MEHMET AYTAÇ

İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri Sezgin Gündoğu, Erdinç Can ve Erdoğan Gümülcineli, yazılı bir açıklama yaparak İl Genel Meclisi’nin AK Partili üyelerinin geçtiğimiz hafta yaptığı “Erikli ve Danişment köyleri arasında kalan dört kilometrelik yolda başlatılan beton yol çalışması” ile ilgili açıklamalarını eleştirdiler.

İl Genel Meclisi ve Özel İdare Olarak bu güne kadar yapılan beton yol ve bütün hizmetlerin,

İl Genel Meclisi’nin yatırım programı ve meclis kararları ile yapıladığını vurgulayan Gündoğdu, Can ve Gümülcineli, açıklamalarında; “5302 sayılı yasanın ilgili maddesi bunu açıkça ortaya koymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin asıl sahibi olan halkın, vergileriyle yaptıkları yatırımları ceplerinden yapmış gibi ortaya koymak etik değildir. Kaldı ki CHP gurubu olarak meclis çoğunluğumuz olduğu halde hiçbir siyasi ayrım yapmadan yapılmasına ihtiyaç duyulan hizmet ve yatırımlarda adil kararlar alarak görevimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bir yerlerde yatırım yapılıyorsa, A’dan Z’ye teşekkür edilir. Birilerine yaranmak için minnet eylenmez. Hür iradeyi kullanabilmek insanın en büyük erdemidir. Ama yolun sonu göründü. Sadece biz yaparsak olur, biz olmazsak yapamazsanız, her şeyi biz yaparız. Bu anlayış kalıcı ve yeniliğe açık bir kavram değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin asıl ve gerçek sahibi millettir. En yakın zamanda da halkın egemenliğini demokratik yollarla yeniden asil sahiplerine teslim edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana önce milletin egemenliği gözetilerek yönetilmiş ve bu doğrultuda çalışma planlaması yapılmıştır. Bu toprakların asıl sahibi, yaşadığı tüm zor şartlara rağmen vergisini eksiksiz ödeyen vatandaştır. Çakılan her çivi alın teri ile ortaya çıkan kaynaklardan üretilir. Devletin imkânları kullanılarak yapılan hizmetler, vatandaşa lütuf gibi sunulamaz” ifadelerini kullandılar.

İL GENEL MECLİSİ YATIRIM VE HİZMETLER

Gündoğdu, Can ve Gümülcineli, açıklamalarının devamında Edirne İl Özel İdaresi’nin,

2022 yılı için 91 milyon TL olan bütçesinin, İller Bankası’ndan gelen 144 milyon TL’lik ek bütçe ile yıl sonunda 235 milyon TL’ye ulaşmasının beklendiğini bildirirlerken, Keşan’a yapılan yatırım ve hizmetler ile ilgili de şu bilgileri verdiler: “Beton yol programında bulunan Erikli-Danişment yolu 4 kilometre bitim aşamasında olup, Çamlıca sahil yolu 6,5 kilometre beton yol yapım çalışması yıl sonuna kadar bitirilmesi planlanmaktadır. 2023 yılında da beton yol yapımına devam edilecektir. Edirne genelinde yılsonuna kadar toplam 24 kilometre yol yapılması hedeflenmektedir.

Keşan ilçemizde tamamlanan çalışmalar; Mecidiye-Uzunkum sahil arası 2 kilometre 1. kat asfalt, Orhaniye-Yapıldak ilçe sınırı 10 kilometre stablize yol çalışması, Keşan-Çeltik Köyü içme suyu onarımı, 3 kilometre köy içi şebeke yapımı, Çelebi Köyü kanalizasyon yapım işi, ihtiyaç dâhilinde köylerimize ve sahillerimize çöp konteynırı dağıtılmıştır. Keşan-Seydiköy içme suyu depo yapım işi, Keşan-Mahmutköy içme suyu köy içi şebeke yapım işi, 4 kilometre köy içi şebeke, Keşan-Sazlıdere-Gökçetepe ishale hattı yapım işi, 11,5 kilometre ishale hattı yapımı. Keşan’da ayrıca tüm köylerimizde tarla yollarının bakımı yapılmış olup, ihtiyaç duyulan köylerimize de malzemeli bakım ve Rotmiks yama işi yapılmıştır.”