ERDOĞAN DEMİR

Saat 11.00’de Keşan Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantı 23 üyeden 12 üyenin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi konuşan ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek “2019’dan bu yana yürüttüğüm görevimde dönemin son toplantısını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yoklama ve açılışın ardından, 2.maddede yer alan birliğin 2024 yılı bütçesi 1.658.506.00 TL olarak oybirliği ile kabul edildi.

3.madde de yer alan birliğin faaliyet sahası içinde bulunan Turizm Belgesi olan ve Turizm Belgesi olmayan otel, pansiyon ve konaklama tesislerinden alınacak olan katılım payı görüşülerek; daha önce Turizm Belgesi olan işletmelerden yatak başı alınan 2023 yılında 65 TL olan katılım payı 2024 yılı için 70 TL’ye, turizm belgesi olmayan işletmelerden 2023 yılında 55 TL olan katılım payı bedeli 2024 için 60 TL’ye çıkarılması oybirliği ile kabul etti.

4.madde de yer alan birlik bünyesinde bulunan Kumsal Temizleme aracının birlik faaliyet alanında yer akan kumsalların temizlik çalışmalarında kullanmak üzere birlik üyesi olmayan kurum kuruluş işletmelerine saat başı kiralama ücreti görüşüldü.

Bu madde üzerinde söz alan Paçaman, 2023 yılında 2.500 TL olan kiralama ücretin 2024 yılında 3.750 TL’ye çıkarılmasını planladıklarını belirtti.

Bu madde ile ilgili söz alan Enver Yüksekdağ Bu rakamın 5.000 TL olmasını, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı da rakamın 6.000 TL olmasını önerdi.

Yapılan oylamada bu kiralama rakamı oybirliği ile 6.000 TL olarak kabul edildi.

Paçaman, kumsal temizleme aracının birlik üyesi olan işletmeler içinse ücretsiz olarak kullandırıldığını belirtti.

5. madde de yer alan birlik tüzüğünün 3.maddesiyle ilgili Birlik Tüzük değişikliğinin görüşülmesi maddesi de oy birliği ile kabul edildi.

Yapılan değişiklikle tüzük maddesi değişikliği şöyle gerçekleşti.

ESKİ HALİ:

Birliğin çalışma alanı ve süresi:

MADDE 3- Birliğin Faaliyetleri; Edirne İli Keşan, İpsala, Enez İlçeleri ve İl Özel İdaresi Turizm Merkezi alanı ile sınırlı olup, çalışma süresi sınırsızdır.

YAYLA VE ERİKLİ SAKİNLERİ İSYANDA YAYLA VE ERİKLİ SAKİNLERİ İSYANDA

YENİ HALİ:

Birliğin çalışma alanı ve süresi:

MADDE 3- Birliğin Faaliyetleri; Edirne İli, Keşan, İpsala, Enez İlçeleri sınırları içerisinde ve İl Özel İdaresi Turizm Merkezi alanı ile sınırlı olup, çalışma süresi sınırsızdır.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Paçaman şunları söyledi: “Değerli meclis üyelerimiz 2019 yılı Mayıs ayında görevi devraldığımız ESTAB’ın son olağan meclis toplantısını yapıyoruz. Sizlerle 2 dönem birlik başkanı olarak görev almaktan büyük onur duyduğumu belirtmek isterim. Özveri ile meclis çalışmalarına, komisyon çalışmalarına ve encümen çalışmalarına katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. İşinizden, evinizde ailenizden ödün vererek buralara geldiniz. Değerli basın mensuplarımıza da katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Daha fazla hizmet edebilmek daha fazla projeye, daha fazla bölgemize hizmet verebilmeyi arzu ederdik. Ne yazık ki pandemi nedeniyle tüm kamu kurumlarında olduğu gibi ne yazık ki bu projelerimiz var. Avrupa Birliği projelerimiz var. Bu projeler inşallah bizden sonraki yönetimler bitirirler ve neticelendirirler. Hepimizin ortak hedefi Saros, daha iyi seviyeye gelmesi, Saros’daki eksiklerin, ihtiyaçların çözülmesidir. Bu anlamda bize desteklerini esirgemeyen Keşan Belediyesi, İpsala Belediyesi ve Enez Belediyesi’ne, İl Özel İdaremize ve birlikte çalıştığımız 3 valilerimize teşekkürü borç biliyorum."

Editör: BÜLENT SAYLAM