HABER MERKEZİ

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Edirne İl Temsilciliği tarafından Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen yürüyüşte güne özel hazırlanan pankartlar, dövizler ve turuncu balonlar ile lösemiye dikkat çekildi. Etkinliğe, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, LÖSEV İl Temsilcisi Ceylan Toker,  aileler, çocuklar ve kentteki çeşitli okullardan öğrenciler katıldı. Yürüyüş öncesi konuşan LÖSEV İl Temsilcisi Ceylan Toker, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nı çocuklar, aileler ve okullarla birlikte kutladıklarını belirterek, "LÖSEV demek, çocuklara eşit eğitim ve sağlık hizmeti demektir. LÖSEV demek, çocuklara yarın için aydınlık günler demektir. LÖSEV’in Ankara’daki 400 yataklı LÖSANTE Hastanesi’ne tam ruhsat istiyoruz. LÖSANTE Hastanesi’nde şu anda lösemi tedavisi yüzde 94 oranında başarıya ulaşmış durumdadır" dedi. 

LÖSEV’E DESTEK OLMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Belediye Başkanı Recep Gürkan da LÖSEV’in önemine dikkat çekerek, "LÖSEV’in çalışmaları gerçekten çok kıymetli, çok değerli. Çocuklarımız umut, çare oluyor. Ailelere umut oluyor. Onların bir araya gelerek seslerini duyurmalarına yardımcı oluyor. Bu anlamda LÖSEV’in çalışmalarını çok kıymetli buluyoruz ve destekliyoruz. Prof. Dr. Üstün Ezer’in başını çektiği LÖSEV, Türkiye’nin her yerinden, nerede bir lösemili çocuğumuz varsa ona yardım elini uzatıyor. Bugün de farkındalık günü. Lösemili çocuklarla ilgili toplumun daha çok bilgi sahibi olması lazım. Bilgi sahibi olmadan onlara destek olmamız mümkün değil. Toplum olarak çok küçük yaşta lösemiye yakalanmış bütün evlatlarımızın sağlığına kavuşmaları mümkün ama bunun için LÖSEV gibi kurumlara ihtiyacımız var. Halk olarak LÖSEV’e destek olmamız, LÖSEV’in de lösemili çocuklara destek olması sürecini güçlü bir şekilde yaşatmamız çok önemli. Bugün o yüzden buradayız. Hem lösemili çocuklarla ilgili toplumda bir farkındalık oluşturmak, hem de LÖSEV’e olan desteğimizi göstermek ve farkındalığını arttırmak için bugün çocuklarımızla beraber kısa bir yürüyüş yapacağız. Amacımız, lösemiye dikkat çekmek, farkındalığını arttırmak. Çünkü aileler, löseminin farkına vardıklarında, erken teşhis konulamadığında bazen geç kalmış oluyoruz. Bunu yakalamak gerekiyor. Bunun için de LÖSEV gibi kurumlara ihtiyacımız var" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Saraçlar Caddesi’nde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün sonunda Edirne Ticaret Borsası İlkokulu öğrencilerinden kurulan mehteran takımı gösteri düzenledi. Program, gösterinin ardından sona erdi.