BÜLENT SAYLAM

THK Keşan Şube Başkanı Eyyup Kavazlar, THK Keşan Şubesi’nin Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamaları için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kavazlar, köylerde ve beldelerde model uçak kurslarının açılacağı bilgisini vererek, tüm Keşanlıları ‘Haydi Gençler, Kendini Genç Hissedenler’ sloganıyla model uçak kurslarına katılmaya davet etti.

CUMHURİYETİN 100. YIL HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Kavazlar, yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “THK’nin birinci öncelikli görevi olan gençlere havacılığı sevdirme çalışmalarından olan Model Uçak çalışmalarına başladı. Bu çalışma aynı zaman da çocuklarımızın ve gençlerimizin yaz tatilinde boş zamanlarını faydalı işlerde değerlendirmelerini sağlayacaktır. Bunun yanında Keşan’da 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmak için hazırlıklar yapmış olacaktır. THK Keşan Şubesinde zaman içinde mevcut imkanlar dahilinde 12 yaştan başlayarak 70’li yaşlara kadar gruplar halinde kurslar tertip edilecek istekler doğrultusunda köylerimizde ve beldelerimizde de ‘Model Uçak Kursları’ planlaması yapılabilecektir. Tabiki bu çalışmaların yapılabilmesi içinde ekonomik gücü yeterli olmayan kursiyerlere destek amaçlı sponsorlardan da destekler alınabilecektir.

THK KEŞAN ŞUBESİ 1925 KURULDU

THK Keşan’ın tarihi ile ilgili olarak kısa bir bilgi veren Kavazlar, açıklamasına şöyle devam etti: “THK Keşan Şubesi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ söyleminden yola çıkarak 1925 yılında merkezi Ankara’da kurulan THK’nin Keşan Şubesi de 1925 kurulmuş Keşan’ın saygıdeğer büyüklerinin günümüze kadar getirdiği THK Keşan Şubesinin faaliyetlerinin sürdürülmesi bizlerin geleceği olan gençlerimize karşı borcumuzdur. İşte bu nedenle de ilçemizde gençliğe havacılığı sevdirmek için ‘Model uçak kursları’nı açma kararını verdik. Geçmişte de yardımlarını Türk Hava Kurumu’ndan yardımlarını esirgemeyerek 1931 yılında zamanın savaş uçaklarından olan ‘Keşan’ isimli uçağı alarak THK Kanalıyla Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil etmiştir. 

HAYDİ GENÇLER, KENDİNİ GENÇ HİSSEDENLER

THK Keşan Şubesi Başkanı Eyyup Kavazlar, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Böyle bir geçmişin çocuklarının da geleceğin havacıları olabilmesi için yardımsever Keşan Halkının THK Keşan Şubesine desteklerini esirgemeyeceği duygularını taşımaktayız. Model Uçak Kurslarına müracaatlar Türk Hava Kurumu Keşan Şubesinin 100. Yıl Pasajı 1. katı 46 numaralı ofisinde devam etmektedir. Müracaatların tamamlanmasından sonra gruplar oluşturulacak ve kursiyerlerin uygun saatleri de göz önünde bulundurularak kurs grupları düzenlenecektir. 7 Temmuz 2023 tarihinde modellerini bitiren çocuklarımızın FAI onaylı Kurs Bitirme Belgeleri Şubemiz tarafından kendilerine teslim edilmiştir. İlk etapta değişik yaşlarda 2 erkek ve 1 kadın kursiyerimiz kurs bitirme belgelerini ve yaptıkları “ATA MODEL” uçaklarını almışlardır. İleriki tarihlerde yapılacak düzenleme ile ilçemizde uygun alanda yaptıkları model uçakların uçabilen bir uçuş aracı olduklarına da şahit olacaklardır. Kursu un değişik zamanlarında çekilen kursiyer fotoğraflarını da sizlerle paylaşmak bizlere zevk vermektedir. ‘Haydi Gençler, Kendini Genç Hissedenler’ THK Keşan Şubesindeki Model Uçak Kursuna başvurulanızı yapıp Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarında yerimizi alalım.”