MEHMET AYTAÇ

Çiftçinin güleceği, emeğinin hakkını alacağı günlerin çok az kaldığını belirten Kanışkan, “14 Mayıs’ta milletimizin vereceği güçlü destekle 1. turda seçilecek olan 13. Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta dünyanın en hızlı yükselen ülkesi olacak” dedi.

“TARIMDA PLANLI ÜRETİME GEÇİLECEK”

Kanışkan, gıda bağımsızlığını sağlamadan büyümek ve gelişmek mümkün olmadığını belirterek,  “Tarımda planlı üretime geçeceklerini ve arazileri koruyarak tümünün ekilmesini sağlayacağız. Atatürk'ün mirası olan TİGEM varlıklarına sahip çıkacaklarını belirtti. Bu alanları tohum ve hayvancılık üretiminde ve ıslahında kullanacağız” ifadelerini kullandı.

“HAYVANCILIKTA BÜYÜK BİR ATILIM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Üretilen tohumları ve damızlık hayvanları çiftçilere ücretsiz vereceklerini vurgulayan Kanışkan, çiftçiyi rahatlatacak politikaları şöyle anlattı: “Köylerde veteriner, ziraat mühendisi ve ziraat teknisyeninden oluşan ekipler kuracağız. Çiftçilere hastalık tedavisi, aşı, toprak analizi, bitki sağlığı gibi her konuda ücretsiz destek sağlayacağız. Sisteme katılmak isteyen ailelere 10 büyükbaş, 10 küçükbaş gebe hayvan hibe edeceğiz. Beş yılda 3 milyon 750 bin büyükbaş, 7,5 milyon da küçükbaş üreterek çiftçiye ücretsiz dağıtacağız. Hayvan varlığını her yıl yüzde 20 artırarak hayvancılıkta büyük bir atılım gerçekleştireceğiz.”

“EKOSİSTEMLER KURARAK GIDANIN UCUZLAMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

“Türkiye gıda ve hayvancılıkta en büyük ihracatçısı olacak” diyen Kanışkan, çiftçiyle beraber çalışacaklarını belirtti. Yemi, gübreyi, enerjiyi yerinde üretecek ekosistemler kuracaklarını ifade eden Kanışkan, gıdanın ucuzlamasını sağlayacaklarını ve gerektiğinde tarımsal maliyetleri sübvanse edeceklerini söyledi. Süt üreticisi de et üreticisi de zarar etmeyeceklerini vurgulayan Kanışkan, çiftçileri zarar ettirmeden hem gıda fiyatlarını düşüreceklerini hem de gıda güvenliğini hızla sağlayacaklarını kaydetti.

“ETİMİZ, SÜTÜMÜZ, UCUZ VE BOL OLACAK”

Kanışkan, Kılıçdaroğlu’nun gıdanın neden çok önemli olduğuna dikkat çektiğini, Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun şu sözleriyle hatırlattı: “Hatırlarsınız, çocuklarımızın beslenme hakkını savunmak için Hacer Foggo ile Et ve Süt Kurumu’na gitmiştik. Çünkü aç çocuklarla endüstriyel devrimi gerçekleştiremezsiniz. Çocuklarımız et yiyecek, sağlıkla büyüyecek. Etimiz, sütümüz, ucuz ve bol olacak. Merak etmeyin, geliyoruz”

“TÜRKİYE TARIM VE HAYVANCILIKTA DAHA İLERİYE GİDECEK”

Kanışkan, gübre ve yem konusunda hızla ithalat bağımlılığının önüne geçeceklerini ve çiftçinin malını verdiği anda parasını alacağını belirterek açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Üretirken devletin yanında görecekleri bir sistem kuracaklarını ve bu sayede vatandaşın mutfağına hemen yansıyacak. Türkiye tarım ve hayvancılıkta daha ileriye gidecek ve bu alanda dünya lideri olacağız. CHP, Edirne tarımının potansiyelini ortaya çıkarmak ve üreticilerin refahını artırmak için çalışmaya hazır. CHP'ye oy vererek Edirne tarımına sahip çıkın!”