HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

CHP Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu ile Edirne Saros Turizm Altyapı Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, Yayla Sahili’ne yapılmayan dalgakıranlar nedeniyle yaşanan kıyı erozyonuyla ilgili açıklama yaptı.

Okan Gaytancıoğlu, sahilde bir tarih ve kıyının yok olduğunu belirterek, “Neden mi? Çünkü kış nüfusu 500 olan yaz nüfusu 100 bin olan bir yere bundan 15 sene önce bir liman yapıldı. Limanın yerinin ve yapımının yanlış olduğu yine ilgili bakanlıkça tespit edildi ve düzeltme projesi yapıldı. Ne zaman 2014? Hangi yıldayız, 2022'i bitiyor. Yani 8 seneden beri bu deniz hem burada Cenevizler'den kalma kalıntıları yok ediyor. Hem de kumsalı yok ediyor. Daha önce 20-30 metre ileride kumsal vardı. Şimdi erozyon nedeniyle kumsal yok oldu” dedi.

YAYLA'NIN ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞMASINI İSTİYORUZ

ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman ise 2014 yılında yapılması gereken projenin hala hayata geçirilmediği için Yayla Sahili’nin yok oluşunu izlediklerini ifade ederek, “7 tane dalgakıran projesi vardı. Kıyıya paralel, bütün proje hazırlanmış, ölçümleri yapılmış. Bildiğimiz kadarıyla sadece projenin bütçe kısmı ve ihale aşaması kalmış. Bunlar tamamlanınca buradaki Dalgakıran Projesi tamamlandıktan sonra görmüş olduğunuz kıyı erozyonu son bulacak. Bu bilimsel bir gerçeklik, tespitleri yapılmış ve Yayla sahili eski günlerine inşallah kavuşacak. Kıyı erozyonundan dolayı kale kalıntılarımız artık yok olmanın eşiğinde. Buradan ileriye doğru gittiğimiz zaman kale kalıntıları daha da ana karaya, ortasına doğru gidiyor. Fakat kıyı erozyonu her geçen yıl kale kalıntılarını yok edip denizin içerisine alıyor. Dolayısıyla biz burada Yayla sahilimizin eski günlerine kavuşmasını istiyoruz. Bunun içinde devlet eliyle yapılması çok zor olmayan bir projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu projenin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu kadar uzun süre Saros'un beklemeye vakti yok. Saros'un vakti kalmadı, yaylanın vakti kalmadı" diye konuştu.