ERDOĞAN DEMİR

Şen, buğday hasadının tamamlandığını belirterek, 230 bin dönüm tarlanın 215-230 bin ton buğday üretildiğini söyledi. Şen, 1 kg ayçiçeğin maliyetinin 8.6 TL olduğunu ve ayçiçeği hasadının da 15 ağustos gibi başlayacağını kaydetti. 

BUĞDAY HASADININ % 99’U TAMAMLANDI

Şen, Keşan’da buğday hasadının % 99’a yakının tamamlandığını belirterek, açıklamasına şöyle başladı: “Oluşturulan yeni alım noktası da çiftçimize bir nefes aldırmış olup, üretici bazında depolarda sıkıntı yaşanmadı. Randevu sistemi zorlansa da LİDAŞ depolarında alımlar sorunsuz devam ediyor. 25 Temmuz tarihi itibari ile TMO’nun siloları açmasıyla üreticilerimiz bu konuda rahatladı. Son 2 yıldan bu yana un fabrikası sahibi kişilerin çiftçilerimizin yanında olmadığını gözlemlemekteyiz. Fabrikatörlerle devlet arasında fiyat farkı, yani fabrikatörün buğdayı ucuza devletin ise daha pahalıya alması çiftçinin yaşadığı yığılmanın en büyük nedenlerindendir. İlçemizde 230 bin dönüm buğday ekilmekte ve dönüm başına 500-600 kilogram buğday üretilmektedir, ilçemizde üretilen toplam buğday miktarı da 215-230 bin ton arasındadır.” 

1 KİLOGRAM AYÇİÇEĞİNİN MALİYETİ 8.6 TL

Şen, ayçiçeği ekilişlerinin ilkbahar yağışlarından ötürü geç yapıldığına da vurgu yaparak, açıklamasına şöyle devam etti: “Lokal yağışlar, zeminden gelişim devresinden sonraki sıcaklar,kışın kurak geçmesi, topraktaki suyun azalması  ve aşırı sıcaklar nedeniyle bitki strese girdi ve 80-90 cm’ye geldiğinde çiçek açtı. Yaptığımız incelemelerde bu yıl kıraç olan arazilerde önceki yıllara göre verim düşüklüğü yaşanacak diye tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz yıl kıraç arazilerde dönümünden 180-200 kg ayçiçeği alınırken bu yıl aynı araziden 80-100 kg arasında ürün alınması bekleniyor. Bölgemizde ayçiçeği hasadı 15 Ağustos gibi başlar. İlçemizde 1 kilogram ayçiçeğinin maliyeti 8.6 TL’dir. Biz hem bu rakam göz önüne alınarak hem de 2023 yılında girdi maliyetleri olan gübre, mazot, tohumluk ve zirai ilaçlara gelen zamların göz önüne alınarak çiftçiyi rahatlatacak bir taban fiyat açıklanmasını bekliyoruz.”

2022 DESTEKLEMELERİNİ DEVLET GÜNCELLEYEREK ÖDERSE ÇİFTÇİYE BÜYÜK DESTEK OLUR

Çiftçiye verilen gübre, mazot desteklemelerinin de arttırılması gerektiğini belirten Şen, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “70 kuruş olan 2022 primlerinin ödenme zamanı geliyor. Çiftçinin desteklenmesi gerekiyor, büyük bir iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle buğday ve ayçiçeğinde ekimler geç yapıldı. Şu anda yaşadığımız kuraklık toplumumuz için de geçerli üreticiler içinde geçerli. Ayçiçeği borsalarda 14 TL’den işlem görüyor, Trakya Birlik ayçiçeğini 2022 yılında 12.5 TL’den almıştı.”

ÇİFTÇİDEN ÖTV VE KDV’NİN KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

2022 gübre mazot desteklenmelerinin halen ödenmediğini belirten Şen, açıklamasını şöyle tamamladı: “Devletimiz hazır bu ödemeler yapılmamışken burada çiftçimize bu destekleri arttırarak bu ödemeleri yaparsa bu çiftçimize can suyu olur. 2023 yılında da gübre ve mazot zamlarından dolayı üreticilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesi için ÖTV ve KDV kaldırılmalı. Desteğin % 50’si de devletimiz tarafından yapılmalıdır.”