ERDOĞAN DEMİR

CHP’de 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesi aday adayı tanıtım toplantıları devam ediyor.

Dün saat 12.30’da gerçekleşen toplantıda 28. Dönem Edirne Milletvekili aday adayı Kıymet Kara da partilileri ile buluştu ve ada adaylığını açıkladı.

Toplantıya CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, ile Yönetim Kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, tüm katılanlara hoş geldiniz diyerek, “Edirne’de partimizden toplam 34 CHP Milletvekili aday adayı sayısına ulaşıldı. Bu 34 adaydan 8 arkadaşımız Keşanlı. Bu kadar çok talep olması ve Türkiye’nin her yerinde de aynı talep olması iktidarı geldiğini gösteriyor. O yüzden çalışmaya devam diyoruz. Her akşam sahadayız, hafta sonu gündüzleri sahadayız. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aday adayı arkadaşlarımız bizlere sahada destek veriyorlar. Teşekkür ediyoruz. Aday adayları adaylıklarını açıklamaya devam ediyorlar. Bugün de Kıymet Kara sizlerle olacak ve kendisini tanıtacak” dedi.

Özdilek daha sonra konuşmasını yapmak üzere Kara’yı kürsüye davet etti ve kendisine başarılar diledi.

Daha sonra kürsüye gelen Kara şunları söyledi.

YÜREĞİMİZ HALA DEPREM BÖLGESİNDE

“Değerli İlçe Başkanım, Kadın Kolları Başkanım, Cumhuriyet Halk Partililer hepiniz hoş geldiniz, beni bu günümde yalnız bırakmadığınız için teşekkür ederim. Basın mensubu arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum. Ben Kara ailesindenim, dedem Yenimuhacir ve Sazlıdere Köyü’nden. Aslında depremin gölgesinde seçime gidiliyor. Ben hala enkazların altında kalan insanların canların olduğunu düşünüyorum. Ben depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum. Bizler de bu acıyı yüreğimizde hissettik. Yüreğimizde hala hüzün var, o bayram coşkusunu, seçim coşkusunu yaşayamıyoruz. Bugün Ramazan’ın ilk günü herkesin Ramazan’ı hayırlı olmasını diliyorum. Çeşitli illerde bulundum. Gazeteciyim, bir eğitim kurumunda 6 yıl müdür olarak görev yaptım. Mesleki derslere girdim, öğretmenliğim de var. Eğitimcilik yaşamımdan sonra Özgür Rumeli Gazetesi’ni kurdum. Gazeteci halkın içindedir, gazeteci tarafsızdır. Herkes kendi içinde bir siyasi kimlik taşır. CHP ne yazık ki yıllardan beridir hak ettiği yere yani iktidara gelememiştir.” dedi.

Kara daha sonra şu konulara değinerek konuşmasını sürdürdü.

Kara’nın değerlendirmeleri şöyle;

EDİRNE 1920’DEN BERİ 5 KADIN VEKİL ÇIKARMIŞ

T.B.M.M. 23 Nisan 1920'de açılmıştır. CHP Kadın Vekil 5.6.7. yasama dönemi Fatma Şakir Memik Milletvekilliği yapmıştır. CHP'den Türkan Seçkin 13. Dönem vekilidir. ANAP 17. Dönem Türkan Turgut Arıkan DYP 20. Dönem Ümran Akkan AKP 27. Dönem Fatma Aksal seçilmiş. Ben de bu dönem Edirne’nin 6. Kadın vekili olmak içim aday adayı oldum. Gazeteci kimliğimle Edirne’nin bütün sorunlarını biliyorum.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İKTİDARIMIZDA GERİ GELECEK

İstanbul Sözleşmesi  ya da tam anlamıyla kadınlara yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve bununla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemeye, bununla mücadele etmeye temel standartları ve devletlerin bu konudaki hükümlülüklerini belirleyen Uluslararası insan Hakları Sözleşmesidir.  Sözleşme Avrupa Konseyi tarafından desteklenmektedir. Taraf ülkelerini hukuki olarak bağlar, sözleşme kadın dostu olup, kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması suçların kavuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet mücadele alanında bütüncül eşgüdümlü ve etkili işbirliği, içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddetin bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir. Sözleşme 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılmış olması nedeniyle kısacası İstanbul Sözleşmesi olarak bilinmektedir. 

1 Ağustos 2014'te yürürlüğe girmiştir. Türkiye 2011'de sözleşmeyi ilk imzalayan ve 24 Kasım 2011'de parlamentosunda onaylayan ilk ülke olmuştur. İstanbul Sözleşmesi 20 Mart 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sözleşmenin feshedilmesine karar verilmiştir.

KEŞAN ENEZ YOLU İKTİDARIMIZDA TAMAMLANACAK

Keşan Enez Yolu Halen Neden Yapılmıyor! Birçok ölümcül kazaların yaşandığı Keşan-Enez Yolu Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanlığına Rahmetli Erdin Bircan'ın birçok kez soru önergesi verdiği en son 2016 yılında yatırım programına alınmaması nedeniyle bakan Ahmet Arslan'a yönelttiği soru önergesiyle Keşan-Enez yolunun programa alınmamasına tepki göstererek 2017'de Keşan-Enez yolunun yatırım programa alınıp alınamayacağını sormuştu. Yıl 2023 gelinen noktada halen Keşan-Enez yolu yapılmamıştır. Keşan Enez Yolu İstanbul-Edirne-Tekirdağ ve Kırklareli'nin gözde turizm merkezi olan Saros Körfezine giden tek yoldur. Keşan-Enez Yolu Saros Körfezindeki Yayla-Erikli-Büyükevren-Karaincirli-Vakıf-Gülçavuş-Sultaniçe Köyler! ve Enez'e günlük ortalama 200 bin kişinin ulaşmasını sağlamaktadır. Jandarma Trafik verilerine göre de Keşan-Enez yolunda kaza oranları sürekli artmaktadır. Yaralanmaların %100 olduğu ölümcül kazaların yaşandığı Keşan-Enez yolunun neden halen olmadığını anlamakta güçlük çekiyorum.  Üstelik bu alan 8 Aralık 2006 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ilan edilmişti. Acaba bu yoldan siz nasıl turist getireceksiniz. 14 Mayıs’tan sonraki iktidarımızda Enez Yolu’nun tamamlamak bizlere nasip olacak inşallah.

BOTAŞ'IN LİKİT DOĞAL GAZ PROJESI 

Saros Körfezinde onarılmaz tahribatlar ve doğa katliamı yaptı. Edirne İdare Mahkemesinin Olumlu ÇED Raporunu iptal etmesine rağmen Saros’u yok edecek, FSRU'u hayata geçti.