Helvacıoğlu, ek bütçede de istediğini aldı

* Aylardır süren su zammı tartışmaları dünkü Meclis’te son buldu. İYİ Parti’nin bu güne dek “hayır” dediği su zammı talebine bu kez “evet” demesiyle Keşan’da su tarifelerine %15 zam yapıldı. İzzetiye Mahallesi’ne ise %25 zam yansıtıldı.

* Yine daha önce çok sert tartışmalara konu olan Özel Kalem ve Kültür Müdürlüğü ödeneklerine ek bütçe talebi, 7. maddede “torba” olarak onaylandı. Önceki aylarda ek bütçe taleplerine “hayır” diyen CHP ve İYİ Partili üyeler, bu kez Kültür İşleri’ne 2 milyon 219 bin, Özel Kalem’e ise 1 milyon 65 bin TL ödenek için “evet” dediler.

MEHMET AYTAÇ

Belediye Meclis Üyesi Volkan Erkan’ın babası Avukat Sami Erkan’ın vefatı nedeniyle toplantı öncesi bir konuşma yapan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Erkan ailesine Belediye Meclisi adına başsağlığı diledi. Toplantıya Belediye Meclisi üyeleri Volkan Erkan, İbrahim Dinç ve Hakan Gürel mazeretleri nedeniyle katılmadılar.

İZZETİYE’YE YÜZDE 25, KEŞAN’A YÜZDE 15 SU ZAMMI ONAYLANDI

Keşan gündemini uzun süredir meşgul eden ve Belediye Meclisi tarafından defalarca reddedilen şehir merkezi ve mücavir alanlarda uygulanan su tarifesine zam talebi, dünkü Meclis toplantısında İYİ Parti grubunun karara bu kez “evet” demesi sebebiyle oy çokluğuyla onaylandı. Buna göre su tariflerine 1 Kasım 2022’den geçerli olmak üzere İzzetiye Mahallesi’nde yüzde 25, Keşan ve mücavir alanlarda ise yüzde 15 zam yapıldı. Paşayiğit Mahallesi’nde ise Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nden alınan su karşılığında mevcut tarifenin devamına karar verildi.

KOMİSYON RAPORUNDA İYİ PARTİ DESTEK VERDİ

Zam kararını görüşen Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AK Partili meclis üyeleri Yakup Balcı ve Tarık Uysal ile birlikte İYİ Partili Meclis Üyesi Zafer Topçu’nun da zam talebine olumlu yanıt verdiği açıklandı. CHP’li komisyon üyeleri Olcay Soran ve Aladdin Öztürk’ün ise; “Halkımız son yıllarda en ağır ekonomik krizi yaşıyor. Ülkemizde son iki yıldır yüksek enflasyon, alım gücünü önemli ölçüde düşürdü. Halkımızın sofrasındaki lokmayı her geçen gün küçülten bu süreç, öyle görünüyor ki bir süre daha devam edecek. Bu nedenle belediyemizi ve halkımızı daha fazla mağdur etmemek adına, hayat şartlarının daha da ağrılaştığı şu günlerde indirim yapamadığımız gibi hiç olmazsa zam yapmayı da uygun görmüyoruz” diyerek zam talebine ret oyu verdikleri bildirildi. Zam talebini içeren madde, karşılıklı konuşmaların ardından 13’e karşılık 11 oy ile kabul edildi.

KÜLTÜR İŞLERİNE 2 MİLYON 219 BİN, ÖZEL KALEM’E 1 MİLYON 65 BİN TL EK BÜTÇE

Keşan’da yine uzun ve sert tartışmalara neden olan Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleri’ne ek bütçe talebi, dün Meclis Toplantısı’nda oy birliği ile onaylanan “torba madde”de kabul edildi.

Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün yazısına istinaden; “2022 yılı bütçelerinde öngörülenin ötesinde beklenmeyen yüksek seviyelere ulaşan enflasyon oranları ve döviz kurlarında görülen artışa bağlı olarak personel giderleri, sosyal güvenlik giderleri, su alımları giderleri, elektrik giderleri, kanalizasyon ve tesis yapım giderleri, TL cinsinden diğer iç borç faiz giderleri, İller Bankası’na verilen paylar ve diğer hizmet alımları ödenek giderler kalemlerine 63 milyon 68 bin TL ek ödenek ihtiyacı olduğu belirtilmiştir” şeklindeki ek bütçe talebi, ilgili komisyonun kararı uyarınca Belediye Meclisi tarafından oy birliği kabul edildi.

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün talebi olan 22 milyon 736 bin TL’lik ek bütçe talebinin, yapılan incelemede yeterli olmayacağı saptanarak müdürlüğe 27 milyon 236 bin TL ek ödenek verilmesi karalaştırıldı. Böylece toplam ek ödenek tutarı toplam 67 milyon 568 bin TL’ye yükseltildi.

Daha önceki Meclis toplantılarında sık sık tartışmalara neden olan Özel Kalem ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleri’ne ek ödenek verilmemesi konusu da bu maddeyle “çözüme kavuşturuldu”. Buna göre Özel Kalem’e 1 milyon 65 bin TL, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ise 2 milyon 219 bin TL ek bütçe verildi.

KENT MÜZESİ’NE 5 MİLYON TL HİBE DAHA

Keşan Belediyesi tarafından 1 yılı aşkın süredir restorasyonu devam eden eski devlet hastanesinin Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için başlatılan projeye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5 milyon TL hibe gönderildi. Daha önce de Bakanlık tarafından hibeler gönderildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, yetkililere teşekkür etti. Madde, oy birliği ile kabul edildi.

YEDAM’IN KİRASINI BELEDİYE ÖDEYECEK

Toplantının ikinci maddesinde, Yeşilay Derneği’nin, Keşan’da alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele kapsamında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulması için yer temini ve faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere gerekli hususların yerine getirilmesi amacıyla Belediye Başkanı Helvacıoğlu’na yetki verildi. Oy birliği ile alınan kara göre Keşan’da kurulacak YEDAM’ın kira bedeli Keşan Belediyesi karşılayacak.

ESKİ İTAFİYE ALANINA YAPILAN PROJE İÇİN YER SATIŞI KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Eski itfaiye alanına Keşan Belediyesi tarafından katlı otopark, kütüphane ve gençlik merkezi yapımının finansmanında kullanılmak üzere İstasyon Mahallesi’nde bulunan 10 bin 193 metrekare belediye arsasının açık ihale şeklinde satışının yapılması teklifi, oy birliği ile ilgili komisyona havale edildi.

DİĞER MADDELER

Toplantının dördüncü maddesinde, Keşan Belediyesi’ne ait Aşağı Zaferiye Mahallesi Dutluk Caddesi No.1/ 16 adresindeki 160 m2 deponun 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılması yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının beşinci maddesinde İspat Cami Mahallesi Sanayi Sitesi 13. Blok önü Vatan Caddesi üzerinde bulunan 1.590 m2 parkın, 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılması yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının altıncı maddesinde Yeni Mahalle bulunan ve geçtiğimiz gün açılışı yapılan 750 m2 Petpark’ın; 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılması yetkisinin Belediye Encümeni’ne verilmesi oy birliği iile kabul edildi.

Toplantının dokuzuncu maddesinde Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, 1026 ada 1 numaralı parselin 1984 yılında onaylanan imar planında (A-3) olan yapılaşma koşulunun 2017 yılında onaylanan imar planı ile (A-2) değiştirildiği görüldüğünden plan değişikliği yapılması talebi, İmar ve Bayındırlık Müdürlüğü’nün raporu doğrultusunda oy birliği ile reddedildi.

Toplantının onuncu maddesinde Yeni Pazar yeri yapılması amacıyla İspat Cami Mahallesi 1762 ada 3-4 nolu parsellerin, plan değişikliği yapılması talebi, ilgili komisyonun raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının on birinci maddesinde İstasyon Mahallesi plan değişikliğine askı süresi içinde gelen itiraz dilekçeleri, ilgili komisyonun raporu doğrultusunda reddedildi.

Toplantının on ikinci maddesinde, İspat Cami Mahallesi, Büyük Cami Mahallesi ve Aşağı Zaferiye mahallelerinde yaklaşık 115 hektarlık alanda 18. madde uygulaması yapılması amacıyla İller Bankası’ndan 1 milyon 500 bin TL kredi alınması talebi oybirliği ile kabul edildi.

Toplantının on üçüncü maddesinde Paşayiğit Mahallesi’nde 9 yıl muhtarlık yapmış olan merhum Şaban Akkaya’nın isminin Paşayiğit Mesire Alanı’na verilmesi talebi, İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Toplantının son maddesinde gündem dışı olarak alınan Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde yapımı süre Macera Parkı için İller Bankası’ndan 4 milyon 720 bin TL kredi alınması talebi, oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Belediye Meclis Üyesi Ferudun Tümer, 3 ay önce verdiği ve cevaplanmasını istediği soru önergesine halen yanıt gelmediğini belirterek, bir an önce cevap almak istediğini kaydetti.

Keşan Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısı, 3 Kasım 2022 Perşembe günü saat 15:00’te yapılacak.