HABER MERKEZİ

Konuyla ilgili soru önergesi de veren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de yaptığı konuşmada Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçi kuruluşu olduğu halde birilerine rant aktarma aracına dönüştürüldüğünü ifade etti.

Okan Gaytancıoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Tarım Kredi Kooperatiflerine atadığınız genel müdürler tarımdan anlamıyorlar ama hisse senedi işlerinden çok iyi anlıyorlar. Hisse senesi işlerinden anlıyorlar ama bu işlerden nedense Tarım Kredi Kooperatifleri değil başkaları kazanıyor.

Önceki Genel Müdür zamanında GÜBRETAŞ hisseleriyle ilgili işleri sormuştuk, cevap ‘araştırılıyor’ geldi. Şimdiki genel müdür de Tarım Kredi Kooperatiflerinin sahibi olduğu yüzde 3,8 oranındaki HEKTAŞ hisselerini blok hâlinde 3 ağustosta OYAK'a satmış. Satışından sonra HEKTAŞ hisseleri seksen günde yüzde 200'e yakın değer kazandı, Tarım Kredi Kooperatifleri 80 günde 1,7 milyar lira zarar etti. Buradan soruyorum: Hangi ihtiyaçtan dolayı böyle bir hisse satışına gidilmiştir? Bu satıştan elde edilen paralar çiftçimizin ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının hangi ihtiyacını gidermekte kullanılmıştır? Elinizi çiftçinin cebinden çekin, o cebi çoktan boşalttınız.”