Çok güzel bir yarış olacağına eminim. 2019’dan beridir yaklaşık 3,5 yıldır görevde olan, hepsi birbirinden kıymetli, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız var. Çok emek verdiler. Evinden, işinden ve çocuklarından vazgeçip bu partiye emek verdiler. Onlara buradan bir kez daha teşekkür 

etmek istiyorum. Bu süreçte birbirinden kıymetli iki ilçe başkanımız görev yaptı. Birisi Kıymetli Abim Recep Pekcan, diğeride bir o kadar kıymetli abim olan Saner Özdilek. İkisinin de emekli tartışılmaz ve onlara şükranlarımı sunuyorum. Bu parti için emek veren gizli kahramanlar var. Başımızın tacı, elleri öpülesi kadınlarımız var. Bugüne kadar emek verdiklerin için kadın kollarımıza teşekkür ediyorum. İçlerinden biri olmaktan her zaman gurur duyduğum, kalbimin en özel yerinde yer edinen, ciğerimin köşesi gençlik kollarımıza şükranlarımı sunuyorum. Özellikle bu genel seçim sürecinde sabahlara kadar çalıştılar.” 

CHP’DE SEÇİM SÜRECİ

CHP büyük kurultay süreci genel seçimlerin ardından partiden yapılan açıklamayla geçtiğimiz günlerde başlamıştı. CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, 6 Haziran 2023 Salı itibariyle il ve ilçe kongreleri seçim sürecine girildi. 3 Temmuz’da başlayıp 30 Temmuz’a kadar devam edecek olan ilçe delege seçimlerinin ardından 5 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında ilçe kongreleri yapılacak.