HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Esnaf Odalar Sokak'taki 56 yıllık 2 katlı İnönü İlkokulu’nun binası, Keşan Belediye Meclisi’nin aldığı kararla 25 yıllığına Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi. Bakanlık depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle çürük raporu verdiği okul binasının yıkılarak, yerine yenisinin yapılmasına karar verdi, öğrenciler çevre okullara nakledildi. Boşaltılan binada hırsızlık olayları yaşanırken, hırsızlar, maddi değeri olan malzemeleri at arabalarına yükleyip çalmıştı. Öte yandan binanın camları kırılarak, kapı ve pencerelere zarar verilmişti. Dün, sabah saatlerinde bölgeye gelen ekip, okul binasının yıkımına başladı.

Yıkım sırasında hurda demir toplamak isteyenler ise, iş makinesinin çalışma alanına girdi. Hurda toplamak isteyenlerle yıkım ekibi arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Polis ekipleri, hurda toplamak isteyenleri yıkım alanından uzaklaştırdı.

YENİDEN İLKOKUL BİNASI YAPILACAK

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, çürük raporu verilen binanın yıkımına başlandığını belirterek, “Yıkım kararı çıkan İnönü İlkokulu, İl Özel İdaresi tarafından ihale marifetiyle ihaleyi alan firma tarafından yıkılıyor. Yıkımın yarın tamamlanmasını planlıyoruz. Yıkımın ardından bu alana yeniden ilkokul binası yapılması durumu var. Biz bu konuda gerekli işlemleri başlatacağız. Yatırım programına alınacak ve daha sonra şartlara göre yapılacak. Yıkım sırasında alan girerek hurda almak isteyenler oldu. Bu konuda da gerekli önlemler arttırıldı. Emniyetimiz önlem aldı. Önemli olan binanın iş güvenliğine uygun yıkılması” dedi.