HABER MERKEZİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, deprem bölgesine gönderilen yardımların tasniflenmesi, kolilenmesi ve TIR’lara yüklenmesi konusunda büyük çaba gösteren, mücadele eden Edirne Gönüllüleri ile buluştu. Gürkan, bu süreçte toplanan yardımların miktarı, giden TIR’ların sayısı ve ulaştıkları yerleri de tek tek açıklandı. Deprem bölgesinde artık kalacak bir yeri olmayan depremzedelerin batıya doğru göç ettiğini belirten Gürkan, Edirne’ye gelen depremzede sayısının an itibariyle bin 100’e ulaştığını ve buraya gelen vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için Edirne Belediye Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda sosyal market kurulacağını söyledi.

6 Şubat sabahı 04.17'de meydana gelen ilk depremin ardından Edirne Belediyesi, hazırlıklara başlamış ve bölgeye araç, kurtarma ekibi ve mobil ikram aracını göndermişti. Depremin ilk gününde öğle saatlerinde Edirne Belediyesi tarafından başlatılan yardım kampanyası için Edirneliler adeta seferber olmuş, çok sayıda yardımı Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’na göndermişti. Yardımların tasnifi, kolilenmesi ve TIR’lara yüklenmesi ise Edirneliler tarafından gönüllü olarak gerçekleştirildi. Bölgeye gönderilen 23 TIR’dan oluşan yardım malzemelerinin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çalışmalara katılan Edirne Gönüllüleri ile bir araya geldi.

6 Şubat sabahı 04.17'de meydana gelen depremin ardından Edirne Belediyesi’ne ait ekiplerin 07.30’da hazırlıklara başladığını ve yolla çıktığını belirten Gürkan, ekiplerin varmalarının çöken yollar ve kış şartları nedeniyle uzun sürdüğünü söyledi. 6 Şubat Pazartesi Saat:12.00’de Edirnelilere ilk yardım çağrısını yaptıklarını dile getiren Gürkan, “Sizler gönüllüler olarak olağanüstü bir çaba gösterdiğiniz. Muhteşemdiniz, olağanüstüydü. Edirne’de çok uzun süredir yöneticilik yapıyorum. Herkesi tanıdığımı söylerdim hep ve hayatımda ilk defa gördüğüm o kadar çok yüz oldu ki burada. Hiç görmediğim insanları koli paketlerken gördüm, hiç tanımadığım insanları paket taşırken gördüm. Sizler, günlerce hiç durmadan, hiçbir talepte bulunmadan, sadece insanlık açısından, sadece yüreğinizden geldiği için muhteşem bir dayanışma sergilediniz. Edirne’den deprem bölgesinin hangi köşesine olursa olsun, giden yardımlarda hepinizin emeği, alın teri var. O yüzden bugüne kadar neler yaptık, bundan sonra da neler yapmak gerekiyor, sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü sizlerin bu emeğine karşı sorumlu hissettim kendimi.” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta deprem bölgesine gittiğini hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Önce Elbistan’a gittik. Çok zor şartlarda gittik. Kış koşulları halen devam ediyor. Yolların bir kısmı tamir edilmiş ama tamir edilmeyenler de var. Öğlen sıraları Elbistan’a vardık. Televizyonlarda gördüklerimizin 100 katı bir felaket söz konusu. Deprem öncesinde Elbistan’ın nüfusu 100 binmiş, orada 10 bin kişi vardı. Bir çoğu da göçük altındaki insanlarına ulaşmaya çalışanlardı. Elbistan diye bir şehir yok desek, yalan olmaz. Malatya, Adıyaman aynı, Hatay’a geçtik.  Medeniyetlerin buluştuğu şehir Antakya’ya geçtik, yok arkadaşlar, Defne’nin yarısı yok. Samandağ’ın dörtte biri yok. Hatay hava durumu açısından nispeten iyi. Ama Elbistan’da arabada kaldık arkadaşlarla, gece eksi 20. Bizim buradan İtfaiye memuru arkadaşlarımızın ellerini gördüğümde konuşacak kelime bulamadım. O soğuktan öyle bir hale gelmiş ki elleri sanki saatlerce taşın altında kalmış” dedi.

Edirne Belediyesi’nin gönderdiği yardımların tümünün yerlerine güvenli bir şekilde ulaştırıldığını kaydeden Belediye Başkanı Recep Gürkan, bölgede görüştükleri kişilerden edindikleri bilgiler kapsamında artık giyecek yardımı talebinin olmadığını öğrendiklerini söyledi. Şu anda acil olarak bölgede çadır ve ısıtma gereçlerine ihtiyaç olduğunu belirten Gürkan, “Arkadaşlarım 200 kadar elektrikli, tüplü ısıtıcı ile odun-kömür sobası temini yaptı. Onları hazırladık ve yarın bir araçla bunları bölgeye göndereceğiz.” şeklinde konuştu.

Barınacak yeri olmayan insanların deprem bölgelerinden batıya doğru geldiklerini de kaydeden Gürkan, gelenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Edirne Belediyesi olarak sosyal market ve butik oluşturacaklarını söyledi. Gürkan şöyle konuştu: “Mersin, Antalya, Edirne’ye kadar. Edirne en uzak yer olmasına rağmen Edirne’ye kadar geliyorlar. Buraya kimi akrabası nedeniyle, kimi farklı nedenlerle geliyor. Şimdi önümüzdeki süreçte ülkemizin çalışması gereken, destek olması gereken, gönüllülerin destek olması gereken konu bu. Şehrimize gelen depremzedelere destek olmak, yardımcı olmak. Mezitli Belediye Başkanı aradı beni. 60 bin depremzede gelmiş Mezitli’ye. Aniden 60 bin kişinin gelmesi demek, o şehirdeki her şeyin altüst olması demektir. Çünkü su tedariki yapmanız gerek, kanalizasyonunuz mevcut nüfusunuza göre planlanmış. Marketleriniz, gıda tedarikiniz ona göre planlanmış. Bu bütün hesapları değiştiren bir durum. Edirne’ye de şuana kadar 1100 kişi geldi. Depreme, yataklarında pijamaları ile yakalandıkları için giyecek başta olmak üzere her şeye ihtiyaçları var. Sizlerle birlikte şunu yapmak istiyoruz. Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı binasında Sosyal market ve butik oluşturmak istiyoruz. Elimizdeki giysileri, tıpkı mağazadakiler gibi ayırmayı planlıyoruz. Şehrimize gelen bu insanlar, buraya gelip eşya ihtiyaçlarını temin etsinler. Yanına gıda ile ilgili bir bölüm ekleyeceğiz ama 17 Şubat’tan sonra Valilik, AFAD ya da koordinasyon birimi gelen depremzedelerden birçoğunu yurtlara yerleştirmeyi planlıyorlar. Sanırım orada yemek ihtiyacı çok fazla olmaz. Gıda marketi kararını o zaman netleştireceğiz. İnsanların iç çamaşırına çok ihtiyacı var. İstanbul’dan firmalar ile görüştük. Çeşitli boylarda 5 bin takım iç çamaşırı belediye olarak biz alacağız. Burada onları da vereceğiz. Alt katta iki atölyemizi kıyafet değiştirme odası olarak düzenleyeceğiz”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, deprem bölgesi için yaptıkları çağrı üzerine Edirne Belediyesi’ne gelen yardımların son durumunu da hazırlanan bir çizelge ile katılımcılara anlattı.