HABER MERKEZİ

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2023 bütçesinin görüşmeleri sırasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a Uzunköprü’ de açılışı yapılan fakat henüz faaliyete geçmemiş olan Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Edirne’de yapımı ağır aksak süren yeni huzurevinin durumunu sordu.

Uzunköprü’de Bülent-Sergül Uçar çiftinin genç yaşta bir kazada kaybettikleri kızları Çağlanur Uçar’ın adını yaşatmak için yapımına katkıda bulundukları Çağlanur Uçar Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin personel alımı yapılmadığı için henüz faaliyete geçemediğini söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu konuşmasına Çağlanur Uçar’a Allah'tan rahmet, ailesine de başsağlığı ve sabırlar dileyerek başladı.

Yaşlı Bakım Merkezi ve Rehabilitasyon merkezinin bir an önce faaliyete geçmesi için personel alımının hızla yapılmasını isteyen Gaytancıoğlu, “Yapılan iş çok doğru ve çok önemli bir ihtiyacın çözümüne yardımcı olacak. Özel hizmete ihtiyaç duyan 82 yaşlımıza burada bakılacak. Dünyada ve ülkemizdeki demografik değişimlere baktığımızda yaşlı bakımı çok daha önemli bir hâle gelmektedir. Yapılan iş doğru ama gelin görün ki ağustosta hizmete açtığınız merkezde hiç yaşlımız yok Sayın Bakan çünkü personel yok. Personel alımı olmadan yaşlı bakımı ve rehabilitasyonunu nasıl yapacaksınız? Bir an önce hatta hemen bu merkezimizin ihtiyaç duyduğu personeli alın. Sağlık görevlilerinden bakım elemanlarına, temizlik görevlilerine kadar vatandaşımız çok güzel bir hizmet yapmış; bunu yükseltmek devletin öncelikli görevi olmalıdır” dedi.

Gaytancıoğlu, “AKP hükümetinin uyguladığı tarımı bitirici, vatandaşı işsiz bırakan politikalar nedeniyle yaşlılar Edirne'de kalırken gençler Edirne'yi terk etti; nüfusu en yaşlı illerin başında Edirne geliyor” diyerek sözü Edirne’de yapımı süren yeni huzurevine getirdi ve şunları söyledi: “200 yatak kapasiteli yeni huzurevi yaşlılarımızın hak etmiş olduğu saygı ve değeri görmesi, kaliteli ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesi için ivedilikle bitirilmelidir.”