BÜLENT SAYLAM

Savcı, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın özverili çalışmalarını gözlemlediklerini söyledi.

Vali Kırbıyık ile 3. toplantılarını gerçekleştirdiklerini söyleyen Savcı, toplantı hakkında şu bilgileri verdi: “Hüseyin Kürşat Kırbıyık başkanlığında üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz toplantımızın camiamıza hayırlı olmasını diliyorum, düzenli bir şekilde il stratejik Roman toplantısı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılara kurum müdürleri de kurum amirleri de katılıyor. Ayrıca STK temsilcileri, kanaat önderleri de toplantıya katılıyor. burada roman kardeşlerimizin sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuk. Edirne’mizin il merkezinde ve ilçelerin tamamında tamamın da yaşayan roman kardeşlerimiz için olumlu çalışmalar yapılabilmesi için vali Bey’in gayretli ve özverili çalışmasını gözlemliyor ve görüyoruz. Valimizin bu özverili çalışmasını gözlemlediğimizden de son derece mutluyuz.

ÜNİVERSİTE HAZIRLIĞINDA VE ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ROMAN ÇOCUKLARINA BURS

Bu üç toplantının sonunda üniversite hazırlığında olan ve üniversitede okuyan dezavantajlı roman kardeşlerimizin Vali Bey’in talimatıyla burs verilmesi kararlaştırıldı. Bu burs yardımları bir kereye mahsus değil imkanları ölçüsünde ihtiyaçlar neticesinde yardımlar devam edecektir.

İLKOKUL VE ORTA OKULDAKİ ROMAN ÇOCUKLARIMIZA KAHVALTI VERİLECEK

Edirne’mizde uygulanacak ara tatilden sonra, Keşanımızda dezavantajlı roman kardeşlerimizin ağırlıkta okuduğu okullarımızda sabah kahvaltısı verilecek. Bu sayın valimizin takdire şayan çalışmasıdır. Bundan sonra kardeşlerimiz okullarına gittiklerinde sabah kahvaltılarını burada edecekler. sağlam kafa sağlam vücutta bulunur mantığıyla gidiyoruz, burada kötü şartlarda yetişen insane kendine ne devlete ne de milletine faydası olmayacağı inancındayız. Bu arada evleri kötü olan yaşam şartları kötü olan vatandaşlarımızın da öncelikle ihtiyaçlarını belirleyip valimizin talimatlıyla kendilerini destek sağlanacak.

TÜRKMEN KÖYÜNDE TOPRAKSIZ KÖYLÜLERİN SORUNLARINI GÖRÜŞTÜK
Yine Türkmen köyünde yaşayan topraksız vatandaşlarımızın sorunlarını da Edirne Vali yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu ve yetkililerin katılımıyla Türkmen’e gelmesiyle konuşuldu. Vali Bey’in talimatıyla vali yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu ve beraberindeki heyetin katılımıyla topraksız vatandaşlarımızın sorunlarını görüşüldü.Bu bu konuda bir çare bu- lunacağını da inancındayız, tabi ki kanunlar ve imkanlar içerisinde.

VALİ BEY DE BU KONUDA DERTLİ

Bu girişimleri sadece toplantılarda kalmayacağını düşünüyoruz, çünkü vali bey de bu konuda dertli. Vali bey bu konuda artık icraatkar, biz de var olan sorunlarımızı dile getiriyoruz, hepsini bir kere de söyleyecek halimiz yok.

SORUNLAR YILLARDAN BERİ BİRİKMİŞ

Yıllardan beri sorunlar görülmemiş, yıllardan beri yumak haline gelmiş. Bunları çözmek için kısmen bir nevi de olsa bir yerden başladık, mesela sosyal entegrasyon bizim olmazsa olmazımız.

GENÇLERİMİZ YARINA GÜVENLE BAKABİLMELİ

Çocuklarımızın karınlarının doyması ve topluma kazandırılması, iş dünyasına, işgücüne kazandırılması, gençlerimizin yarın ne olacağım sözünün cevabını bulabilmesi, çocuklarımızın yarına daha umutla bakabilmesi adına bu tür toplantılar katılıyoruz.

SAYIN VALİMİZ VE KURUM MÜDÜRLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Sayın valimize ve kurum amirlerimize de bu tür gayret çaba sarf ettikleri için de Trakya Roman Dernekleri Federasyonu ve Keşan’ı temsil eden Romanlar Derneği Başkanı olarak teşekkür ediyorum."