Özdilek: “Helvacıoğlu meclis üyelerimizi tehdit ediyor”

Tümer: “Helvacıoğlu normal dengeli düşünen bir adam değil”

HABER: ERDOĞAN DEMİR

FOTO: BÜLENT SAYLAM

CHP Keşan ilçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Keşan Belediyesi Meclis Grup Başkanı Ferudun Tümer, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, CHP Keşan Belediye Meclis üyeleri ve kalabalık bir partili grubunun katıldığı ve saat 14.00’te başlayan basın toplantısında ilk olarak konuşan, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, toplantıya katılanlara hoş geldiniz diyerek şu konulara vurgu yaptı.

TÜRKİYE DEPREMLE SARSILDI

“Değerli Keşanlı hemşerilerimiz, basınımızın değerli emekçileri sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

06 Şubat 2023 saat 04,17’de maalesef büyük bir deprem felaketi ile derinden sarsıldık. Maalesef binlerce vatandaşımızı kaybettik, binlercesi kayıp ve 84 milyon insanımız derinden vicdanen ve ruhen yaralı. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyoruz. Geride kalanlara sabır ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Depremin ilk saniyesinden itibaren vatandaşlarımızın yardımına koşan tün belediyelerimize, gönüllülerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca görevlendirildikleri andan itibaren enkazların altına giren adeta mezarların içinden yurttaşlarımızı kurtaran Afad, Kızılay askeri personellerimiz, sivil toplum örgütü çalışanlarımıza ve yabancı ülkelerden gelen kurtarma ekiplerine minnettarız. Allah onlardan razı olsun.

Arama kurtarma çalışmaları bitene kadar mevcut aksaklıkları hatırlatmak dışında, siyaseten hiçbir eleştiri yapmama kararı almamıza rağmen, aksaklıkları hatırlattığımızda duymadığımız hakaret kalmadı. Burada bu yayını çocuklarımızın da izlediğini düşünerek millete söylenen bu hakaretleri dile getirmeyeceğim. Ancak ne gariptir ki eleştirdiğimiz konular ile ilgili siyasi irade depremin ilk birkaç günü gerekli müdahaleleri yapamadık helallik istiyoruz demiştir. Bu konudaki değerlendirmeyi milletimiz yapacaktır, kimsenin kuşkusu olmasın.

KIZILAY DEPREMDE TİCARET YAPTI

Yaşanan bu süreçte kayıplarımızdan dolayı çektiğimiz acı yetmezmiş gibi maalesef başka derin yaralar da açmıştır. Çocukluğumuzda okullarda bize verilen sarı zarflara harçlıklarımızı koyarak destek olduğumuz, okulda sosyal kollarda görev almak için çırpındığımız Kızılay’ımızın depremin üçüncü gününde insanlarımız çadır, barınma diye feryat ederken elindeki çadırları, konserve gıdaları deprem bölgesine göndermeyip sattığını öğrendik. İlgili yöneticinin ilk önce maliyetine sattık sonrasında da benden habersiz rutin bir işlem olduğu için (bu arada rutin işlem 46 milyon TL) yapılmış arkadaşları kınadım demesine de şahit olduk. Hemen yanımızda tren kazası sonucu 57 vatandaşını kaybeden Yunanistan da ulaştırma bakanının sorumluluk hissederek istifa ettiğini bizde ise binlerce canımızı kaybettiğimiz, binlercesinin de kayıp ve yaralı olduğu halde hiç kimsenin sorumluluk kabul etmeyip sadece özel bir kanalın sunucusunun istifa ettiğine şahit olduk. Daha burada saymak istemediğim ama herkesin şahit olduğu yaşanan birçok konuyu da halkımızın takdirine bırakıyoruz.

HELVACIOĞLU MECLİSİ TEHDİT EDİYOR

Ülkemiz böylesine savrulurken Keşan da neler oluyor peki. Maalesef aynı şekilde Keşan da tarihinin en kötü yönetimiyle karşı karşıya. Belediye başkanı maalesef kendisi ile aynı düşünülmediğinde onun istediği gibi karar verilmediğinde Millet İttifakının meclis üyelerine ve yönetimlerine sürekli olarak hakaret etmekte ve onları tehdid etmektedir. 

GÖREVE GELDİĞİNDEN BERİ NEDEN 1 TL VERGİ BORCU ÖDEMEDİN?

Göreve geldiği günden beri 1 TL vergi borcu ödemeyerek tamamının kendi dönemine ait vergi borcuna karşılık Keşan’ın en gözde ve en değerli bölgesinde ki Gençlik Spor Müdürlüğüne süreli olarak tahsis ettiğimiz arsanın satışına onay vererek 1 TL’ sini bile ödemediği vergi borcunun silinmesini istiyor. Oysaki çok yakında çıkacak olan yapılandırmada vergi borcunun faizinin %90 ı silinecek.  Neden 1 TL bile ödemedin diye sorunca da, bu istekle ilgili olarak işte bunun için diyebiliyor yani önceden planlanmış kurgulanmış bir süreç. Sayın başkan vergi borcunuzu ödeyiniz. İlgili arsa, Millet ittifakı iktidarında hazineden eşdeğer bir arsa ile takas edilip o yeni arsa Keşan halkının kullanımına kazandırılacaktır.

Sürekli olarak duyduğumuz hakaretler neler? Bu meclisin zihniyeti bozuk Kendisinin zihniyeti düzgün, bir tek onunki düzgün gibi ifade ediyor bunu ilginç bir şekilde. Yalan atarak konuşuyorsunuz. 

MECLİS ÜYELERİMİZE HAKARET EDEMEZSİN

Müteahhitlere beleş beleş arsa vermişsiniz (ispat etmekle mükellefsiniz). Keşan’a ihanet ediyorsunuz. Keşan’ın başına gelen en büyük felaket meclistir. CHP’li meclis üyeleri Keşan’a ihanet ediyor. Siz CHP’ye yakışmıyorsunuz (bu konuda en son söz söyleyecek kişi sizsiniz Keşan’da) . Keşan düşmanlığı yapıyorsunuz. Güya söz verdiğiniz Grup sözcümüzün 15 kere (daha fazla aslında saymayı bıraktım) sözünü kestiniz kayıtlarda mevcuttur. İyi partili ittifak ortağımız meclis üyelerimizi bizlerin güdümünde olmakla suçladınız hep. Oysaki biz her kararı ayrı ayrı alıp birbirimizle istişare ederiz ama sizin bunu anlamanızı da beklemiyoruz haliyle. 

İŞE YARAMAZ DEDİĞİ BİNADA OTURUYOR

Sürekli bir 30 yıl söylemi 94 tane taşınmaz satmışız evet karşılığında belediye eli ile 1000 adet konut 217adet dükkân kazandırmışız.  Keşan’a. Sayın belediye başkanına zamanın parası ile yaklaşık 11 milyon dolara yapılan (iktidar değilken yapıldığını hatırlatmak isterim) Belediye binası yatırımının kendisinin tüm yaptığı yatırımların üstünde olduğunu hatırlatmak isterim. Keşan Belediyesi’ne 217dükkan 740 araçlık otopark kazandıran, üstünde yüzlerce pazarcımızın etraftaki onlarca esnafımızın ekmek yediği pazaryerine ne işe yaradığı belli olmayan pazar yeri demesi de ayrıca bizleri üzmüştür. Hâlbuki kendisi kar yağarken çay dağıtıp ilk işim buranın üstünü kapatmak için söz veriyorum deyip sözünü tutmayan başkandır. Kendisinin de Keşan’ı oradan yönettiğini daha doğrusu yönetemediğini unutmayalım.

Hibe alıyoruz deniliyor, hibe denilen kaynağı bize ait olamayan yabancı ülkelerden veya kişilerden alınan paralardır. Yoksa bizim vergilerimizle çıkan ödeneklere hibe denilemez. 

Belediye de çalışan memurların siyaseten söylem geliştirmeleri ve siyasetin yoğun katılım gösterdiği toplantılarda saf tutması kabul edilebilir bir şey değildir.

Ne işe yaradığı belli olmayan Pazar yerinin 2023 tahakkuk geliri yaklaşık 4.290.000 TL’dir yani proje kendini amorti etmiştir. Belediyeye gelir kazandırmaktadır.

5000 KİŞİ NEREDE ÇALIŞIYOR?

Hangi işi neresinden tutalım 2008 den beri bitmeyen daha doğrusu başlayamayan organize sanayi bölgesi (hatta bir ara ikincisinin de müjdesi geldi hali ile orada çalışacak 5000 Keşanlı nerede çalışıyor şu an soruyoruz) Bitişi defalarca ertelenen bittikten sonra da yıllarca doktor sorunu çözülemeyen devlet hastanesi, defalarca söz verilen Keşan Enez karayolu, Gelibolu Köprüsünde çalışacak yüzlerce Keşanlı, köprü de bitti gerçi neyse. Bitişi defalarca ertelenen şehir stadı (hala bitmedi) vs.

FAY HATTININ ÜZERİNE DOĞAL GAZ LİMANI YAPTILAR

Peki hiç mi bir şey yapılmadı tabii ki yapıldı. Fay hattının üstüne bilim adamlarının itirazına STK’ ların öyle halkının feryadına rağmen Katar doğal gazının dağıtım istasyonunu hemen yaptılar. Sayın belediye başkanının hiç sesi çıkmadı. Sazlı dere köyünden 3 kişiye istihdam sağladı proje bu sayede bütün Saros Körfezi risk altına atılmış oldu binlerce ağaç kesildi. Kadın kolları başkanımız bir ağacı budadı diye kıyametleri koparan canlı yayın yapan belediye başkanımız stattaki meydan projesindeki Sazlıdere’deki ağaç katliamında hiç ortalarda yoktu. Basınımız sordu Meydan projesinde inşaat çöktü 4 tane direk eksik dikmişler, olur öyle şeyler dediler. CHP’ li belediyelerde de oluyor dediler. Gökçetepe’ ye Avm inşaatı yapılıyormuş diye sordu basınımız. Ölü sezonu olan bir yer kim oraya Avm yapmak ister ki?  Soruya soru ile cevap ne diyebiliriz.

MECLİS ÜYELERİMİZDEN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM

Değerli Keşanlılar buraya kadar olan her şey bir yana sizlere iki tane video izleteceğim. Artık bunlara tahammülümüz kalmamıştır. Artık yeter. Birincisi Grup sözcümüz sıklıkla önerge verdiği için elleştirilen Meclis üyemiz için Bol vakti olduğu için vatandaşları dinliyor, çözüm üretmeye çalışıyor dediği halde boş adam dedin diyerek konuşmayı manipüle eden, insanları birbirine düşürmeye çalışan bir belediye başkanı. Çok şükür ki kayıtlar var.

Daha sonra meclisimde borca karşılık borca karşılık arsa takası ile ilgili yaşanan tartışmaların videosu yayınlandı.

Özdilek, videonun ardından konuşmasına devam ederek konuşmasına devam etti.

“Dinlediniz daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Kendisini bu tavırlarından dolayı Meclis üyelerimizden ve Keşanlılardan Özür dilemeye davet ediyorum.”

MECLİS ÜYELERİMİZİ CANLI YAYINDA TEHDİT ETTİ HEDEF GÖSTERDİ

İkinci videomuzda ise maalesef Sayın başkanın Millet İttifakı meclis üyelerini tehdit ettiğine ve hedef gösterdiğine şahit oluyoruz. Böylelikle Sayın belediye başkanı tarih yazmıştır gerçekten. Bir belediye başkanı meclis üyelerini ilk defa halka karşı hedef göstermiş ve tehdit etmiştir. İzleyelim. Videonun yayınlanmasının ardından konulmasına devam eden Özdilek, Sizi Keşan halkına havale ediyorum Allah sizi çocuklarınıza bağışlasın ne demektir. Bu nasıl bir üsluptur. Meclis üyelerimizin yönetim kurulu üyelerimizin hepsinin ailesi var. Başlarına bir şey gelirse sorumlusu sizsiniz.  Bu konu ile ilgili olarak partimiz avukatları gerekli işlemlere başlamış olup hakaretleri ile ilgili olarak ayrı halkı kin nefret ve düşmanlığa sevk etmek ve Millet ittifakı meclis üyelerini tehdit etmekten ötürü ayrı olarak suç duyurusunda bulunup gerekli hukuki işlemleri yapılacaktır. Seçilmişlerimize kimse hakaret edemez tehdit edemez. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Şimdi Sözü Grup sözcümüze bırakmak istiyorum.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Son sözümü söylemeden önce bugünden itibaren Ülkemizin tek gündeminin deprem felaketi olduğunu unutmadan çalışmaya devam edeceğiz. Şehrimiz ile ilgili insanlarımızın güvenliği ile ilgili tüm konularda elimizden geleni yapacağız.

15 MAYIS’DA ÜLKEMİZ ÇOK GÜZEL OLACAK

Dün akşam hepimizin bildiği üzere 6 lı masanın Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmuştur. Bizler çok iyi biliyoruz ki 15 Mayıs sabahı Ülkemiz aydınlık huzur barış ve sevgi dolu bir güne uyanacak. Kaybedeni olmayan, seksen dört milyonun kazanacağı bir seçim olacak. Emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler, esnaflar, çiftçilerimiz, Ev hanımları, Engelliler, hepimiz kazanacağız. Güneşli güzel günler göreceğiz. Her şey çok güzel olacak.  Kalın sağlıcakla

Özdilek’in konuşmasının ardından CHP Meclis Grup Başkanı Feridun Tümer söz alarak şu konuları vurgu yaptı.

HELVACIOĞLU, NORMAL DÜŞÜNEN DENGELİ BİR ADAM DEĞİL

Cumhuriyet Halk Partili üyelerimiz ilçe başkanımız ilçe yöneticilerimiz belediye meclis üyelerimiz hepiniz hoş geldiniz. Tabii 50 meclis oldu, Mustafa Helvacıoğlu ile birlikte mesai yapmak hakikaten zor. Neden zor Mustafa Helvacıoğlu normal düşünen dengeli bir adam değil, yani bunu 50 mecliste gördük.  Müteakip seferler Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyeleri ile ilgili hakarete varan sözler söyledi. Ben de bundan 4-5 meclis önce dedim ki bu senin ağzına yakışmıyor, Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşun partisidir, biz kuruluşun partisi seçilmiş belediye meclis üyeleriyiz. En son laf söyleyecek sensin, senin nerede olduğun belli değil dedim. Hakikaten belli değil, fırıldak dönüyorsa bir üfleyeni vardır da biz Helvacıoğlu’nun üfleyeneni bulamadık biz. Tabi Mustafa Helvacıoğlu konuşmaya devam ediyor, saygımdan dolayı o makama daha farklı konuşmuyorum,  yanlış konuşuyor. 

25 PROJE GETİRDİK DİYOR AMA BUNLAR SADECE GÖRSEL

25 proje getirdik bunların hepsine hayır dedi, hayır demişiz biz. 50 mecliste 25 proje iki mecliste bir proje yapar evet. 25 kere projeye benzer şeyler getirip, bunların 10 tanesi eski itfaiye alanındaki otoparkla başlayıp AVM ondan sonra,  pazar yeri. Şimdi tekrar otopark ve düğün salonuna dönen,  ama görselinin aynı olduğu, bunlar bir proje değil sadece görsel, bilgisayar başında oturduğunuzda çok rahat bir lise öğrencisinin bile rahatlıkla çıkarabileceği görseller.  Proje falan değil, proje aşamasına gelmemiş, sadece insanları kandırmak için iki de bir ortaya çıkardığı çektirdiği fotoğraflar.  Başka projede hatırlamıyorum,  proje yapmak Mustafa Helvacıoğlu’nun yapacağı bir şey değil. Proje yapmak Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerde 30 yıl yöneticilik yaptık. İşte bir çöp rehabilitasyonu yatık. Orası yapılmasaydı orada yerleşim mümkün değildi. Yağmur suyunu ayırdık,  arıtma yaptık, laf ediyor şimdi evet 24 yıl vadeli yapıldı. İktidar gücü yokken yapıldı.  Sayın Mustafa Helvacıoğlu işine gelmeyen kararlarda sürekli bizleri ihanetle suçladı. Hain, ihanet eden odur Keşan’a yaptığı işlerin % 80’i yarım. Hiç standartlara uygun yapmıyor. Kaldırım yapmakla yol yapmakla övünmeyecek. Büyük projeler başkanım da değindi. 

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE 1.5 YILDIR YÖNETŞM TOPLANMIYOR

Organize Sanayi Bölgesi bizler de belediye olarak Mustafa bey yönetim kurulunda ben de ben de denetleme kurulundayım.  Buradan soruyorum sayın başkana 1.5 senedir toplanmadık. Çağrı yapmadılar bize denetleme kurulu olarak, Organize Sanayi Bölgesi neden yapılamıyor,  ben ufacık bir ipucu vereyim bununla ilgili Keşan kamuoyu bunu da öğrensin. Organize Sanayi bölgesinin yapılacağı yerde su yok.  Mustafa Helvacıoğlu da dört yıl önce dosya tamamlansın diye tek imza ile suyu taahhüt etmiş. Keşan’ın suyu yok diyoruz ya. Suyu taahhüt etmişiz. Yani biz orada meyve suyu fabrikası yaparsak, elmaları içme suyuyla yıkacağız. Buna bir cevap versinler, uyutuyorlar insanları, sürekli umut satıyorlar. 

11 MECLİS TOPLANTISI SONRA YOKSUN

Şimdi mecliste yaşadıklarımıza tekrar dönersek, hakikaten çok zor sabrediyoruz. Ama bir şey kalmadı, 11 meclisimiz kaldı. Bir ayda tatilse 10 meclisimiz kaldı. Biz de kurtuluyoruz, Keşan‘da kurtulur inşallah 11 meclis sonra. Mustafa Helvacıoğlu bu hakaretlere devam edecektir, hakaretler artacaktır,  çünkü bir şey yapamadı. O yapamamanın ezikliğini hissediyor, son meclise iki proje getirdi,  biri dokuzuncu onuncu geliyor,  yine değişti. 

PROJE DEDİKLERİ SADECE GÖRSEL

Yıkılan eski belediye binası ile ilgili bir proje getirdi. Mustafa Helvacıoğlu, proje getiriyor da finans yok,  proje dediği şeylerin finansı yok,  biz finans üretiyoruz, İller bankası var diyoruz bak, devlete borçlan, sen ödemeyeceksin nasıl olsa,  sekiz ay dokuz ay sonra yoksun.  Gelecek olan düşünsün,  bir proje çıkar ortaya belki. Bunu da yapamıyor  tabi. Bir şey satmak derdinde işte müteahhide vermek derdinde. Eski alışkanlıkları daha önce Ticaret Odası’nda yaptığı alışkanlıklar devam ediyor ama, burası belediye,  burası senin şahsi mümkün değil. 80 bin nüfusun malı. Hepimizin malı, bizlerde elimizden geldiğince dört yıl boyunca bunu sahip çıkmaya çalıştık. 

CHP’Lİ KOMİSYON ÜYELERİ ÇALIŞMASA BİRÇOK KOMİSYON ÇALIŞMAZ

Bu arada Cumhuriyet Halk Partili belediye meclis üyeleri olmasa birçok komisyon çalışmaz. Yani Keşan kamuoyuna bunu duyuruyorum. Tabi bu aile meselesidir,  içeride çok konuşulmaz böyle şeyler,  konuşma doğru değildir ama Mustafa Helvacıoğlu oralara getirdi bu işi. Komisyonlarda kaç tane komisyon üyesi geliyor onlardan,  hangi meclise tam gelmişler şimdiye kadar,  bu kadar Keşan’ı düşünüyorlar da,  bizden 12 kişi var, hastalıklar dışında ciddi mazeretler dışında hepimiz komisyonlara ve meclislere katıldık. İşte son mecliste yaşadım,  komisyon kararı ret normal sayıları olsa red olacak. Ama yok, mecliste yoklar, kadar sahip çıkıyorlar. Kendi belediye meclis üyeleri ile arası yok Mustafa Helvacıoğlu’nun. Şimdi diyeceksiniz ki bunu nereden biliyorsun sen,  Mustafa Helvacıoğlu niyet okuyor biz de okuyalım biraz. Dün çıktı işçilerin maaşlarını erken ödedik dedi. Çok kurum ödüyor zaten bunu.  Memurlarınkini niye ödemedin peki.  Kanuni problem var,  kararname yok çünkü diğerleri için ödeyebilirsin. Yok, sekiz ay ödenmemiş, belli dönemlerde belediyelerde Türkiye’deki bütün belediyelerde ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde bunlar olur. Ama dört yıl buradan öncesi üç yıl yedi yıldır maaşlarını alıyorlar.

PERSONELDE HUZUR YOK

Alıyorlar da parayla huzuru satın alamazsın,  şu anda belediyede huzur yok arkadaşlar,  personel de huzur yok. Mustafa Helvacıoğlu’nun gören personel kendi saklanıyor. Arkadaşlar belki diyemeyecektir ama personel bize geliyorlar,  yakınıyor. Hakikaten huzurları yok,  yarın nereye uyanacaklarını  bilmiyorlar çünkü.  40 taneye yakın birim amiri değiştirmişsin ki bu üst kademeden bahsediyorum.  Aynı birim amirini 3 kere alıp dört kere geri vermişsin. Biri bir işi yapamıyorsa yapanını bulursun.  Peki ikinciye üçüncüye niye aynı yere atarsın bunu. Bunun da izahı mümkün değil,  böyle bir acayip bir kakafoni var şu anda Keşan Belediyesi’nde kendi meclis üyeleri ile barışık değil kendi partisi ile de barışık değil. Bu arada belediyede çalışanlar arasında da huzur yok.  Parayı verirsiniz ama huzurlu veremezsin, Mustafa Helvacıoğlu  maalesef bütün manevi duygularını köreltti.