BÜLENT SAYLAM

Gaytancıoğlu, yaptığı açıklamada, CHP'nin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle bir daha görüşülmek ve iptal edilmek üzere Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru reddedildi. Ek MTV ödenecek yani. Halbuki 2003'de de buna benzer bir vergi konmuştu o zaman iptal edilmişti. Anayasa aynı anayasa, ilgili maddeler aynı. Raportörü bile beklemeden karar verildi. Hala mülakat objektif olur diyenler var” dedi.

"Ek MTV'den alınacak para 35 milyar ama Kur Korumalı Mevduat sahiplerine ödenen para 770 milyar. Yani Kur Korumalı Mevduatı icat etmeseydiler, ekonomiyi iyi yönetseydiler Ek MTV talep edilmezdi" diyen Gaytancıoğlu, "Bu iptal yeni vergilerin de habercisidir” diye konuştu.

Gaytancıoğlu, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Anayasa Mahkemesi, 2003 yılında benzer bir vergi düzenlemesini iptal etmişti. Ancak bu kez, aynı gerekçelerle yapılan başvuruyu kabul etmedi. Bu karar, Anayasa Mahkemesi'nin objektifliğinin sorgulanmasına neden oldu.

Ek MTV, ekonomiyi iyi yönetememenin bir sonucudur. Kur Korumalı Mevduatı icat etmeselerdi, ekonomiyi iyi yönetselerdi bu vergiye gerek kalmazdı. Bu iptal, yeni vergilerin de habercisidir.

Bu vergi, milyonlarca vatandaşın cebine ekstra bir yük getirecek. Vatandaşlarımızın bu vergiden muaf tutulması için mücadelemizi sürdüreceğiz.”