MEHMET AYTAÇ

28. Dönem Edirne Milletvekili Aday Adayı olmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevinden istifa eden Orhan Çakır, geçtiğimiz cumartesi günü düzenlediği basın toplantısıyla CHP üyelerine aday adaylığını duyurdu.

ÖZDİLEK: “TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYACAK YOL ARKADAŞLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM”

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen basın toplantının açılışında konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek; “Bugün 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma günüdür. 108 yıl önce, 250 bine yakın insanın kanıyla suladığı topraklardan geçemeyen ve geri dönen emperyalistlerin yenilgiye uğradığı gündür. Tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Ne acıdır ki, 250 bin insanımızın şehit olduğu topraklarda, 3 yıl sonra tek bir kişinin kararıyla, hükmüyle, Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Aynı gemilerle ellerini kollarını sallayarak geçtiler. Bugün yine önemli bir seçimin arifesindeyiz. Tek kişinin yöneteceği ve tek bir yere bağlı yönetim şeklini mi yoksa hepimizin söz sahibi olacağı, hak sahibi olacağı, herkesin refahı için hak, hukuk, adalet diyen bir sistem mi ülkeyi yönetecek ona karar vereceğiz. Bu yola çıkarken gönül veren tüm partililerimizi kutluyorum. Aday adayı olarak, taşın altına elini koyacak tüm yol arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Çıktıkları bu yolda başarı diliyorum” dedi. 

ÇAKIR: “CUMHUR İTTİFAKI’NIN NEŞESİ KAÇTI”

Özdilek’in ardından söz alan Orhan Çakır da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutlayarak;   “Tüm emperyalist güçlerin mücadelesine rağmen, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu mücadeleyi kazanan ve destan yazan kahraman askerlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bugün, Çanakkale Zaferimizin 108.yılını kutluyorum” şeklinde konuştu.

Orhan Çakır sözlerine şöyle devam etti: “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmiş günlerde, ‘başlıyoruz’ diyerek yaptığı açıklamada olduğu gibi yola çıktık. Genel Başkanımız sayınKemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nın ortak adayı olarak, açıklanmasından sonra Cumhur İttifakı’nın neşesi kaçtı. Tüm Türkiye’den ve Keşan’dan gelen yol arkadaşlarımızla birlikte Ankara’da tarihe tanıklık ettik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hediye ettiği Cumhuriyetin, yani Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir partinin üyesi olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikinci yüzyıl başlarken, 13. Cumhurbaşkanının onaylanma gecesiydi. Mesele vatansa, herkes kibir ve kaprislerinden arınarak, geçmişte olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin savaşlardan çıktıktan sonraki varoluş mücadelesindeki gibi tüm genel başkanlarımız ve genel başkanlarımızın yaptığı istişareler neticesinde önemli kararlar alarak, bugünlere geldik. Adaylık süreci netleştiğinde, 28.Dönem Milletvekili Adayı olarak, farklı açıklamalar yapacağız.”

ORHAN ÇAKIR KİMDİR?

Çakır, daha sonra özgeçmişini anlatarak; “Ben, Keşan ilçesi Altıntaş Köyü’ndenim. Babam Altıntaş Köyü’nden, annem Büyükdoğanca Köyü’ndendir. İstanbul’da ticaret yapan biriyim. İşletme Fakültesi’nden mezun oldum. İş hayatına rahmetli babamın mücadelesiyle kurduğu firmayı evlatlarıma devrettim. Biz, ticaretimizi yapmaya çalışırken Türkiye koşullarında 22 yıldır siyasetin içerisindeyim. Örgütün ortasında, kıyısında ve köşesinde olmadan içinde mücadele ettik” açıklamasını yaptı.

“KILIÇDAROĞLU SAYESİNDE TÜM ÜYELERE FIRSAT EŞİTLİĞİ VERİLDİ”

Çakır, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Siyaset bir iddia işidir. 2002 yılında siyasete girdim. Farklı bir partiden siyasete girdim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadrolarında anlayışlar değişti. Bazen yüreğinizde, Cumhuriyet Halk Partili olmayı arzu edersiniz ama o günün koşullarında üyelik formlarınız sümen altı yapılıp, yıllarca ve aylarca adaylığınızın yapılmadığı süreçler vardır. Sayın Denel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun sayesinde 11-12 yıldır, partinin büyümesi için herhangi bir ayrım yapmaksızın herkese fırsat eşitliği verilmiştir. Orhan Çakır kardeşinizde bunlardan biridir. Başka partiden geldi ve o siyaset yapamaz anlayışı bu partide Kemal beyle birlikte kalkmıştır. Herkese fırsatlar verildi. Önemli olan çalışmaktır. Biz, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran partinin mensuplarıyız. Uzun yıllardan bu yana iktidar olamadık. Özlediğimiz bir iktidar var. Biz, bu iktidarın başlangıç noktasını ve o heyecanını İstanbul’dan yaktık. 2019 yılı yerel seçimlerinde sayın başkanım Ekrem İmamoğlu’nun önderliğinde ve bu ekibin içerisinde olduğum için onur ve şeref duyuyorum. Siyaseti kırmadan, dökmeden, ayrıştırmadan, içinde sevgi ve saygının olduğu, insanların birbirine güvendiği noktada yaparsak, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimleri kazanıp, Türkiye’yi cumhuriyet değerlerine döndürecek şekilde yeniden yapılandıracağız. Ardından 2019 yılında az bir farkla kaybettiğimiz Keşan Belediye Başkanlığına yeniden CHP’nin bayrağını dikeceğiz. Önemli olan partililerimiz bu davaya inansınlar. Benim aday olmam hiç önemli değil. Kim aday olursa olsun, partimin başarısı için maddi ve manevi desteği vereceğim. Siyaseti kendim için değil, milletim için yaptım. Ben birleştirmek için aday olmaya çalışıyorum.”

Çakır, sözlerini şöyle tamamladı: “Anketlerde en az 10 puan fark var. Alacağımız %60-%65’lik bir oy oranıyla, Türkiye Cumhuriyeti’ni tekrar hep birlikte kurup, evlatlarımıza güzel bir ülke bırakmanın hayaliyle çalışmaya başlayacağız. Edirne 28. Dönem Milletvekili Aday Adaylığımı açıklıyorum. Genel merkezimizin alacağı karara saygı duyacağız.”

Çakır’ın aday adaylığı açıklamasına; CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cem Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Murat Cirav, İstanbul Esenler Başkan Yardımcısı Gökhan Kulaç, geçmiş dönem Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, geçmiş dönem Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, bazı belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve partililer katıldı.