1. BÖLÜM

HAZIRLAYAN: MEHMET AYTAÇ

Yurt içi ve yurt dışında birçok dağ zirvesine tırmanan Eşme, doğada geçirdiği yılların albümünü paylaştı. 

“Takvim yaprakları 13 Mart 1983’ü gösteriyordu. 

Yakın çevremizi tanımak adına küçük yaşlarda yaptığımız çevre gezilerini saymazsak “Doğa Yürüyüşü” başlığı altında ilk yürüyüşümüzü İzmir Yamanlar bölgesindeki Karagöl’e yapmıştık. 

O zamanlarda şekillenen ve daha sonra bir yaşam biçimi olacak bu tutku ile bugün 40 yılı geride bırakmış oldum. Dağ, bayır; dere, tepe; çatak, batak; yağmur, çamur demeden doğanın her halini, her mevsimde ve hep ayrı bir solukla içime çektim. 

Birçok yer, birçok anı, birçok arkadaş, birçok faaliyet. İlk yürüyüşten 10 yıl sonra da Keşan DOÇEK’in kuruluşuna öncülük ettim. Yaşadıklarımdan edindiğim deneyimleri çevremle sürekli paylaştığım gibi bölgemizde doğa sporlarının tanınması ve sevilmesi adına yüzlerce, binlerce insanın doğaya gitmesine vesile oldum. Bugün bu izlerden yüründüğünü görmek ayrı bir sevinç kaynağı. Bu uzun soluklu yolculukta yollarımızın kesiştiği herkese içten teşekkürler. 

Hepsinin bu süreci şekillendirmede iyi-kötü, acı-tatlı katkısı var. Bu albüm tutkuyla geçen 40 yılın minik bir panoraması. Daha gidilecek çok yol, atılacak çok adım var. Ya da kim bilir belki de emekli olmanın zamanı. Güzel olan şu ki; 1983 yılında ilk faaliyete çıkarken duymuş olduğum heyecanı 2023 yılında da bir faaliyete çıkarken aynı şekilde duyuyorum.” Hakan Eşme