ERDOĞAN DEMİR

Öztrak’ın açıklaması şöyle;

Bir ülkenin, bir milletin hak ettiği refahı yakalaması, toplumun yarısını oluşturan kadınların, üretime, iş hayatına, sosyal hayata ve siyasete eşit şartlarda katılmasıyla mümkündür.

Buna karşın ülkemizde kadınlar, bu alanların hiç birinde hak ettikleri konumda bulunmamaktadır. 2022’nin son üç ayı itibariyle kadınlarda işsizlik oranı, erkeklerdeki işsizlik oranının iki katına yakındır. Ülkemizde çalışma çağındaki 33 milyon kadının 21 milyonu işgücüne dahil olamamakta, üretime katkı sağlayamamaktadır. 

Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde ülkemiz, 146 ülke içerisinde 124. sıradadır. “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye, bu sıralamada Sierra Leone, Vanuatu, Gambia gibi ülkelerin bile çok çok gerisindedir.

Diğer taraftan Sivil Toplum Kuruluşlarının verilerine göre, son 15 yılda hayatı sonlandırılan kadınların sayısı 4 bin 141’e ulaşmıştır. Sadece bu yılın ilk 2 ayında 42 kadın cinayeti işlenmiş, 37 kadın şüpheli şekilde hayata veda etmiştir.

 Ülkemizde kadınların yaşadığı sorunlar çeşitli ve derindir ama hiç biri çözümsüz değildir. Millet İttifakı’nın iktidarında, kadınların eğitiminden iş hayatındaki konumuna, kadına yönelik şiddetin önlenmesinden siyasette kadın temsilinin arttırılmasına kadar pek çok alanda, çok hızlı adımlar atacağız. Bu sayede, Cumhuriyetimizin kuruluşunda en müstesna yerde görülen, seçme seçilme hakkını bugün çağdaş ülkeler olarak anılan ülkelerden çok önce elde eden Türk kadınını hak ettiği konuma ulaştıracağız.     

Bu düşüncelerle başta Tekirdağlı hemşerilerim olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.