Erikli sakinlerinin % 95’i belediyesinden memnun

Kışın 65 bin yazın 365 nüfusa hizmet ediyoruz

Erikli’deki selin maliyeti 36 milyon TL

300 Milyon tutan arıtmayı ancak vatandaşlarımızın katkılarıyla yapabiliriz

ERDOĞN DEMİR

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün basın mensuplarına Erikli ile yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek “Erikli’ye suyu getirmeseydik bugün bu şartlarla getirmezdik. Yol çalışmaları da Ağustos sonu Eylül ortası gibi bitecek” dedi.

Helvacıoğlu açıklamasına şöyle devam etti.

KEŞAN’IN NÜFUSU 65 BİN YAZIN 365 BİN NÜFUSA HİZMET EDİYORUZ

Helvacıoğlu, Erikli, Yayla ve Danişment’in mücavir alanı olduğunu belirterek “Yaklaşık 65 bin nüfusu olan Keşan yazın 365 bin nüfusa ortalama hizmet veriyor. Mücavir alanlarımız olan Danişment, Erikli, Yayla’nın sorun yumağı her geçen gün çözülmek üzere çaba sarf etsek de ekonomik şartlar projeler, isteklerle yarışma halinde çaba sarf eden mücadele sürdürüyoruz.” dedi.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ YAŞANAN SELİN BİZE MALİYETİ 36 MİLYON

Kurban bayramına bir hafta kala Erikli’de bir sel olduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu, “Selin bize maliyeti 36 milyon oldu. Rapor hazırladık. Selin bize maliyeti 36 milyon. Sel birçok yolu bozdu, kaldırımı bozdu. Bayrama 1 hafta kala oldu bu iş. Bu sel olayı vatandaşı ne kadar ilgilendiriyor, vatandaş hizmet bekliyor. Sel oldu diye vatandaş istemeden de olsa eleştirilerini devam ettiriyor. Yolların bozuk olduğu Erikli’de aşikar.” şeklinde konuştu

SUYU GETİRMESEYDİK ERİKLİ’YE KOLAY KOLAY SU GETİREMEZDİK

Helvacıoğlu Erikli’ye 58 milyon liraya mal olan suyu getirdiklerini de belirterek “Bu dönemde en azından 6-7 katına bu suyu getiremezdik. Getirmek zor olurdu, Eriklili sakinlerimiz bize şükranlarını sunuyorlar. İyi ki suyu getirmişiz, 6 bin ila 10 bin lira arası su parası istediğimiz Eriklili sakinlerin % 70’i bu parayı ödedi. % 30’u da ödemek için bizimle temas halindeler. Suları kesilmeden onlara da kolaylık sağladık. Sularını ödeyecekler. Keşan’ın, dünyanın, Türkiye’nin su problemi varken Erikli’nin su probleminin çözülmesi en büyük hizmet diye düşünüyorum. Erikli halkı için en büyük hizmet. Yol bozuk olabilir, ama susuz olmazdı. Bugünlere kalsaydık su problemi had safhada olacaktı ve hala kooperatifin üzerine olacaktı bu Erikli. Bazılarının sitem ettiği gibi, bazılarının sosyal medyada bağırdığı gibi değil işler. Kooperatif parayı toplayacak belediye zor topladı. Kooperatif toplayacak sonra gidecek su getirecekti. 22 kilometreden su getirmesi kooperatif eliyle mümkün olmayacaktı. Bunu gören Erikli sakinlerimiz hızlı davrandılar belediye ile işbirliği yaptılar. Yarısı belediyeden yarısı vatandaşımızın cebinden çıkmak kaydıyla ortak organizasyonla su problemini Erikli’de çözdük.” dedi.

YOL SORUNU DA AĞUSTOS SONU EYLÜL ORTASI GİBİ BİTECEK

Şimdi yol problemlerini çözdüklerine vurgu yapan Helvacıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gelelim günümüzün konusuna 36 milyon gibi bir rakamla Erikli’deki sel, yapılmış yolları da bozuk yolları daha da bozdu. Daha da üzerine olumsuzluklar getirdi. Biz durmadık komşu belediyelerimizle ortak selden sonra hızlı bir çalışmaya girdik. Yalı Caddesi’nin şu anda 5’te birini bitirdik. ‘Alinda taş’ ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yalı Caddesi komple taş oluyor. Gelelim Erikli-Mecidiye arasındaki köy yoluna, o yolu da valiliğimiz sathi kaplama ile yaptı. Mıcır rahatsız ediyor gibi görünse de 15 gün sonra yol kendine gelecek ve o yolda yarı asfalt modeli ile yol rahatlamış olacak. Onu da çözdük, 32 ara sokakta çalışmalarımız sürüyor. Bu sokakların %70’i yeniden yapılıyor % 30’u onarılıyor. Ağustos sonu Eylül ortasına kadar bütün sokaklardaki çalışmalarımız bitecek. Şu anda bütün ekiplerimiz Erikli’de çalışıyor. Perşembe pazaryerimiz Kumcular Sokak asfaltlandı.”

300 MİLYON LİRAYA MALOLACAK ARITMAYI DA HALKIMIZIN DESTEĞİ İLE YAPACAĞIZ

Arıtmanın belediyenin bütçesi ile yapacağı bir iş olmadığına vurgu yapan Helvacıoğlu, “Arıtma bugün yaklaşık 300 milyon lira bir rakam tutuyor. Erikli halkı bize yol yaptığımız gibi, suyu getirdiğimiz gibi katkı vermezse bu işi yapamayız onu söyleyeyim. Bir proje hazırlayacağız arıtma için, arıtma için de hep beraber ortak hareket ederek bu çalışmayı gerçekleştirmek zorundayız. Arıtmanın maliyeti 300 milyon lira civarında. Denize deşarjıyla arıtmanın yeninden yapılmasıyla 300 milyon lira civarında bir rakam bizi bekliyor.” dedi.

İMAR PLANLARINI SAROS’DA İLK HAZIRLAYAN OLDUK

Saros’da imar planlarını ilk hazırlayanlardan olduklarına da vurgu yapan Helvacıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Yollardan sonra da sıra arıtmaya gelecek, imar planları sürmez Erikli, Yayla Danişment’in imar planlarını hayata geçirdik. Saros Körfezi’nde ilk yapanız, onu ifade edeyim. Danişment ve Erikli imar planları 2 ay sonra uygulamaya başlar. 3 ay sonra da Yayla’yı bitirmiş oluruz.  İmar 2 ay sonra bitecek. Arıtma vatandaşla işbirliği yaparak olacak bir konu. Yollar oluyor, bundan sonra yol derdi kalmaz. Bu sene yarısı seneye yarısı biter. Yol problemimiz kalmaz, su problemimiz bitti. Sahillerle ilgili plaj şemsiye ve şezlong firmaları ile ilgili valilikle çalışmalarımız devam ediyor. Onda yüksek bir başarı elde etmek için çalışıyoruz. Günübirlikçi kardeşlerimize Erikli’den önce Mecidiye sahilimizde misafir etmek üzere daha derli toplu misafir etmek üzere seneye çok güzel bir proje hazırlıyoruz. Halk plajı adı altında bir proje hazırlıyoruz.” dedi.

MÜCAVİR ALANLARIMIZA DA KEŞAN KADAR HİZMET VERMEYE GAYRET GÖSTERİYORUZ

Helvacıoğlu mücavir alanlara da Keşan kadar hizmet vermeye çalıştıklarını belirterek “Yani Erikli’deki Mecidiye’deki Danişment’teki, Yayla’daki vatandaşlarımıza mücavir alan olmasına rağmen Keşan’daki vatandaşlarımız kadar hizmet etmeye gayret ediyoruz. İlaçlama yapıyoruz, özel ilaçlama ekibi tuttuk Erikli ve Yayla’da. Özel ilaçlama tuttuk, ilaçlama parası almamamıza rağmen bu hizmeti yapıyoruz. Mücavir alanlarımızdan sadece emlak ve çöp vergisi alıyoruz. Biz tüm hizmetlerimizi orada gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” 

ERİKLİ SAKİNLERİNİN % 95’İ BELEDİYESİNDEN MEMNUN

Yapılan hizmetlerin yine de yetmediğini vurgulayan Mustafa Helvacıoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu hizmetler yetiyor mu yetmiyor, vatandaşlarımızdan sabırsız olanlar var, art niyetli olanlar var, oturduğu yerden konuşanlar var, klavye başında boş boş yazanlar var. Onların sayısı az, bizim Erikli sakinlerimiz duyarlı, Erikli’sine sahip çıkan sakinlerimiz duyarlı. Erikli’yi öyle 10 kişiye yedirmez oradaki sakinlerimiz. Belediyesi ile de işbirliği içerisindeler. Art niyetli dolu, ne yapsak yaranamayan, ne yapsak olumsuzluk yaratan bir kesim var orada. O kesim parmak sayısı kadar değil. O yüzden biz onları çok dinliyoruz ama biz işimize bakıyoruz. Çünkü Erikli’nin % 95’i belediyesinden memnun. Şu anda kaldırım ve yol yapıyoruz vatandaş işçisine çay veriyor, yardım ediyor. Hepsi canla başla Erikli’nin güzelleşmesi için uğraşıyorlar.”

ERİKLİ KÖYÜ’NÜN SU SORUNU YOK

Erikli Köyü’ne su verilmediği ile ilgili bir soruyu da cevaplayan Helvacıoğlu, “Erikli’yi kendi hattına bağladık. Suyu verdik fakat Erikli’de su sorunu olduğuna inanmıyorum. Bu konuda bilgim yok. 

Sahil alanlarımızın suyu var. Su problemi olan yer Keşan.” dedi.