HABER MERKEZİ

Sarayiçi mevkiindeki bir kır restoranında gerçekleşen resepsiyona partililer yoğun ilgi gösterdi.

Batı Ekspresi’nden Şener Şentürk’ün haberine göre 9 Eylül 1923 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kuruluşunun 100’üncü yılını Edirne’nin Sarayiçi mevkiindeki bir restoranda verilen resepsiyonla kutladı. CHP Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen resepsiyona partililer yoğun ilgi gösterdi.

“CHP BU ÜLKENİN SİGORTASIDIR”

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman “Hak hukuk adalet kavgasında, 100 yıldır bu ülkenin her atılımı Her başarısı bizim eserimiz. 100 yıl önce vardık, 100 yıl sonra da var olacağız” dedi. Kahraman; “Neler yaşamadık ki; İşgali gördük, ihaneti gördük, savaş meydanlarında kurulduk, Savaşı da barışı da zaferi de gördük, Bu yüzden yurtta sulh cihanda sulh dedik. Atamızın kaybını yaşadık, İkinci Dünya Savaşının yokluğunu gördük, tahkikat komisyonlarında baskıyı gördük, darbeleri gördük, kapandık, Atamızın mirasına göz diktiklerini, mal varlığımıza el koyduklarını gördük, zulmü gördük, tutuklanmayı, hukuksuzluğu gördük ama hiç susmadık. Hiç durmadık, hiç vazgeçmedik. İşte gerçek şudur ki; Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin sigortasıdır. İşte gerçek şudur ki; Bu ülke zaferi, mücadeleyi ve direnişi Cumhuriyet Halk Partisi ile yaşamıştır. Bu halk her karanlık çıkmazda, umudu Cumhuriyet Halk Partisi'nde bulmuştur. Çünkü gerçek şudur: Cumhuriyet Halk Partisi koltuk sevdası için değil vatan için mücadele eder; Cumhuriyet Halk Partisi yandaş için değil vatandaş için siyaset yapar, Cumhuriyet Halk Partisi her daim yine ayaktadır. Çünkü o ayaktaysa Türkiye ayakta kalacaktır. Bu karanlık günlerden de ülkenin çıkışı, umudu yine Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Çünkü yine ateşi ve ihaneti görmekteyiz. İşgal edilmiş topraklarda, ihmal edilmiş halk ile direnmekteyiz. Tarihsel misyonumuz, geçmişimizden aldığımız güçle, kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği ilkeler ve hedefler ile bir kez kuruluşun partisi olduk ama sonsuza dek kurtuluşun partisi biz olacağız. Değerli Atam; Biz Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Örgütü olarak söz veriyoruz. Kurduğun Cumhuriyetin yılmaz bekçisi olacak ve ülkemiz her dara düştüğü anda kurtuluşun bizde olduğunu unutmayacak ve buna göre yaşayacağız. 1’inci yüz yılımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

“6 OKLU BAYRAK GÖNDERDEN İNMEZ”

Demokratik bir rejim kuran tek partinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğuna değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Kurucumuzun, Ulu Önderimizin ifadesiyle ‘Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.” Siyasi partilerin tarihine baktığımızda çok kısa sürede çok başarılar elde etmiş, tek başına iktidar olmuş ama iktidardan düştükten sonra siyasi mezarlıkta yerini almış birçok parti var. 73 yıldır tek başına iktidar olamadığı halde bugün ülkenin dört bir yanında coşkuyla, heyecanla kararlılıkla 100’üncü yılını kutlayan dünyada sadece tek bir parti var, o da Cumhuriyet Halk Partisi. Bizim kurucularımız bu ülkeyi emperyalizmden, 7 düvelden kurtaran, bu vatanın en büyük kahramanları, en şanlı kahramanları. O yüzden biz aradan yıllarda geçse biz heyecanımızı asla öldürmeyeceğiz, 6 oklu bayrağımızı da gönderden indirmeyeceğiz. Biz her ne olursa olsun Cumhuriyet Halk Partisi neferi, Mustafa Kemal’in askeri olmaya ant içmiş insanlarız” dedi.

“GİDENLERİN YOLU AÇIK OLSUN”

Geçtiğimiz genel seçimlerde yenilgi yaşadıklarını, bunun inkar edilecek bir tarafı olmadığını belirten Gürkan, ittifakın bozulmasıyla ilgili de ‘gidenlerin yolu açık olsun’ ifadelerini kullandı. Gürkan; “Yenildik. Ama yenildik diye ne Cumhuriyet’ten, ne Cumhuriyet’in kazanımlarından ne de Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinden vazgeçecek değiliz. Tıpkı Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki kuruluş felsefemizdeki gibi ayni azimle aynı kararlılıkla Cumhuriyet’i ilelebet payidar kılmaya yemin ettik, böyle devam edeceğiz. Dün aynı masada oturduklarımız bugün kendi tercihlerini yaparak kendi masalarına dönmüş olabilirler. Dün bizimle yürümek için kapımızı çalanlar, kapımızı aşındıranlar bugün kendi yollarını çizmiş olabilirler. Biz bunları 100 yılda çok yaşadık. Gidenlerin yolu açık olsun. Biz Cumhuriyet Halk Partilileriz. Birleşe birleşe kazanırız, omuz omuza yürürüz, dayanışmayı büyütür tekrar Edirne’nin her bir ilçesinde, her bir beldesinde 6 oklu bayrağı en yükseğe taşırız. Buradan size bir söz veriyoruz, 31 Mart akşamı Edirne’nin 16 belediyesinin, 16’sında da Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 oklu bayrağını göndere asacağız” şeklinde konuştu.

KURULUŞ VE KURTULUŞUN PARTİSİ

Sabah Ankara’da olduğunu ve Anıtkabir’e, Atatürk’ün huzuruna çıktığını belirten Edirne milletvekili Ediz Ün ise; “Hepinizin selamlarını saygılarını ilettim. Yıllardır mücadele ediyoruz. Belki de çok uzun süredir iktidar da olamadık. Ama iktidar olamayışımız bizleri hiç durdurmadı, hiç engellemedi. Yaklaşık 40 yılı aşkın süredir iktidar değiliz ama 100 yıldır ayaktayız. Burada Edirne’de bu salonları hınca hınç doldurabiliyoruz. Çünkü bizler bu ülkenin kuruluş ve kurtuluş partisiyiz” ifadelerini kullandı.

İl Başkanı Samet Kahraman öncülüğünde, CHP’li belediye başkanları ve ilçe başkanları 100’üncü yıl pastasını kestiler ve partiye yeni katılanlar sahneye davet edilerek parti rozetleri takıldı.  

Ardından Edirne Belediyesi Kent Orkestrası müzikleri eşliğinde konuklar 100’üncü yılı kutladılar. Resepsiyona, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yanı sıra önceki dönem milletvekillerinden Kemal Değirmendereli, ilçe başkanları, ilçe ve belde belediye başkanları ile partililer katıldı.