MEHMET AYTAÇ

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan ancak uzun süredir özel işletmeye açılan Gökçetepe Tabiat Parkı’nda ve civarındaki inşaatlar durmadan devam ediyor. 

108 hektarlık ormanlık alanın girişindeki ‘sahil’ alanına dökülen temel, yörede yaşayan vatandaşların tepkisini çekti. Denize sıfır olarak atılan temele 3 katlı alışveriş merkezi yapılacağı iddia edilirken, inşaatın kimler tarafından yapıldığının açıklanılması istendi. 

“DÜKKANLARIMIZI YIKTILAR AVM YAPIYORLAR”

Gökçetepe’de yaşayan yerel halk ve esnaf, bölgenin işletmeye açılmasından sonra kendilerinin yıllarca işlettiği küçük dükkanların, çeşitli imar bahaneleriyle yıkıldığını ancak buna karşın tabiat parkının içine ve etrafına imar açıldığını savunarak tepki gösterdiler. Orman alanının içine daha önce betonarme hotel inşaatı yapıldığını bildiren vatandaşlar; “Birileri Gökçetepe’yi her geçen gün ele geçiriyor. İnşaatları hiç bitmiyor. Son olarak sahilin üst kısmına inşaat temeli attılar. Buraya 3 katlı alışveriş merkezi yapılacağı söyleniyor. Bu inşaatı kimler yapıyor?” dediler. 

“İMARI VE RUHSATI NASIL ALIYORLAR?”

Yılın büyük bölümünü yörede geçiren yerli halk, duruma tepki gösterirken; “Biz evimize bir çivi bile çakamazken birileri bu kadar büyük inşaatları nasıl yapabiliyorlar? Bu izinleri, ruhsatları kim veriyor? Burada birkaç marketin dışında herhangi bir işletme yok. Zaten yapılmasına izin verilmiyor. Gökçetepe’nin tüm turizm tesisleşmesi sadece bir kesime mi ait? Bir kafeteryası bile olmayan Gökçetepe’de neden sadece birileri işletme kurabiliyor?” dediler.  

“KARAKOL, SAĞLIK OCAĞI, CAMİ DE YAPILIYOR”

Vatandaşlar, alışveriş merkezinin yanı sıra tabiat parkına yeni bir karakol binası, sağlık ocağı ve cami inşattı yapılacağını iddia ederek; “Tabiat parkı mı işletiyorlar, şehir mi inşa ediyorlar?” diye sordular.

GAYTANCIOĞLU: “ŞİRKET Mİ DEVLET Mİ?”

Konuyla ilgili olarak Gökçetepe Tabiat Parkı’nda inceleme yapan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise Medya Keşan’a yaptığı açıklamada; “Burası yıllardır TÜGVA ve benzeri cemaat vakıflarının konaklama alanına dönüştürüldü. Yerli halk ve turistler, bölgeden uzaklaştırılıyor. Gökçetepe’de talan ve yağma devam ediyor. Buraları halkın malıdır. Ancak tabiat parkını işletenler, artık devletmiş gibi hareket etmeye başladı. Hotel, avm derken karakol, cami, sağlık ocağı da yapıyorlar. Bunlar neyin karşılığında yapılıyor? İktidarımızda Gökçetepe ve Saros sahilleri ve ormanlık alanlar halkın malı olarak kalacak” dedi. 

Konuyla ilgili olarak Edirne Valiliği’nden, İl Genel Meclisi’nden ve Keşan Kaymakamlığı’ndan açıklama bekleniyor. 

GOOGLE EARTH PRO'DA YILLAR İÇİNDE GÖKÇETEPE KAMPINDAKİ YAPILAŞMA GÖRÜNTÜLERİ

ÖNCESİ 17 ŞUBAT 2017

SONRASI 25 EYLÜL 2020

ÖNCESİ 17 ŞUBAT 2017

SONRASI 25 EYLÜL 2020

ÖNCESİ 17 ŞUBAT 2017

SONRASI 13 HAZİRAN 2029