Mustafa Çakır, pazaryeri konusunda hem iktidarı hem muhalefeti eleştirdi:

“Esnaflar, seçimden seçime hatırlanacak bir topluluk değildir”

Çakır, siyasileri pazaryeri konusunda uzlaşmaları konusunda uyararak;“Pazar yerine yağan yağmur sularına sizler de kapılır gidersiniz” dedi.

MEHMET AYTAÇ

Keşan Sebze, Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanvekili Mustafa Çakır, Belediye Meclisi’nde sık sık gündeme gelerek sert tartışmalara neden olan pazaryerinin üstünün kapatılması konusunda hem iktidarı hem de muhalefeti eleştirerek; “4,5 yıldır bu filmi seyrettik” dedi.

Son olarak Kasım ayı olağan meclis toplantısı 1. oturumunda tekrar gündeme gelen pazaryerinin kapatılması için arsa satış talebinin görüşüldüğü sırada yaşanan tartışmalara ve sonuç alınamamasına değinen Mustafa Çakır; “Keşan Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısına Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu tarafından odamızı temsilen dinleyici olarak davet edildim. Gündem çok önemli bizleri ilgilendiriyordu. Pazar yerinin üstünün kapatılması konusunda görüşmeler vardı. Maalesef karşılıklı tartışmalar yine yaşandı.  Yaklaşık 4,5 yıldır bu filmi hep seyrettik. Ben yapacağım diyenler yapamadı. Beni engellediler dedi. Karşı ki taraf seni engelleyenler mi var yap dedi. Bizim hayalimiz inşallah bu meclis oturumundan sevinçli haber çıkacak diye düşündük yine olmadı. Karşılıklı tartışmalar bizim umutlarımızı aldı götürdü” açıklamasını yaptı.

“BİZİ ÇOK MAĞDUR ETTİNİZ, LÜTFEN ÇÖZÜM ÜRETİN”

Esnaf olarak birlik beraberlik içinde olmaları gerektiğini vurgulayan Çakır, şunları belirtti: “Keşan’daki siyasilere pazaryerinin üzerinin kapatılması konusunda uzlaşı çağrısında bulunarak; “Bizi ilgilendiren gıda bölümüdür ama manifaturacıların da sorun yaşamasını istemiyoruz. Esnaflar olarak birlik beraberlik içinde olmalıyız ki et tırnaktan ayrılmaz. Buradan tüm siyasilere sesleniyorum: Şunu anladık ki sizler yaklaşan seçimi bekliyorsunuz amacınız esnafın üzerinden siyaset yapmaksa, böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Esnaflar seçimden seçime hatırlanacak bir topluluk değildir. Pazar yerine yağan yağmur sularına sizler de kapılır gidersiniz.  Bizleri çok mağdur ettiniz, lütfen çözüm üretin. Bir an önce uzlaşın üzerini kapatmaya başlayın.”

Aden Koleji'nden muhteşem 23 Nisan kutlaması Aden Koleji'nden muhteşem 23 Nisan kutlaması

“BİZ DİĞER ESNAF ODAMIZLA HAFTANIN İKİ GÜNÜNÜ PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

Çakır, pazaryerinin, haftanın iki günü paylaşılmasına oda olarak hazır olduklarını ifade ederek, açıklamasını şöyle bitirdi: “Biz gıda olarak haftanın iki günü diğer esnaf odamızla paylaşmaya hazırız. Yeter ki Yağmur suyuyla esnafın gözyaşı birleşmesin, kar taneleri esnafın saçını da daha beyazlaştırmasın. Buzlar ve donlar esnafımızın sağlığını ve malını bozmasın. Yaz sıcağı kavurmasın, zaten ekonominin sıcaklığı yetiyor Esnafımıza. Burada değerli halkımızda mağduriyet yaşıyor. Trakya’mızın en büyük pazarında kimin hakkı var bunları bizlere yaşatmaya. Zincir marketler böyle havaları sever. Halkımızı ve malımızı kaybetmeyelim. Elinizi vicdanınıza koyun bizleri fazla mağdur etmeyin, aklın yolu birdir esnafın yanında olun. Çünkü esnaf bugün giderini karşılamıyor, gelir yok. Yağan yağmur da şemsiye altında olanlara sesleniyoruz, bizlerle birlikte ıslanın, o günü birlikte yasayalım, esnafın önce malını nasıl koruduğunu ve çaresizliğine şahit olacaksınız. Bizler önümüze pazar yeri ile ilgili gelen her projeye uyumluyuz, yeter ki bir ucundan hep beraber tutalım. Yaşadığımız bu mağduriyetlerin değerlendirmesini değerli halkımızın takdirine bırakıyoruz.”