İnanç Sülüş Memleket Partisi’ne veda etti, Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakına destek istedi

HABER MERKEZİ

Uzunköprü Gazetesi'nde yer alan habere göre Memleket Partisi Uzunköprü İlçe Başkanı İnanç  Sülüş; “Laik Atatürk Cumhuriyetine olan borcumu ödemek, aydınlık bir 15 Mayıs sabahına uyanmak için Sayın Kılıçdaroğlu’na desteğimi açıklayıp, partimden istifa ediyorum.” Dedi.

2021 yılında 5 yıl boyunca görev yaptığı ve çok önemli sandık başarıları yakaladığı CHP ilçe başkanlığı görevinden istifa ederek Muharrem İnce’nin yanında yer alarak Memleket Partisi kurucu ilçe başkanı olan İnanç Sülüş, 25 Nisan Salı günü düzenlediği bir basın toplantısı ile Memleket Partisi defterini kapattı. Parti ilçe yöneticileri İlkay Aydemir, Ömer Gökdemir, Bayram Yaman ve İl yönetim kurulu üyesi Emrah Karahan ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Sülüş,Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek olabilmek için yönetici arkadaşlarınla birlikte partisinden istifa ettiğini duyurdu.

14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimin ülkenin kader seçimi olduğunu vurgulayan ve bu seçimin beyaz ve siyahın seçimi olacağının altını çizen İnanç Sülüş,anketlerden de anlaşılacağı üzere iki kişi arasında geçen seçimde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu ilk turda Cumhurbaşkanı seçtirmek için tüm gücünle çalışacağını belirtti.

“AKP İKTİDARINDAN KURTULMAMIZ İÇİN BU SEÇİM ŞON ŞANS”

Memleket Partisindeki süreci ve niçin bu istifa kararı aldığını belirterek sözlerini sürdüren İnanç Sülüş;

Sizlerinde bildiği gibi 14 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri var. Üzücü bir deprem felaketinin ardından yoğun bir siyasi gündemle bir aradayız. Ekonominin insanlar için çok zorlaştığı, depremin yaralarının sarıldığı bir ortamda Türkiye tarihi bir seçimine gidiyor. 2018 yılı seçimlerinin ardından Sayın Muharrem İnce başkanlığında önce Memleket Hareketi, sonra da ardından bu hareketi partileştirerek Memleket Partisini kurdu. Bizde arkadaşlarımızla birlikte Cumhuriyet Halk Partisinden istifa ederek Memleket Partisinin Uzunköprü kurucuları olduk. Sivas kongresinin yıldönümünde başlatılan Memleket hareketinin başlangıcından bu yana sayın İnce’nin hep yanında olduk. Ama şimdi ülkede çok farklı bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Ülkeyi yoksulluktan, yolsuzluktan kurtaracağız diyerek yola çıkalar,ne yazık ki 3 Kasım 2002 ‘den beri yoksulluğu pekiştiren, adaletsizliği şiar edinen, yolsuzluğu yönetim anlayışı olarak benimseyen 20 yıllık AKP iktidarını oluşturdu. İlk defa bu iktidarı beğenmeyenlerin bir araya geldiklerinde ne karar güçlü oldukları anketlerde öngörülebilir bir durumda.” Dedi.

“TÜM SEÇMENLERİ KILIÇDAROĞLUNA OY VERMEYE DAVET EDİYORUM”

Tüm vatandaşları millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye davet ederek sözlerini sürdüren İlçe başkanı Sülüş; “Geldiğimiz durum itibarı ile bizler tüm kırgınlarımızı, tüm çekincelerimizi halının altına süpürerek, yaralarımıza tuz basarak, kan kusarak ama kızılcık şerbeti içtim diyerek fedakarlık göstermek zorundayız. Ben ve arkadaşlarım 14 Mayısta siyah ve beyazın oylaması olacağını düşünüyoruz. 15 Mayıs sabahı ya daha karanlık, yada herkesin içinde umut olan daha aydınlık bir Türkiye olacak. Bunun için laik Atatürk Cumhuriyetine olan borcumuzdan dolayı Memleket Partisi ilçe başkanlığı ve üyeliğinden istifa ediyoruz. Bugünden sonra yapacağımız tek şey Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındaki en güçlü aday Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na birinci turda bu seçimi kazandırmak için var gücümüzle çalışmaktır. Bu seçimde başarılı olamazsak Türkiye’de demokrasi ile seçim olmaz. Atatürk’e ve devrimlerine sahip çıkmak adına bu kararı almış bulunuyoruz. Bu işin tartışılacak, eleştirilecek bir tarafı olmamıştır. Her vatandaşımız oy kullanmalıdır. Ve laik Cumhuriyete inanan herkesi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu 1. turda seçtirmek adına oy vermesi, oy vermeyecekleri de ikna etmesi gerektiğini ifade ediyorum. Aldığımız karar bizler ve ülkemiz için hayırlı olsun diyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

“CHP’YE KATILMAM BU TOPLANTININ KONUSU DEĞİL”

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve Cumhuriyet Halk Partisine geçeceği dedikoduları hakkında görüşleri sorulan İnanç Sülüş;

Biz CHP’nin öz evlatlarıyız. CHP içerisinde elde ettiğimiz başarılar ortadadır. Kısmet olursa bu başarılara yenilerini de ekleriz. Bugün tek derdimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13. Cumhurbaşkanı seçtirmek. Tabi ben bu kararı alırken yıllardır tanıdığım ve beraber çalıştığım CHP’li büyüklerimle de istişare ederek aldım. Biz CHP’ye hep verdik. CHP’den hiçbir menfaat elde etmedik. Bana birileri bir söz verdi diye Memleket Partisinden istifa etmedim. CHP’ye bu süreçte katılıp katılmama kararını henüz almadım. Ancak bu soru bugünün sorusu veya konusu bu değildir.Bugünün tek konusu varsa o da 14 Mayıs seçiminde Millet ittifakının zaferini elde etmek için çok çalışmamız gerekliğidir.” dedi.

“TALEP GELİRSE ÇALIŞMALARDA YER ALIRIM”

İnanç Sülüş kendisine seçim çalışmalarına katılacak mısınız şeklinde yöneltilen soru üzerine ise; “Bugün nasıl burada Sayın Kılıçdaroğlu’ya destek vereceğimi söylüyorsam meydanlarda da söyleriz. Kaldı ki CHP’nin 4 milletvekili adayı da benim yakından tanıdığım isimler. 1. sıra adayı Ediz Ün benim 2009 yılında belediye meclis üyeliğimden itibaren yakınan tanıdığım, ailece görüştüğüm bir arkadaşımdır. 2. sıra adayı Baran Yazgan ise ikizlerimin doğduğu hastanenin sahibi olan ve yıllar önce hastane ofisinde beraber kahve içtiğimiz doğma-büyüme Edirneli bir arkadaşımdır. 3. sıra adayı Ufuk Çalışkan ise iddia ediyorum ki Uzunköprü’de benim yaşlarımda onu benim kadar tanıyan, iyi bilen biri yoktur. Çok iyi bir abi kardeşliğimiz vardır. 4. sıra aday Ahmet Erken ise çok önemli bir kuruluşun başkanıdır ve birlikte çok mesaimiz olmuştur. Hepsi birbirinde kıymetli adaylarımızla tabii seve seve çalışırım. Yine millet ittifakı paydaşı olarak İyi Parti’den Mehmet Akalın hocamızın 1. sıra adaylığına çok sevindim. Listelerde Ediz Ün’ün de bir Uzunköprülü olarak görüyor ve rahatlıkla 2 Uzunköprülü aday var diyoruz. İnşallah millet ittifakı olarak bu seçimde 4-0 yaparak Edirne’den zaferle çıkacağız.” dedi.