BÜLENT SAYLAM

Çakır, Keşan'a ve Ülkemize tüm dünya ülkelerine daha fazla sevgi daha fazla barış, huzur ve sağlık getirmesini temenni etti. 

TÜKETİCİ VE ESNAF YİNE MAĞDUR OLDU

Çakır, 2022’yi değerlendirmesini yaparken şu ifadeleri kullandı: “Uğurladığımız 2022de esnafta pandeminin izleri ve kendi ekonomik dertlerinle boğuştu. Ekonomide 2022nin Z raporu bizleri üzdü. Hayat pahalılığı nedeniyle vatandaş başta gıda olmak üzere birçok ürüne talep göstermediler. Esnaf da bunları satamadı. Fiyatlar olağanüstü artı. Büyük firmalar küçük esnafa bunları yaşattı. Doğalgaz, elektrik, akaryakıt döviz kurları aldı başını gitti. Pahalılığın en büyük nedenini oluşturdu. Bir de zincir marketlerin uyguladıkları satış politikaları fiyat artışlarının en büyük nedenini oluşturdu. Tüketici ve esnaf yine mağdur oldu.” 

AZ MAL VEYA SATIŞ RUTLARINI DÜŞÜRÜYORLAR, TEK BEKLENTİLERİ, ZAM!

Rafların etiket fiyatlarının tüketicileri boğduğunu söyleyen Çakır, açıklamasına şöyle devam etti: “Esnaf kendi çapında mücadelesine devam etti. Ama geliri giderini karşılayamaz oldu. Yılın son gününde ekmeğe ve gazlı içeceklere unlu mamullerine bisküvi çikolata v.b. gıda maddelerine temizlik maddelerine  gelen zamlar da  asgari ücretin artışını daha eline geçmeden eritmeye başladı. Kim mağdur? Yine tüketici ve esnaf. Burada sorun büyük firmaların yaptığı zamlardir. Zincirin en küçük halkası olan tüketici ile karşı karşıya kalıyor olup bitenlere cevap veremiyor. Bazı firmaların zam beklentileri devam ediyor. Esnafa tütün ürünlerinde ve alkol satışlarında az mal veya satış rutlarını düşürüyorlar. Onların tek beklentileri zam. Mağdur yine esnaf. Devletimiz bunlara ne yapsın?

KEŞAN PAZARYERİNİN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞMASINI BEKLİYORUZ

Keşan Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Çakır, EYT ve 2023’ten beklentileri ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Yılın son günlerinde EYT  hakkının kabul edilmesi esnafımızın yüzünü güldürdü hayata daha olumlu bakmaya çalışacak. Tek sorun EYT borçlanması konusunda inşallah bankalar yardımcı olacaktır. Bizlere bugünü yaşatan devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Çalışma azmimiz mücadelemiz devam ediyor. Şimdi önümüze bakma zamanı, yeni yılın getirdiği heyecanla umutlarımızı taze tutup esnafın sorunlarının çözüleceğine inanarak başta parekende yasası zincir marketlerin çalışma saatleri sattığı ürünlerin bazılarının olmayacak olmasını ekmek gazete tütün ürünlerinin  yanlızca esnafımızda satılacağını bekliyoruz. Sıfır faizli yaşam kredisini, SGK primlerinde indirime gidilmesini, eski borçların faizlerinin silinmesini bekliyoruz. Dükkan kira ücretlerinin yüzde 25 ile sabitlemesi herkesçe uygulamasını bekliyoruz. Keşan pazar yerinin bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz. vb tüm sorunlarımızın çözüleceğine inanarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ekonomik sıkıntıların yaşadığı bir yıl artık geride kaldı. 2023e girerken bu tür olumsuzlukların bir daha yaşanmamasını diliyorum. 2022'yi unutmak istiyoruz. İnşallah gelen gideni aramayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle  Keşanlı hemşerilerimin ve camiamızın yeni yılını bir kez daha kutlar. 2023 yılının Keşan’ımıza ve ülkemize tüm dünya ülkelerine daha fazla sevgi daha fazla barış ve huzur ve sağlık getirmesini temenni ederim.”