ERDOĞAN DEMİR

Saat 10.00’da başlayan kahvaltıya, Kanışkan’ın yanı sıra CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, yönetim kurulu üyeleri, CHP’li il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, köy ve mahalle muhtarları ile basın mensupları katıldı.

CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, Önümüzde 2 tane seçim var. Hayırlısıyla 1.’sinden hiçbir şüphemiz yok. 14 Mayıs akşamı Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı olacak. Bütün göstergeler bunu gösteriyor. Öteki seçimde milletvekili seçimi. Bizim için çok kıymetli ve önemli bir süreç bu. Çünkü uzun bir süreden sonra ilk defa CHP’nin mecliste Keşanlı bir vekili olacak. Sizlerden bu konuda destek istiyorum. Siyasi parti görüşünüzden bağımsız olarak bunu istiyorum çünkü Keşan’ın mecliste temsil edilmesi çok önemli. Şu anki vekilimiz de Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çok önemli bir görevde olacak. Beraber uyum içerisinde olabilmemiz için Ufuk ağabeyimizi meclise gönderebilmek için parti görüşünüzden bağımsız desteğinizi istiyorum dedi. 

GÜLER YÜZLÜ BİR YÖNETİM ŞEKLİ OLACAK

Ufuk Kanışkan ise muhtarların demokrasinin temel taşları olduğunu ifade ederek, 82 kanunda 354 maddede muhtara bazı sorumluluklar ve görevler yüklenmiş. Ancak kendilerine ait bir kanunu, yetkileri ve bu yetkilerinden bağımsız olarak bütçeleri yok. Zorluklarınızı CHP biliyor. Bununla ilgili 105 maddelik kanun teklifi sundu, hazırlığını yaptı. İktidarımızda muhtarların bütün sorunlarını çözecek bu kanun teklifleri yürürlüğe girecek. Bir kamu görevlisine yetki veriyorsunuz, görev veriyorsunuz ama yetkileri çok dar ve sınırlı. Bunu çözebilmeniz içinde yetkiler vermeniz gerekiyor. Bütçe vermeniz gerekiyor. Önümüzde 14 Mayıs seçimi var. Bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. 20 yıldır bu memleketi yöneten iktidar, sabah televizyonu açtığımızda sert bir üslupla bizi karşılıyor. Bu zihniyetin değişmesi gerekiyor. 14 Mayıs’ta bu mantık değişecek. Güler yüzlü bir yönetim şekli olacak. Ben her gittiğim yerde şöyle bir söz veriyorum, istişareye, görüş alışverişine çok önem veriyorum. Bu benim işimi kolaylaştırıyor. Her şeyi bildiğini iddia etmek, hiçbir şey bilmeyen insanlara mahsus. Ben muhtarlık bölgenizin sorunları hususunda her zaman sizlerle birlikte görüş alışverişinde bulunacağım. Bunun sonunda da sorunların çözümü için gayret göstereceğim. Ne kadar zor bir göreve talip olduğumu biliyorum. 20 yıl içerisinde birçok cumhuriyet değerlerinin zedelendiğinin, ortadan kalktığının farkındayım. Önümüzdeki günlerde yapılacak seçimde 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Parlamentoda da millet ittifakının büyük bir çoğunluğu olacak. O günlerde, baharın geldiği günlerde tekrar hoş geldiniz, diyorum diye konuştu. 

Kahvaltı, soru-cevap şeklinde sona erdi.