BÜLENT SAYLAM

Bitikli, Enez bölgesinde yaz aylarından bugüne kurtların büyük ve küçükbaş hayvanları parçalayıp öldürdüğünü söyledi. Kurtların bölgede 150 civarında küçük ve büyük baş hayvanı parçaladığı kaydeden Bitikli, sürü ve hayvan sahiplerine büyük çapta maddi zararlar açtığını belirtti.

KÖYLERDE KURTLARDAN ŞİKAYET VAR

Enez Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Yalçın Bitikli, konuyla ilgili şunları söyledi: “Çeribaşı, Sehitler, çandır, Hisarlı, Sultaniçe, Gülçavuş, Küçükevren, Vakıf ve civar köylerden bu konuda pek çok şikayet var. Bölgede yaşayan birçok kişi kurtları gördüğünü söylüyor.”

BALKANLAR ÜZERİNDEN GELDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Kurtların bölgeye nasıl ve nereden geldiği konusun hakkında soru işaretleri olduğunu belirten Bitikli, açıklamasına şöyle devam etti: “Kurtların bölgeye nereden ve nasıl geldiği tam bir muamma. Bugüne kadar bölgede siyah kurt hiç görülmemişti. Bölgeye Yunanistan Rodop Dağları ve Balkanlar üzerinden Avrupa’dan geldiği düşünülüyor. Bir diğer bilgiye göre, son yıllarda aşırı üreyen yaban domuzu popülasyonunu azaltmak için bazı devlet kurumlarınca salındığı iddialar arasında. 

DİKKATLİ OLUN

Kurtların çiftleşme döneminde tehlikeli olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Enez Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı Yalçın Bitikli, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bu konuda yetkili kişilerce araştırma yapılması açıklama ve önlem alınması isteniyor. Piknik, gezi, mantar, odun, kozalak, hayvan otlatma vs amaçlarla bölgeye gidecek olanların Bu konuda çok dikkatli olmasını Can güvenliğini açısından tüm kamuoyuna saygıyla iletiriz. Kurtlar için çiftleşme mevsimi olduğundan en tehlikeli dönemdir.”