ERDOĞAN DEMİR-MEHMET AYTAÇ

Gazeteci Bülent Saylam, Erdoğan Demir ve Mehmet Aytaç’ın hazırlayıp sunduğu ve 3 Nisan’da pazartesi akşamı yayınlanan Seçime Doğru Özel Programı’na konuk olan Hakan İnci, 14 Mayıs’ta CHP’nin Edirne’de 3 milletvekili çıkaracağı konusunda iddiaya girebileceğini belirterek, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Programda ilk olarak kendisini tanıtan, İnci kendinle ilgili olarak şunları söyledi: Ben 1973 doğumluyum,  inşaat mühendisiyim,  İngilizce inşaat mühendisliği bölümünü bitirdim. Üstüne de iki dönem, iki adet mastır yaptım bir tanesi yerel yönetim yasası üzerine, bir tanesi kamu ihale Yasası üzerine. Aynı zamanda SPK Lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanıyım. 2004 yılından günümüze kadar yani yaklaşık 19 yıldır Edirne ve Kırklareli tüm köyleri ve tüm ilçelerinde değerleme hizmeti verdik, vermeye devam eden şirketim var.  Evli ve iki çocuk babasıyım. Hayatım 3-4 bölümden oluşuyor. Bir siyasi hayatım var,  bir ticari hayatım var,  bir sivil toplum hayatım, bir de tabi aile hayatım var. Önce aileden başlayayım biraz önce bahsettiğim gibi, evli iki çocuk babasıyım, eşim İngilizce öğretmeni bu arada Edirne de 25 yıldır öğretmenlik yapıyor.  

YATIRIMCI BİR AİLENİN ÇOCUĞUYUM

Tabii biz aile olarak yatırımcı bir ailenin çocuğuyum, benim babam da 1967 İTÜ mezunu inşaat mühendisi, biz bu işin hem okulunu bitirmiş insanlarız hem de sahada yatırımcı olan insanlarız, özellikle şehrimizin bir yaklaş olarak 1990 yılından günümüze kadar Enez bölgesinin en büyük yatırımcısıyız.  Enez sahilindeki en büyük oteli ve ilk açan aileyiz ve  işletmelerimiz hala çalışmaya devam ediyor yöre halkına özellikle İstanbul’dan tüm Trakya’ya hizmet veriyoruz, yaklaşık olarak 30 yıldır. Edirne merkezde inşaat yatırımlarımız var. Yap-Sat yapıyoruz, onun dışında son dönemlerde organize sanayi bölgesinde sanayi yatırımı yapıyoruz.  Sanayi fabrikalar sanayi odaklı yapılar yapmaya başladık. Bu şekilde bir aile ve iş hayatımız var.  Onun dışında Türkiye’nin ilk ekspertiz portalının sahibiyim. Bu da Türkiye’de bir fikir olarak ilktir. Ben aslında tabi projeci  bir arkadaşınızım,  dolayısıyla sivil toplum örgütü üzerinden yaptığım kamu yararına olan projeler oldukça olduğu kadar kendi şirketime kendime de yaptığım projelerim fikirlerim var.  Mesela  işte bunu www.evinibizesor.com diye olan şirketim Türkiye’nin ilk e-Expertif  portalıdır. Bunu da Edirne’den  çıkmış bir  marka olması nedeniyle bu konuda gururluyum. Çünkü burada özellikle bu parantezi açıp kapatmak istiyorum,  bu firmamla ilgili 40’a yakın ilde ziyaretlerde bulundum. Bulunduğumda herkes bana şunu soruyor,  nereden geliyorsunuz ‘Edirne’ diyorum. Diyor ki ya böyle bir fikir Edirne’den çıkar mı?  Nereden çıkar diyorum ya işte bu İstanbul, Ankara merkez olması lazım, hep böyle tepkilerle karşılaştım, ama çok mutlu ve gururluyum ki böyle bir fikir Edirne’de yaşayan Edirneli bir arkadaşınız tarafından çıktı ve şu anda Türkiye markası, belki akabinde de dünya markası olma yolunda.Bunların yatırımlarını yapmaya devam ediyoruz, Tabi sivil toplum kısmına buradan geçmek istiyorum. 

2012 YILINDAN BU YANA SİVİL TOPLUMUN İÇİNDEYİM

 2012’den 2021 yılına kadar Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanlığını yaptım. Şu anda da onun devamı olan Edirne İş İnsanları Derneği başkanıyım, tabi biz burada sivil toplum başkanlığı biliyorsunuz çok kolay işler değil. Sizler de biliyorsunuz, bu ciddi bir özveri isteyen zaman isteyen işler.  Biz bunlara kafa yorduk, topluma sivil toplum üzerinde nasıl bir hizmet edebiliriz diye baktık. Şunu da baştan söyleyeyim  ki  tabi şu anda bir siyasetçi olarak bu programa katıldık ama sadece topluma hizmet etmek siyasetçi olmakla olmuyor. Bir sivil toplum örgütü başkanı olarak da  bir iş insan olarak, yatırım yaparsınız istihdam yaratılarak da topluma hizmet edersiniz.Topluma hizmet etmenin çeşitli kademeleri var.  Ben bu çeşitli kademelerden en azında ikisinde üçünde varım. Çünkü sivil toplum ayağında baktığınızda biz şimdiye kadar topluma değen, toplumun hayatına dokunan,  büyük projeler yaptık. 

EDİRNE’YE YAPTIĞIM PROJELERLE 1 MİLYON EURO HİBE KAZANDIRDIM

Mesela turizmde istihdam yaratan projeler yaptık. Mobil aplikasyon projeleri yaptık ve şu ana kadar sadece bizim derneğimiz üzerinden 1 milyon Euro civarında bir hibe getirdik şehrimize.  Bu hibeler sürdürülebilir projelerdi  bir çoğu da sürdürülüyor hala.  Dolayısıyla konuda ben kendimi şehrime karşı görevlerinin bir kısmını yapmış olarak hissediyorum. Onun dışında yine İnşaat Mühendisleri Odası Türkiye Değerlendirme Uzmanları Birliği gibi Edirne Ticaret ve Sanayi odası gibi, Edirne Turizm Geliştirme Derneği gibi derneklerin ve odaların da üyesiyi. Orada da elimizden geldiğince aktif görev almaya çalışıyoruz

1995 YILINDAN BU YANA SİYASETİN İÇİNDEYİM

Tabi bir de siyasi kısmı var. Ben 1995-1996’larda üniversite öğrencisi olduğum dönemlerde o zaman partimizin genel başkanı olan Hikmet Çetin’in seçim kampanyalarında genç bir siyaset meraklısı olarak aktif görevler aldım, birebir çalıştım, akabinde üniversitemi bitirip Edirne’ye döndükten sonra Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kollarında görev aldım ve 2004 yılında genç denebilecek bir yaşta 30 yaşında Edirne Belediye Meclis Üyesi oldum. Edirne belediye meclis üyeliği döneminde trafik, bütçe ve imar komisyon başkanlıklarını 2014 yılına kadar hepsini aynı anda ve tek başıma yürüttüm. Bunun yanında da belediye başkan vekilliği görevini de  gururla onurla yaptım.

2014’TE MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDUM

 Bu görev yaptıktan son 2014 yılında,  genel merkezimizin,  sayın genel başkanımız ve şu andaki cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak görevlendirildim.Yani 2014 yılında Edirne Belediye Meclisi bir Büyükşehir adayı çıkarttı. Bu benim siyasi hayatımda çok önemli benim siyasi hayatımda da  bir kırılma noktasıdır. Tabii görevlendirdik, ithal aday olduk, gittiğimiz yerde. Malatya’da mühendis mi yok niye Edirne’den geldi, önce bir ithal aday muamelesi gördük.Ama akabinde sonra insanlar bizi anladı.  Yatırımcı olduğumuzu, projeci olduğumuzu gördüler ve çok ciddi bir teveccüh gösterdiler bize.  2014’ten önceki seçimlerde ve sonraki seçimlerde alınan oylardan bariz bir farklı oy aldım. Yani hem öncekinden hem sonrakinden %30 daha yüksek bir oy toparladım partime ve başarılı bir şekilde döndüm. Görevimi yaptığım şehrime Edirne’me evime geri döndüm.  Döndükten sonra burada yatırımlar yapmaya ve siyasette elimizden geldiğince rol almaya devam ettik. 

2018’DE EDİRNE MİLLETVEKVEKİLİ ADAY ADAYI OLDUM 

2018’de yine bir aday adaylığı sürecim oldu, 2015 yılında mesela ben hemen aday adayı olmadım.  Şunu yapmadım ya beni gönderdiniz işte, ben büyük şehir adayı oldum Hadi  beni milletvekili yapın işte ben görevimi yaptım, işte ben şöyle para harcadım, böyle zaman harcadım. Hani benim karşılığım falan tavrına girmedim. Böyle bir tavrım hiçbir zaman olmaz, böyle bir şeye ihtiyacım da yok çünkü. Dolayısıyla biz 2018’de yine çevremizin ve genel merkezimizin yönlendirmesiyle bir aday adaylığı deneme sürecim oldu, o gün kısmet olmadı bize, çeşitli nedenleri vardır, bu artık geçmişte kaldı. Bu dönemde de aslında o gün şöyle bir şey demiştim eşime, böyle yine bir pazar günüydü YSK’ya  tıpkı şu anda dokuz Nisan’da verileceği gibi, o günde pazar günü idi. Ben eşime dedim ki ben pazartesi uçağa ya iş adamı olarak ya da milletvekili olarak bineceğim dedim. Tekrar iş adamı olarak da bindim, iş adamı olarak döndüm şehrime. 

Tabi kırılganlıklar oluyor, siz bir beklentiye giriyorsunuz. Ben kısa sürede atlattım sonrasında tekrar partime, aday arkadaşlarıma sonrasındaki yerel seçimlerde aday olan kişilere, kim olduğuna bakmaksızın, beni destekleyip desteklemediğine bakmaksızın partime olan görevlerimi her zaman yerine getirdim, getirmeye devam ediyorum. Bu dönemde de yine son dört yılda bu projeciciliğimizden dolayı daha farklı hizmet etme noktaları yakaladım.

KURUMLARA AB PROJESİ HAZIRLANMASI KONUSUNDA YARDIMCI OLDUM

 Mesela Enez Kaymakamlığının Avrupa Birliği projesinin yatırımını gerçekleştirdik. Meriç  Belediyesi’nin benzer bir yatırımını gerçekleştirdik, Süloğlu Belediyesi’nin benzer bir yatırımı gerçekleştirdim, Süloğlu Köyelere Hizmet Götürme Birliği’nin benzer bir yatırımını gerçekleştirdik.  Dolayısıyla burada bize yani insanlar beni tanıdıkça da işte sorunlara çözüm odaklı yaklaşımlarımız, sorunların nasıl çözüleceğine yönelik fikirlerimiz insanlar tarafından takdir edilmeye ve bunun daha geniş  çevreleri ulaştırılması konusunda telkinler gelmeye başladı. Biz bu telkinleri almaya başlayınca dedik ki evet ya biz Edirne’ye tüm Edirne’ye Lalapaşa, Süloğlu’dan  başlayıp, Meriç, İpsala, Enez, Keşan, Uzunköprü, Havsa hepsine hizmet etme olanağı yakalarsak daha farklı şeyler yapacağımıza da inandığımızdan dolayı böyle bir aday adaylığı sürecimiz başladı. Çok şükür şu anda hem genel merkezin, hem biliyorsunuz iki gün önce örgütte de bir temayül yapıldı. Orda da yine örgütlerimizde sağ olsunlar bizi ilk 5-6 ay içerisinde teveccüh gösterdiler bizlere. Demek ki insanlarda bir iz bırakmışız ki bu dönüşleri alabiliyoruz.

28 ADAY ADAYI ARKADAŞIMIZ DA DEĞERLİ İSİMLERDİR

28 tane aday adayı  arkadaşım var, hepsi bizim için değerlidir, hepsi birbirinden değerlidir. Tabii bütün aday adayı arkadaşlarıma başarılar diliyorum, her şeyin hayırlısı olsun, başta şehrimize sonra ülkemize,  kim daha iyi hizmetler verecekse inşallah o arkadaşlarımıza nasıl olurda şehrimize daha iyi şeyler yapılır diye umuyorum. 

VEKİL OLURSANIZ ENEZ’E NELER YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Enez için benim çeşitli projelerim var. Son beş yıl içersinde diyelim,  iki defa ben ekonomi yazarlarını tamamen sponsor olarak bölgeye getirdim.Tabi burada şunu söylemeden geçemem,  önceki dönemde de o zamanki belediye Keşan Belediye Başkanımız Mehmet Özcan belediye başkanı Keşan’da Mustafa bey Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı idi. İpsala Belediye başkanımız o zaman Mehmet Kerman’dı , Enez Belediye başkanı Abdullah Bostancı da o dönemde ilkini yaptığımızda bunlar bir destek sağladılar ilgili gerçekleştirdik ama ana sponsor bizdik.  İkincisinde de yine şu an işte Keşan Belediye Başkanımız şu anda Enez Belediye Başkanımız Özkan beyi, İpsala belediye başkanını saymayacağım çünkü ondan destek alamadık.İpsala’da da bize Ticaret Borsası Başkanı Necmi bey bize destek oldu. Orada yine sağ olsunlar o peynirin kalbi Kaya Peynircilik destek oldular, bu şekilde biz ikinci bir panel yaptık. Bunu  niye önemsiyorum,  çünkü biz ulusal basının yazarlarını buraya getiriyoruz. Siz onu normal şartlarda bir Milliyet gazetesini bir Hürriyet gazetesinde bu haber yapmak bir Enez’i anlatmak veya bölgeyi anlatmak öyle çok kolay işler değil. Bu bizim ikili ilişkilerimizle yürüyen işler. Mesela bir öncekinde Yalçın Bayer gelmişti. Yalçın Bayer’in köşesinde çıkması bile binlerce milyonlarca insana ulaşımı sağlıyor.  Son dönemde Celal Toprak başkan o geldi, bu şekilde ben girişimlerde bulundum. Bu aslında biraz da bireysel girişim, şimdi sonrasında ben bir de bir Yüksek lisans tezi yapan bir öğrenci arkadaşımız beni ziyaret etti. 

ENEZ SAKİN KENT PROJESİ

 Enez’in sakin kent projesi gündemde son dönemlerde. Bununla ilgili bana fikirlerimi sordu, ben şu an çünkü Enez’i artık tabii ki orada daha önce yaşayan büyüklerimiz, Enez’in 60 yıllık 70 yıllık mazisi olan insanlarımızla ben boy ölçüşemem yani.  Enez’e bir şey anlatma konusunda ama  en azından ben de o bölgenin 35 yıllık yaklaşık bir sakini olarak, yatırımcısı olarak, biz Enez’de şunu görüyoruz.  Şimdi Enez’i Enez’in değil aslında bölgenin genel problemi şu şimdi 8- 9 aylık nüfusla,  yaz sezondaki nüfus arasında %1000 falan yani normal şartlarda 3000 kişinin yaşadığı yere bir anda 30.000 kişi geliyor, bayram olduğunda 50.000 kişi, 100.000 kişi geliyor. Size bunun ne  alt yapısı yetiyor, ne restoranınız yetiyor, ne yatak sayımız,  bu çok ciddi bir problem yaşatıyor bize. 

SAROS ÇOK DEĞERLİDİR

Şimdi Enez’in ve daha doğrusu Erikli Yayla, Mecidiye bu bölgelerin bir kere önce, çok insan çekmekten ziyade gelen insanları memnun gönderme temelinde bir turizm yaklaşım olması lazım.  siz Şimdi bir anda 5000 kişi geldiğinde bu 5000 kişinin sadece 1000’ini otelde konaklatıp kalan 4000 de kardeşim git hangi villayı  bulursan yat, hangi çadırda kalırsan kal, hangi barakayı kiralarsan kirala dediğin zaman orada memnuniyetsiz dönen bir kişi çarpı 1000 olarak düşün.  Nerede bir Enez lafı geçşe  nerede bir Erikli lafı geçse o insanların yanında sakın gitmeyin,  ben gittim işte rezil oldum, yatacak yer bulamadım, fahiş fiyattan bana villa kiraladılar, çocuğumla arabada kaldım bilemem ne falan. Dolayısıyla evet turizmde gelişmeliyiz, büyümeliyiz,  ama bunun bir stratejik plan olması lazım.  

Geçen gün ben Vali beye de söyledim, Saros Çalıştayı’nda. burayla ilgili Trakya Kalkınma Ajansı Stratejik Plan çalışması yaptı bundan sayın valimizin haberi yok, çünkü kendisine sunulmamış. Yani önceki valilere zamanında yapılmış, şimdi deniliyor ki o toplantıda Saros’a bir stratejik plan yapılmalı. Zaten var bu plan, önce onu incelediniz mi? Buranın swat analizi var, güçlü yanları nedir güçsüz yanları nedir? Avantajları nedir?, tehditleri nedir?  Bunu inceledik mi yok. 

NEDEN MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYORUM?

Bizim ülkemizdeki en büyük problem şu. Her şey yapılmış olmak için yapılıyor. Yapılan işler ilgili mercilere sunulmuyor, yapılacak projeleri araştırmıyoruz ve hep kaybediyoruz. İşte ben biraz da bunun için milletvekili adayı olmak istiyorum. Biraz bunlara hükmedebilmek, biraz bunları yönlendirebilmek yani, bunlar devlet kaynakları hepsi bizim paralarımız bunların çarçur edilmemesi için milletvekili adayıyım. Çünkü bir şeyin önce sonucunu göreceksin, bir iş adamı gibi düşünmek gerekiyor. Sen nasıl bir yatırım yaparken bir fizibilite hazırlıyorsun ben bu oteli yaparım 15 yılda amorti eder diyorsun.  Ama bizim devletimiz tabii ki her şeyde böyle düşünemez, burada devlet kar amaçlı bir kurum değil ama en azından bölgenin  kalkınması için bir emek,  insan gücü harcıyorsun, kaynak harcıyorsun . O zaman bunları da sonuçlarını hesaplaman lazım,  oradan çıkan sonuçlara senin belediyeleri gücü yeterli mi? belediyenin bütçesi yeterli mi? o stratejik planına göre ilerlemeye senin özel idarenin uygun mu?  Bunların hiçbirine bakıldığını düşünmüyorum? Ama bakılması gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bizim bölge için bir sakin kent projesi var. Onun avantajları var, dezavantajları var avantajı nedir daha farklı bir insan kitlesinin daha farklı insan popülasyonu bölgeye çekerek, daha uzun süreli bir yaşam alt yapısı kurulabilir. Dezavantajlı bölgeyi mesela İstanbul’dan en kolay kaçış noktası görmüş, hafta sonu gelip biraz daha eğlenelim, eğlenceli bir hayat sürelim, gidip  gelen insanların oradan gelecek bazı kurallardan dolayı kısıtlanması,  bazı insanların da buradan kaçmasına neden oluyor. Bunların iyi araştırılıp, sonuçlarının iyi hesaplanması  yatırımcılarla bir araya gelmeli. Bir noktaya varması gerektiğini düşünüyorum. Ama Enez  daha doğrusu Saros bizim hayatımızda çok önemli. Eğer bana bir milletvekilini tevdi edilirse, halkımızda buna layık görürse bizi orayla özel olarak hiç şüpheniz şüpheniz olmasın.

EDİRNE’DE 4 MİLLETVEKİL OLMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORUSUNUZ?

Yani şöyle aslında nüfusa göre onun bir kıstası var. Buna şöyle bakmak lazım, Edirne aslında şöyle tabi coğrafi olarak iki nokta arasında yani uzak. İki yüz kilometrenin üzerinde bir  mesafeye hakim olmaya çalışıyorsun. Çapı yaklaşık 200-250 km’yi buluyor, şimdi bu şuna bağlı aslında planlı, çalışkan, kapasiteli vekiller olursa, öyle bir performans gösterirse dersin 1 milletvekilinden fazlasın bile fazla, ama çok böyle silik, hiçbir etliye sütlüye dokunmayan  halk deyimiyle,  işte geliriz dinleriz yani işte bunuda böyle yaparız şeklinde vekil seçersek, o zaman siz dört değil on dört vekilde  bulsanız yetmez. O biraz vekille ilgili ama yani şu anda tabii ki asla Edirne’nin bu durumuna göre sıralama yapmakta da partiler güçlük çekiyor. Yani mesela,  Keşan, İpsala, Enez’i bir tuttuğumuzda en az iki temsilcisi olması lazım. Diğer taraftan bakıyorsunuz Uzunköprü, Meriç hadi Havsa’yı da katalım, buradan en az iki tanesini olması lazım. Öyle baktığımızda tabi altı milletvekili olsa daha iyi olur Edirne için. Edirne üç ama bölge, yani biraz önce saydığımız gibi, tabi Ergene sorunu her dönem herkesin çözüm beklediği sorun. Orada da kararlı olmak gerekiyor,  yani kararlı olmazsanız çözemezsiniz. 

EDİRNE’NİN SORUNLARI

Trakya’nın genel sorunu bunu bir kere genç nüfusumuz azalıyor. Sürekli İş konusunda ,istihdam konusunda kalifiye eleman bulamıyoruz. Bu her konuda var, şu anda dikkat edin bugün gidelim Keşan’ın köylerine, hepsinde Özbek, Türkmenistanlı, Afganlı çobanlar veya işte yardımcıları falan filan onlar çalışıyor. Niye Keşanlı kızlarımız Keşan’da ev istediği için. Bir tanesi bu sezon da ben Edirne de, Enez’de  çalışacak insan yok, dışarıdan getirmek zorunda kalıyorsunuz, bu bizim en büyük problemimiz. Bir tanesi genç nüfusumuz  yok , kalifiye istihdam olanağı yaratacağımız insanlar yok.  Mesela bunla ilgili benim bir önerim var, ben organize sanayide biraz önce  bahsettiğim gibi, yatırım yapıyorum. Burada Paşayiğit’de bir gıda OSB yapılacak. Orada 40 fabrika olacak yaklaşık bildiğim kadarıyla. OSB bölgelerine yakın belediyeler personel  alt yapı çalışması yapması lazım, ne yapacaksın belediyeler önce yakın çevre yakın köylerde kaç tane işsiz gencimiz var. Fabrikaya bir türlü adam olacak ya orada işi bilen istidama yarayacak gençler hazırlamalıyız. Fabrika yapımı bir yıl sürüyor atıyorum,  son altı ayda veya son üç ayda bitmeye yakın belediyelerimiz olur, muhtarlıklarımız olur, o bölgede bulamadınız  daha ileriye gidersin. Servisle bu insanlar getiriliyor, gençler bulursunuz.  Böylece dışardan insan gelmesine gerek kalmaz,  fabrika yapan insanlarla kendi içlerinde bu işi çözelim sorun yaşamazlar. Bulgaristan’dan çok bir fabrika getirdim, altı ay önce  Domurcalı  organize Sanayiye gittik. Bu fabrika CNC makinesinin üretimini yapan firma, fabrikam da 50 tane bu yakın çevrede benim mühendislerin burada yaşaması uygun değil , ne kadar para verirsen ver kimse gelip burada çalışmaz diyerek fabrikayı kurmaktan vazgeçti. Bunun nedeni de sosyal ve kültürel eksikliklerdi. Bu  sorunu kaynağında oturup konuşacağız, yani bu iş adamlarıyla konuşacaksın, ona göre bir çözüm üreteceksin.

TARIM ÖNEMLİ HAYVANCILIK AZALIYOR

İkinci sorunumuz şu bölgemiz, geniş bir çiftçilik, tarım, tarım hayvancılık bölgesi. Bence hayvancılık o kadar önemli değil artık. Hayvancılık git gide bana göre azalıyor,  ama tabi özellikle İpsala bölgesinde çeltik olayı,  işte diğer ilçelerimizde ayçiçeği,  buğday bizim temel ürünlerimiz. 

TROL SORUNU

Enez’de  troller gelip balıkları götürüyor , her gün evet iş yok mesela . Bu gıda OSB olsa insanlar meyvesini  buraya yönlendirebilir. Bakın Enez’de  bir salça fabrikası vardı, o dönem çiftçilerimiz domates üretiyordu. O da sonunda olmadı ya kapandı gitti.  Dolayısıyla çiftlik bölümüne tarım bölümde geldiğimizde de tabi hükümet politikaları genel politikalardan kaynaklanan bazı sorularda var. Gübre fiyatları, mazot fiyatları var. Bunlar sadece bölge müsait değil, tüm Türkiye’nin sorunu bölgemiz sorununa gelirsek de; şimdi insanlar bir kere çiftçiler eskisi kadar rahat ekonomiye sahip olmadıkları için ürünleri de peşin satıyor. Oradan tarladan kaldırmadan pek  çok esnafa ipotek edilmiş oluyor ürün ve taban fiyatı açıklanır açıklanmaz, insanlar ürünlerini götürüp borçlu oldukları yerlere veriyorlar. Burada bir takım gruplar  topluyor bu ürünler maalesef. 

Trakyalı çiftlerin hemen gidiyor borcu kapatmak için ürününü belki değerinin %20 %30 altında veriyor. Şimdi bunların bu insanların finansal açıdan korunmasına yönelik Kooperatifler üzerinden bazı önlemler alınmalı diye düşünüyorum. Yani bir çok Tarım Kredi Kooperatifimiz var.  Ama onlarda artık market gibi çalışıyor, yani özel sektör gibi çalışıyorlar. Çiftçiler biraz daha rahat nefes almasını sağlamak için bu Tarım Kredi Kooperatiflerinin çalışma stilleri de yeni dönemde hükümet de olursak gözden geçireceğim.

KEŞAN ENEZ KARAYOLU

Keşan-Enez Karayolu Türkiye’nin en çok kara noktası olan ve  en çok ölüm olan yolu halinde. Bu da işte oradaki bu sadece sakinler zarar verir yol yapılıra buraya gelenlerin sayısı da artar diye de görüş belirtenler de  var. Enez benim için özel bir yer,  bizim hayatımızın ya ben kendimi Enezli kabul ediyorum. Enez’in  yol konusunun iktidara geldiğimizde, ben kendimi  Keşan’ın ve Enez’in  milletvekili olarak gördüğümden , kısmet olursa o yolun yapılması konusunda gerçekten çok yoğun çaba sarf edeceğime emin olabilirsiniz ve yapılacağını da söz veriyorum 

EDİRNE’DEN 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞIZ

Edirne’de şundan hiç kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın 3 milletvekili çıkaracak CHP. Bununla ilgili iddiaya da girerim, o kadar iddialıyım. genel açıdan baktığımızda da şu anda siyaset matematik değildir. Topluyoruz işte CHP’nin oyu bu kadar iyi Parti bu kadar getir işte DEVA Partisi’ni koy, şu kadar oluşturdum şu varsayımlar bunlar. 

Ama şu an gerçek var,  bakın şu anda kıymanın kilosu 350 TL  bunu ben CHP’li seçmen için söylemiyorum, bir Ak Parti seçmeni  içinde söylüyorum. her seçimde bir yere odaklanmadan böyle gidişata göre oy veren halk için söylüyorum.  Bu halkın artık bu hükümeti, hükümetin politikalarını  taşıyacak gücü kalmadı.  Para yok şu anda,  bu para olmayınca, para olmadığı gibi spekülasyon yapanları da engelleyemiyorlar. Şu anda et fiyatlarının böyle artmasının bir nedeni biliyorsun birçok uzman var, et fiyatlarının artmasının kasıtlı olduğunu bunu bir grubun yaptığını ithalatın Türkiye’ye girmesi için bir bahane yaratılmaya çalışıldığını iddia ediyorlar.  ama bunun aksi yönünde hükümetimiz halen ithalat yapıyor. Yapabilecek bir şey yok ya bu hükümet değişmeli sistem değişmiş biz artık bunu depremde de yaşadı ki,  soracaksınız biz artık bu cumhurbaşkanı hükümet sistemi ile ilerliyor diyor,  gitme şansımız yok, olmuyor yani olmayınca her şey tıkanıyor, şu anda bunu aşmak için yeni bir görüşe yeni bir ortak fikre ihtiyacımız var.  Altılı masa zaten bir araya gelmişse bu bir kollektif bir şey yapmaya çalışıyoruz.  Ülkenin sorunları belli ya şu anda biz yeni bir sorun keşfetmeyeceğız,  çözülmesi gereken sorunlar belli . (Devamı yarın)