MEHMET AYTAÇ

“29 MİLYON TL SU ALACAĞIMIZ VAR”

Konu hakkında açıklama yapan Helvacıoğlu; “5 yıl, 10 yıl su parası ödenmeyen yerlerin suları kesilmeye başlandı. Tebligat konusunda sonuçta fatura aboneye gidiyor. Her ay fatura gidiyor. Her ay TREDAŞ’tan fatura gelince ben senin elektriğini keseceğim diye tebligat mı geliyor? Su parası ödeyenle ödemeyen aynı olmamalı. Hizmet ediyoruz. 17 yerde şantiyemiz var. Su parası alamazsak olmaz. 15 liraya su mal ediyoruz. 7 lira daha yeni oldu yüzde 15 zamla. Çok da büyütüldü bu zam. 29 milyon TL su alacağımız var neredeyse. Pandemide su kesilmesin dedik. Ama pandemi bitti. Edirne Belediyesi veya buna benzer belediyeler, 3 ay ödemeyenin suyunu kesiyor. Bizde 10 yıl, 5 yıl su parası ödemeyenler var” dedi.

“NASIL HİZMET EDECEĞİZ?”

Suyun her şeyden kıymetli olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, “Gelsin, param yok desin o ayrı. Ama birçok niyeti olmayan meskenler ve işyerleri var. Bunları bizim haber vermemize gerek yok. Kaçak su kullananlar var. Kaçak su bağlayıp komşularına satan var. Biz bunları da yakaladık. Birçok olay var. Ama ekibimiz işini yapıyor. 4 kişilik su kesim ekibi kurduk. Su kesimi devam edecek. Su kesmek demek boğazını sıkmak demek değil. Susuz bırakmak demek değil. Biz de kurumuz. Nasıl hizmet edeceğiz? Bende hizmet bekliyorsunuz? Maaşları nasıl ödeyeceğiz? Yolları nasıl yapacağız? Keşan’ı nasıl geliştireceğiz. Ödeyenler de ben neden ödeyeyim, komşum ödemiyor diyor. Hak mı bunlar?” şeklinde konuştu.

“GELİN TAKSİTLENDİRELİM”

Helvacıoğlu, sözlerinin sonunda ödeme zorluğu çeken vatandaşlara yardımcı olacaklarını da vurgulayarak, şöyle dedi: “Ödeyemiyorsan gelin konuşalım. Yardım edelim, taksit yapalım. Ama 4 sene uğramamışsın, nasıl olsa kesmiyorlar demişsin. Ben oy verdim, oy vermedim, seçim geliyor gibi bir şey yok. Borcunu almamak için bir belediye başkanı olmadım, hizmet etmek için bir belediye başkanı oldum. Peşin su parası istemiyoruz. Kullandığını öde. Ödeyemiyorsan da gel konuşalım, taksitlendirelim. Yapmadığımız işi yapıyorum şu anda. Belediyelerde taksitlendirme yok, devlet yapılandırma çıkarıyor. Ama biz onu da yapıyoruz. Gel yavaş yavaş öde diyoruz.”