HABER MERKEZİ

Ücretsiz kurslara katılmak isteyen depremzede çocuklar, aileleri ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’na gelerek, başvuruda bulunabilecek.

Edirne Belediyesi, deprem bölgesinden Edirne’ye gelen çocuklar için tiyatro, keman, yan flüt ve piyona kursları için ek kontenjan açtığını duyurdu. Buna göre deprem bölgesinden Edirne’ye gelen 07-17 yaş grubu arasındaki öğrenciler, Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda devam eden ücretsiz kurslara katılım sağlayabilecek.

Edirne Belediyesi olarak depremzedelerin gıda, giyim, hijyen gibi bir çok ihtiyacını zaten karşıladıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin ve Edirnelilerin, depremzede ailelere kucak açmaya devam edeceğini söyledi. Gürkan“İMECE Market, toplu taşımada ücretsiz ulaşım imkanının ardından Edirne’ye gelen ve ikamet için ev kiralayan depremzedelerden su aboneliklerinde abone ücreti, güvence bedeli ve atık su ücreti almama ve suyu metreküpü 1 TL’den kullanmaları konusunda karar almıştık. Aynı zamanda Kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzde Psikososyal Destek çalışmalarına devam ediyor.  Tabii bu süreçte çocuklarımız da çok önemli. Şu an bu çocuklarımız eğitimden uzaklaşmış durumdalar. Hem çocuklarımızın sosyal hayata dahil olması hem de deprem psikolojisini atlatmasında sanatsal etkinliklerin büyük etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda 7-17 yaş arasındaki depremzede çocuklarımız Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’mızda bulunan kurslardan ek kontenjanlar ile faydalanmaya başlayacak. Edirne Belediyesi olarak depremzede çocuklarımıza kucak açıyor ve ‘Edirne Belediyesi Senin de Belediyen’ diyoruz” dedi.