- Bölgenin tüm milletvekillerini, oda ve borsa başkanlarını birlikte hareket etmeye çağıran Bezbaş, “Kuraklık bize çiftçinin ve üretimin ne kadar önemli olduğunu yine gösterdi” dedi.

MEHMET AYTAÇ 

Mustafa Bezbaş, bölgedeki tüm milletvekillerine, ticaret odası ve ticaret borsalarına da çağrıda bulunarak; “İklim değişikliği nedeniyle kuraklık her yıl daha da zorlu hale gelecek. Trakya’nın GAP’ı Hamzadere ve Çakmak barajları, siyaset üstü bir konudur.  Bölgedeki tüm milletvekilleri, oda ve borsalar, bu barajların bir an önce bitirilip sulamaya açılması için hep birlikte hareket etmeleri gerekmektedir” dedi. 

Mustafa Bezbaş, Hamzadere ve Çakmak barajlarının, yıllardır yetersiz ödenek yüzünden tamamlanamadığını ve bu durumun Trakya çiftçisine büyük ekonomik zarar verdiğini söyledi. 

“500 BİN DEKARA YAKIN SULAMA SAĞLANACAK”

Bu yıl Trakya’yı kuraklığın vurduğunu ifade eden Mustafa Bezbaş, buna bağlı olarak ayçiçeğinde verimin önemli ölçüde düşeceğini ve ayçiçeği yağında tekrar ithalat yapılacağını savundu. Bezbaş; “Oysa yıllardır yatırım bekleyen Trakya’nın GAP’ı Hamzadere ve Çakmak barajları bir an önce bitirilebilse bölgemizde 500 bin dekar tarımsal sulama gerçekleşebilecek. Böylece ürünlerimizin verimi artacak ve ithalata ihtiyaç kalmayacak. Trakya’nın verimli ovaları, Türkiye’nin tahıl ve yağ talebine rahatlıkla cevap verebilecek” şeklinde konuştu. 

“SULAMA MALİYETLERİ HİBRİT SANTRALLERLE DÜŞÜRÜLMELİ”

Hamzadere ve Çakmak barajlarından sağlanacak suyun çiftçiye uygun şekilde verilmesini gerektiğini vurgulayan Bezbaş; “Bu barajların su pompaları için kurulacak hibrit santraller sayesinde, güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanılarak çiftçimize ucuz su verilmelidir. Barajların üreticimize en büyük maliyeti elektrik olacağından bunun düşürülmesi için çalışmalar şimdiden başlatılmalı ve barajların bitirilmesiyle eş zamanlı olarak hayata geçirilmeli” dedi. 

“ÇİFTÇİ SİYASET ÜSTÜDÜR, HERKESİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM”

Bezbaş, söz konusu barajların milli bir mesele olduğunu belirterek; “Çiftçi ve üretim siyaset üstüdür. Bu barajlarımız milli bir meseledir. Yıllardır Hamzadere ve Çakmak barajlarının sulama kanallarının bitirilmesi için bölgedeki tüm milletvekillerini, oda ve borsaları birlikte hareket ederek göreve çağırıyorum. Bu kuraklık bize bir kez daha gösterdi ki önceliğimiz üretim yatırımları olmalıdır. Kuraklık nedeniyle ayçiçeği yağı 3 kat daha pahalılaşır. Halkımızın her şeyden önce ucuz gıdaya ihtiyacı vardır. Ülkemiz kaynaklarını doğru kullanabildiği sürece ithalata ihtiyaç duymadan kendine rahatlıkta yetebilir” diye konuştu. 

“İKİNCİ ÜRÜN ÇİFTÇİZE 2 MİLYAR TL GELİR GETİRECEK”

Bezbaş, tarımda ikinci ürünün önemine de dikkat çekerek şunları söyledi: “Bölgemizin toprağı çok verimli. Ancak sulama sorunlarımız nedeniyle ikinci ürünü alamıyoruz. Bu da bize büyük ekonomik kayıp olarak geri dönüyor. Çiftçimiz ikinci ürününü ekebilse 2 milyar TL girdimiz olur. Her yıl bu geliri kaçırıyoruz. Buna bağlı olarak da kazanamayan üreticilerimiz maalesef borçlanmaya devam ediyor.”