Çağla Nur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete başladı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Uzunköprü’de Çağla Nur adını yaşatılacak olan, açılışını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştiren Çağla Nur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmet vermeye ve hasta kabulüne başladığını bildirdi.

Fatma Aksal, sosyal sorumluluk bilinci ile desteklerini esirgemeyen başta Uçar ailesi olmak üzere tüm hayırseverlere hemşehrileri adına teşekkür ettiğini ifade ederek, “Büyüklerimiz geleneğimizde ve toplumumuzda bizler için çok kıymetli ve değerli bir yere sahiptir.  Tecrübeleri ile toplumumuza ışık tutan yaşlılarımız, bizlere duaları ile en büyük desteği veriyorlar. Öncelikli hedefimiz tüm yaşlılarımızın ailelerinin yanında onlarla birlikte vakit geçirmeleri. Bu kapsamda 2016 yılında uygulamaya başladığımız ve halen devam eden Yaşlı Destek Programımız (YADES) ile hizmete ihtiyaç duyan yaşlılarımıza yaşadıkları mekanlarda ihtiyaç duydukları konularda destek veriyoruz. YADES Projesi için 36 milyon liranın üzerinde finansman sağladık, 31 ilimizde 55 farklı proje ile 53 bin hanede toplamda 104 bin yaşlımıza ulaştık. Ama birçok sebepten dolayı her yaşlımızın ailesinin yanında kalmasının mümkün olmadığı durumlar söz konusu olabiliyor” dedi.

27 BİN 174 YAŞLIYA DESTEK

2002 yılında bakanlığa bağlı huzurevi sayısının 63 iken 2022’de bu sayının 166’ya yükseltildiğini de kaydeden Aksal, “2002 yılında bakanlığa bağlı huzurevlerinin kapasitesi 6 bin 477 iken, 2022’de 17 bin 349’a çıkardık. Kamu ve özel olmak üzere toplamda 27 bin 174 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz. Sosyal Devlet Güçlü Millet anlayışımız ile kadın, çocuk, genç, yaşlı engelli ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.