CHP’nin kuruluşunun 100. yıldönümü Keşan’da törenlerle kutlandı

Çakır: Cumhuriyet Halk Partisi her türlü mücadelenin adıdır

HABER-FOTO:

ERDOĞAN DEMİR

İlk etkinlik sabah saat 9.45’te CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır ve yönetim kurulu üyeleri ile partinin eski ilçe başkanları Asri Mezarlık’ta bulunan Keşan’ın merhum belediye başkanlarından Zati Yörüker, Rasim Ergene, Metin Çırpan, Mehmet Gemici, ile merhum İlçe Başkanları Tevfik Fikret Atılgan, Bilal Ergeç’in kabirlerini ve  Şehitlik mezarlığını ziyaret ederek dua okudular.

Törenler saat 10.30’da Şehitlik Parkı’nda toplanılması ile devam etti.

Buradaki programa CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, yönetim kurulu üyeleri, il genel meclis üyeleri, CHP eski ilçe başkanları ve  partililer katıldı.

Program, korteje katılanların ellerindeki Türk Bayrakları ile kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürümesi ile devam etti.

Burada Atatürk Anıtı önüne gelen kortej, yerini aldıktan sonra  CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile program devam etti.

BÜYÜK ATATÜRK, 9 EYLÜL 1923’TE TÜRKİYE’NİN İLK SİYASİ PARTİSİ OLARAK CUMHURİYET HALK PARTİSİNİ KURMUŞTUR

Daha sonra günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan Çakır, konuşmasına şöyle başladı: “Bugün Cumhuriyetimizi kuran, Cumhuriyetimiz kadar köklü, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. Kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisinin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk, cumhuriyeti ilan etmeden önce 1922 Aralık’ında ‘Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka  kurmak niyetindeyim’ diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisini kurmuştur. Partimiz, ebedi genel başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyetini biçimlendirmiştir.”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ HER TÜRLÜ MÜCADELENİN ADIDIR

İlçe Başkanı Çakır, CHP’nin Cumhuriyetin asırlık yolcuğuna şahitlik etmiş bir parti olduğunu hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna şahitlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı partiden biri olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir. Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini  ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile hiçe sayıldığı dönemde her türlü mücadelenin adıdır.”

BİZE IŞIK TUTAN, BÜYÜK ÖNDERİMİZ ATATÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ YOLDUR

Cumhuriyete saldırıların 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam ettiğini kaydeden Çakır, “Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir. Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, Büyük Önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.” ifadelerini kullandı.

CHP’NİN 6 OKU

Anıl Çakır, konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhuriyet Halk Partisi, saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir. Halkın dini ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir.” 

100’ÜNCÜ YILIMIZ HEPİMİZ İÇİN KUTLU OLSUN

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir.

100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından program hayatını kaybeden partililer adına lokma dağıtılması ile sona erdi.