HABER MERKEZİ

Kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılı, düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan programa Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bölge halkı katıldı. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Atatürk Bulvarı'nda kurulan tören alanında devam etti.
BEDELİ KANLA ÖDENEN SINIRLAR
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentin konumu itibarıyla tarih boyunca çok önemli rol oynadığını kaydetti. Cumhuriyet öncesi son 93 yılda Edirne'nin 4 işgal gördüğünü belirten Gürkan, "Edirne'nin bu işgalleri bize şunu öğretmiştir. Kuşkusuz bütün komşularımızla iyi niyet, dostluk ilişkilerimizi geliştirirken, bir taraftan da milli sınırlarımızı koruma zorunluluğumuz vardır. Bu sınırlar Misakımilli ile çizilen ve bedeli kanla ödenen sınırlardır. Türk milletinin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, milletimizin onuru gururudur. Tıpkı bundan 100 yıl önceki ulusal Kurtuluş Savaşı'mızda olduğu gibi. Edirne'mizin sonsuza kadar özgür kalacağı, milletimizle beraber ebediyete kadar var olacağı bu kutlu gün, kurtuluşumuzun yüzüncü yılı, bayramımız kutlu olsun" diye konuştu.
50 METRELİK TÜRK BAYRAĞI AÇILDI
Öğrencilerin Edirne'nin kurtuluşunu simgeleyen oyunu sahnelediği programda, halk oyunları ekibi gösteri yaptı. Kurum, kuruluşlarla okulların geçişiyle süren törende, 50 metrelik Türk bayrağı ve Atatürk'ün fotoğrafı taşındı. Bu sırada kente özgü ürünler satan işletmeler promosyon ürünler dağıtırken, ücretsiz ürünleri almak isteyenler de birbirleriyle yarıştı.
Kutlamalarda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı 161'inci Filo Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları, gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Jetler, tören geçişi boyunca belirli aralıklarla alanın üzerinde uçtu. Yaklaşık yarım saat süren jetlerin gösterisi ilgi gördü.