ERDOĞAN DEMİR

Depremde kaybettiklerimizi geri getiremeyiz, bir daha böyle acılar yaşamamak için önlemler alabiliriz ancak depremin açtığı yaraların bir kısmını sarmak için üreticilerimizi desteklemeliyiz.” Diyen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi: 

Deprem zor durumda olan üreticilerimizi daha da zorda bıraktı. Çiftçimizin tarlasına gitmesi, ahırına inmesi, serasına gitmesi, traktörüne binmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığının devletin bütün gücüyle çiftçinin yanında olması gerekiyor, başka bir yol yok. 

Çiftçilerin hasar tespitleri hızla tamamlanmalı, krediye ulaşım, istenen ipotek miktarları yeniden gözden geçirilmeli, yüzümüzü üretime dönmeli, gücümüzü üretici için sonuna kadar kullanmalıyız, çiftçi borcunu düşünmemeli. 

Şimdi ekim zamanı; tohumu, ilacı, gübreyi dert etmemeli, depremde kaybettiği tarımsal ekipman devlet tarafından karşılanmalı, sulama sistemleri çalışır duruma getirilmeli, elektrik borçları yeniden düzenlenmeli, bu liste uzayıp gider. Yeter ki bunları yapmak isteyen bir iktidar olsun. Çiftçinin yanındaki bu iktidar da 15 Mayıs sabahı geliyor.”