ERDOĞAN DEMİR

Saat 12.00’de Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlik’te gerçekleştirilen törene Keşan Kaymakam Vekili İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, 4.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ,  Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Yenimuhacır Belediye Başkanı Mustafa Türker,  AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, SP Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler, Keşan Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez ile resmi ve askeri protokol ile gaziler, şehit ve gazi yakınları katıldı.

Daha sonra sırasıyla Sevgili, Akgül, Helvacıoğlu ve Dönmez, şehitliğe çelenk sundu.

Ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. 

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Personel Teğmen Ömer Faruk Yaşat yaptı.

Yaşat konuşmasında şunları söyledi:

Bugün her karışı vatan toprağıyla sulanmış, mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna batan hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın heyecanı içindeyiz.

Bugün aynı zamanda, sergiledi üstün komutanlık dehası, cesaret kahramanlığın kadirşinas milletimizce takdir edilişinin nişanesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi Başkomutanımız  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” ve “Mareşal” rütbesi verildiği gününde yıldönümüdür. 

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasını müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 79. Birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla Atatürk'e Mareşallık rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir.

Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna, seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik ünvanını büyük bir gurula taşımaktadır. Gazilik; Türk vatanseverliğin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının, yaşayan destanı, gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk’de Gazi ünvanı ile anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu şu sözleri ile ifade etmiştir.  

“Kahraman Türk Ordusu sizin kahramanlığınızla kazanılan Büyük Zafer’in millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi ancak size izafe ederek, bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  kendisine verilen yeni rütbe ve unvanı vesilesiyle Türk Ordusu’na ithafen yayımladığı bildiride :” Büyük Millet Meclisi’nin hakkımda yeni bir rütbe ve gazi unvanı ile tecelli eden iltifatları doğrudan doğruya sizindir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen ordudur. Sizin kahramanlığınızla sizin gösterdiğiniz nihayetsiz fedakarlıklar pahasına kazanılan bu büyük muzafferiyetin millet tarafından takdirini gösteren bir rütbe ve unvanı ancak size mal ederek en büyük iftihar sermayesi olarak taşıyacağım” ifadeleriyle muzaffer ve gazı Türk Ordusunu yüceltmiş ve bu unvanın bizim kültürümüzde taşıdığı müstesna değeri veciz bır şekilde ortaya koymuştur. 

Fedakarlık timsali değerli gazilerimiz, ulusumuzu birbirine  bağlayan değerlerin başında, tarihi  sayfalara altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. 

Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore'de, Kıbrıs’ta, teröristle, mücadele harekatında, 15 Temmuz hain  darbe girişiminde  Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Bahar Kalkanı harekatlarında, Cerablus’ta, El-Bab’ta, Afrin ve İdlip'te hayatlarını kaybeden aziz şehit ve  gazilerimizin eseridir. 

Dünyanın en hassas bölgelerinden birinde yer alan ülkemiz, bölgede bır istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak, birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor  ve bu güzel topraklarda şerefiyle yaşayabiliyor ıse bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçludur. 

Türk  toplumunun yüksek ahlakı özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki vefa  duygusu" gelmektedir. Bu duygu, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu değişmez değerlerin merkezinde de yer almaktadır.

Bu bilinçle  şundan emin olunuz ki, sahip olduğumuz en değerlerimiz olan birlik ve  beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Silahlı Türk Kuvvetleri, sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır.

Tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı kanlarınızla taçlandırıp Gazi unvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilmez değerler olduğunu Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. 

Kahraman gazilerimiz, yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz  Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız, vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla bizlere her zaman ilham ve güç kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey, eşsiz fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz.  

Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca, en ağır ve zor şartlar altında dahi asil milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde, bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış ve duruş vardır. 

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. “ diyerek bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için, “Ölürsek  Şehit Kalırsak Gazi” oluruz düşüncesiyle her türlü düşmana karşı kahramanca mücadele veren Türk askeri ve  taşıdığı bu yüce ruh var olduğu müddetçe, bölünmez  bütünlüğümüze ve milli beraberliğimize kast edenlerin kirli emelleri asla gerçekleşemeyecektir. Bağrından böylesi kahramanlar çıkaran bu asil milletin bir  ferdi ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. 

Bu duygu ve düşüncelerle, bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilere borçlu olduğumuzun bilincinde olarak; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer ailelerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğimizden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Konuşmanın ardından, Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Protokol üyeleri şehit mezarlarını ziyaret ederek mezarlara karanfil bıraktı.

Buradaki törenin ardından Şapçı Ağadayı tesislerinde Keşan, Enez ve İpsalalı gaziler ve şehit ailelerine bir yemek verildi.

Buradaki yemeğe İpsala Belediye Başkanı A.Naci Ünsal ile Enez Belediye Başkan Vekili Osman Gürcan da katıldı.

Keşan Kaymakamı Ömer Sevgili ve protokol tarafından burada da gaziler ile aileleri ve şehit ailelerine de çiçek dağıtılarak hediye takdim edildi.