HABER MERKEZİ

Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksek Okulu Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda başkanlığında, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği ve Enez Doğa-Der temsilcilerinden oluşan bir heyet, 26 Ocak 2023 Perşembe günü Enez Kaymakamı Cafer Ekinci’yi ziyaret ederek yapılmak istenen sempozyum hakkında bilgi verdi. Kaymakam Ekinci, bu öneriyi memnunlukla karşıladığını belirterek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Enez ile ilgili bu sempozyumun çok büyük ilgi görebileceğini belirten Cafer Ekinci; “Enez, Trakya’da tarih boyunca çok önemli bir ticaret merkezi olarak, arkeolojik, ekolojik değerleri ve doğal zenginlikleri ile çok önemli bir kent. Bilinmeyen veya unutulmaya yüz tutan bu kültürü ortaya çıkarmak ve kayıt altına almak için bu sempozyumun çok yararlı olacağını düşünüyorum” dedi.

İlk adımda yapılan bu görüşmede bu toplantının prensip olarak 2023 Eylül ayında yapılmasının uygun olacağı kararlaştırıldı. Bu tarihe göre hazırlanacak bir protokol çerçevesinde Trakya Üniversitesi koordinatörlüğünde sempozyum konularının belirlenmesi, gerekli çağrıların yapılması ayrıntılı uygulama programlarının hazırlanması uygun görüldü. Sempozyum sonunda sunumlardan derlenen bir kitap bastırılacak.