Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’nın şerh koyduğu Koordinasyon Kurulu’ndaki hububat biçim ücretleri Edirne Ziraat Odası’nın aldığı meclis kararı ile değiştirilerek arttırıldı

ERDOĞAN DEMİR

2 Haziran 2023 tarihinde Uzunköprü’de Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında belirlenen hububat biçim ücretlerinin Edirne ve Süloğlu için geçerli olmadığı açıklandı.

Koordinasyon Kurulu; Başkanı Hüseyin Darcan başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı, Meriç Ziraat Odası Başkanı İbrahim Dalkıran, Enez Ziraat Odası Başkanı Mehmet Oskan ve Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Nadi Aygen’in katılımıyla toplanmış ve 2023 yılı peşin hububat biçim fiyatları da belirlenmişti.

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen yaptığı açıklamada, alınan komisyon kararına Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı’nın şerh koyduğunu belirterek, “Edirne Ziraat Odası Meclisi 19 Haziran tarihinde yaptığı toplantı ve aldığı 2023/8 nolu kararı ile İl Koordinasyon Kurulu’nda alınan hububat biçim ücretlerini az bularak yeni bir karar aldı. Bu alınan karar Edirne Merkez ve Süloğlu’nda uygulanacaktır. Edirne Ziraat Odası Meclisi’nin aldığı karara göre Hububat Biçim Ücreti KDV Dahili 1 dekarı 170 TL, Kanola Biçim Ücreti KDV dahil 1 dekarı 195 TL, Kıyıcılı Biçim ücreti KDV dahil 1 dekarı 185 TL ve Balya Bağlama Ücreti (25 KG için) KDV  DAHİL 15 TL olarak belirlenmiştir.” dedi.

Şen öte yandan Komisyonun aldığı karara  göre diğer 7 ilçede uygulanacak fiyatların da şöyle olduğunu belirtti; Hububat Biçim Ücreti KDV Dahil 1 Dekarı 155.00 TL, Kanola Biçim Ücreti 1 dekarı KDV dahil 180.00 TL ve Balya Bağlama Ücreti (25 Kg balya için) KDV dahil 15.00 TL.