HABER MERKEZİ

Edirne'nin Dilaverbey Mahallesi Osmaniye Caddesi üzerinde bulunan yaklaşık 200 yılık tarihi Baro Konağı, valilik ve baro işbirliğiyle restore ediliyor. Başlatılan temizlik, ölçüm ve projelendirme faaliyetleri ile tarihi konağın 20 yıl önceki ihtişamlı görüntüsüne kavuşması bekleniyor. Edirne Baro Başkanı Gökhan Karakoç, yaklaşık 10 yıldır atıl durumda bulunan tarihi konakta incelemelerde bulunarak, devam eden bahçe ve konak içi temizlik çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karakoç, tarihi konağı görkemli günlerine kavuşturmak istediklerini belirterek, "Konağın 200 üzeri yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden önce bir Rum aileye aitmiş. Yaklaşık 20 yıldır bizim elimizde. Aslına uygun restore edilecek" dedi.

Gökhan Karakoç, konağın eski günlerine kavuşturulması için ilk adımın atıldığını belirterek, "İmparatorluğun son yüzyılına tanıklık etmiş Kaleiçi semtimizin en nadide tescilli sivil mimari örneklerinden olan baro konağımızı eski günlerine kavuşturmak için ilk adımı attık. Valimiz Sayın Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın destekleriyle ilk temizlik, ölçüm ve projelendirme faaliyetlerine geçtiğimiz hafta itibariyle başlamıştık. Bugün de Edirne belediyemizden ekipler geldiler, temizlik faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yakın zamanda proje ile birlikte konağımızın ne amaçla kullanılacağı şekillenecek” ifadelerini kullandı.

GÖRKEMLİ GÜNLERİNE KAVUŞTURMA ÜMİDİNDEYİZ

Tarihi konağın 2002 yılında dönemin valisi Fahri Yücel tarafından restore ettirilerek Edirne Barosu adına tescillendiğini hatırlatan Karakoç, "Fakat gerek bakım maliyetlerinin çokluğu, gerek adliye binamızın kent merkezinden daha uzak bir yere taşınmış olması ile konağımız bir miktar atıl kaldı. Ancak şimdi ihya ederek belki baro lokali, belki de avukat konuk evi olur. Proje henüz netleşmedi ama eski görkemli günlerine kavuşturma ümidi içindeyiz. Çalışmalarımız bu yönde sürüyor" dedi.

ASLINA UYGUN RESTORE EDİLECEK

Karakoç, tarihi konağın yaklaşık 10 yıldır atıl bir durumda olduğunu ifade ederek, "Baromuzun bütçesinden ufak tefek tamiratlar yaptırdık. Lakin eski tarihi binaları korumak, onarmak, ayakta tutabilmek kolay bir şey değil. Düşük maliyetlerle maalesef olmuyor. Dolayısıyla daha büyük bir projeye ihtiyacımız var. Edirne valimiz bu konuda desteklerini esirgemediler. Konağımız yine güzel günler görecek. Konağın 200 üzeri yaşında olduğunu biliyoruz. Bizden önce bir Rum aileye aitmiş. Yaklaşık 20 yıldır bizim elimizde. Aslına uygun restore edilecek" dedi. 

BAHÇEDE OTURUR SABAH KAHVELERİ İÇERDİK

Dilaverbey Mahallesi sakinlerinden Dilber Bender ise tarihi konağın restorasyon çalışmalarının başlatılmasından dolayı mutlu olduğu belirterek, “Orada günlerimiz olurdu. Bahçede otururduk, sabah kahveleri içerdik. Bahçe o kadar güzeldi ki. Biz bu mahalleye 1970 senesinde geldik. Sonra sahibi sattı, gitti. Bir daha da bakılmadı. Yanındaki beyaz ev de bizimdi. Gece gündüz bir aradaydık. Mutlu olmaz mıyım? Burası çarşının göbeği. Tertemiz olur. Gelen geçen turistler bakıyor, ayıp oluyor. Edirne’mize böyle bir şey yakışmaz. İnşallah bundan sonra iyi olur" diye konuştu.