Ata’nın evinden gelen toprak İpsala’ya ulaştı Ata’nın evinden gelen toprak İpsala’ya ulaştı

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Trakya Şubesi, İpsala Belediyesi’nden işten çıkarılan 119 işçi için ilçe merkezinde protesto yürüyüşü ve belediye hizmet binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.
Açıklamaya CHP İpsala ve Keşan İlçe Başkanlığı da meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte katılarak destek verdi. 
Basın açıklamasına DİSK/Genel İş Eğitim Daire Başkanı Salim Şen, CHP İpsala İlçe Başkanı Mıstık Ak, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, CHP İpsala Belediye Başkan Adayı Cenan Tetik, DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Caner Makasçı, işçiler, işçi aileleri, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Basın açıklaması öncesi Salim Şen, yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Yine bir faşist anlayışın mücadelesini vermek üzere İpsala’da bulunuyoruz. Çok uzak değil sadece 10 yıl önce birinci görev döneminde yine aynı bu şahsın işçi düşmanlığını burada yaşamış ve burada protesto etmiştik. Ancak görünen odur ki İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, partisinin arkasından partisinin anlayışından işçi düşmanı anlayışından hiç vazgeçmemiş. 31 Mart seçimleri ile birlikte belediye başkanı seçilir seçilmez, işçilerin işiyle, ekmeğiyle, aşıyla geleceği ile oynamak oldu. Hem de ne oynamak, 160 işçinin çalıştığı bulunan bir belediyede tam 119 kişiyi işten attı. Değerli arkadaşlar şu an için İpsala’da çöp toplanmıyor, İpsala’da belediye hizmetleri tamamen kilitlenmiş durumda. Ne için işte bu belediye başkanının faşist  anlayışı yüzünden, işçi düşmanlığı yüzünden. Mehmet Kerman’a buradan şunu söylemek istiyorum. Bugün burada toplanan bu insanlar, sadece ve sadece geleceğinin peşindedirler. Bütün dertleri İpsala halkına hizmet etmek, yıllardır da bunu yapıyorlar. Bakın bu sıcakta her tarafımızdan ter akarken, bu insanlar İpsala’ya hizmet ediyorlar. Çöpünü topluyorlar, park bahçesine bakıyorlar, yolunu yapıyorlar, suyunu akıtıyorlar, kanalizasyonunu tamir ediyorlar. Bu kentte yaşayan her insanın doğumundan mezarına girdiği ölümüne kadar her anında bu insanlar onlara hizmet ediyorlar. Ya sen ne yapıyorsun, bunların hayallerini çalıyorsun, bunların geleceklerini çalıyorsun. Mehmet Kerman, bak sana bir şey söyleyeyim. Sen nesin, sen kendini ne sanıyorsun?  Söyle bana Mehmet Kerman, İpsala’nın sahibi misin?”
Şen’in konuşmasının ardından DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Caner Makasçı basın açıklaması yaparak şunları söyledi: “Değerli emekçiler, sevgili emek dostları; 31 Mart 2024 Yerel seçimlerinin ardından İpsala Belediyesinde ki işçi kıyımı devam ediyor.
Bildiğiniz üzere 8 Mayıs tarihinde yine bu alanda Belediye başkanı Mehmet Kerman’ı uyarmıştık.
İşçi kıyımına son vermesini atılan işçilerin geri alınmasını bu alandan haykırmıştık.
Ancak Belediye başkanı bu uyarılarımızı dikkate almayıp hukuksuzca işçi çıkarmaya devam etmiştir.”

SENDİKAMIZ ÜYESİ 119 İŞÇİYİ İŞTEN ATTI
"Bugün itibarı ile AKP’li İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, 160 çalışan işçiden Sendikamız üyesi 119 işçiyi işten çıkarmıştır.
Yine hukuksuzca çıkardığı İşçileri tehdit etmekte, eğer hakkınızı arar veya sendikanız aracılığıyla avukata giderseniz sizi belediye dışında nerede olursa olsun özellikle kurulacak OSB'de de iş bulmamanız için elimden geleni yaparım diye tehdit ettiği bilinmektedir.
Bu tehditler sonucunda bazı çıkarılan arkadaşlarımız da hakkı olan tazminatlarının çok altında teklif edilen paraları hiçbir dava açmayacağım diye imzalayıp kabul etmiştir."

DİSK’TEN ÇIKAN ÜYELER FARKLI SENDİKAYA ÜYE YAPILMIŞTIR
"Belediyede bugün itibarı ile Kalan çalışanları da işleri ile tehtid ederek Disk Genel İş sendikasından istifa ettirip farklı sendikaya üyelik yaptırmıştır.
Unutulmamalıdır ki; Sendika ve toplu iş sözleşmesi hakkı Anayasal ve yasal haktır. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesi sendikal faaliyetlerin engellenmesi karşısında yaptırımlar getirmiştir.
“Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”
İpsala Belediye Başkanı ve bürokratları açıkça suç işlemektedir."

HİÇ BİR İŞÇİNİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYACAĞIM DEDİ
"Belediye Başkanı Mehmet Kerman’ın 31 Mart seçimlerinden önce “Hiçbir işçinin işi ile ekmeği ile oynamayacağım” diyerek halktan oy istediği, seçim bildirgesinde de buna yer verdiği bilinmektedir. Ancak 10 yıl önce de yapıldığı gibi yine işçiler belediye başkanının hedefi haline gelmiştir. Biz işçiler İpsala halkına hizmet ediyoruz ve işimizi geri istiyoruz.
Değerli İpsala lılar Hukuksuzca çıkarılan işçiler sadece işlerini yapıyorlardı.
İpsalanın Çöpünü topladı yolunu yaptı suyunu akıttı kanalizasyonunu temizledi yangınını söndürdü.
Yani sizlerin doğumunda ölümüne yapılması gereken her işi yaptılar.
Belediye başkanı şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez."

İPSALALI GEREKLİ TEPKİYİ GÖSTERECEKTİR
"Sevgili emekçiler, emek dostları; elbette ki Mehmet Kerman; 21 yıla yakın bir süredir iktidarda bulunan ve sermayenin istekleri doğrultusunda güvencesiz, düşük ücretle çalıştırma, kamusal hizmetleri özelleştirme politikaları izleyen ve buna yönelik onlarca kanun çıkaran AKP’nin bir belediye başkanı olarak benzer politikaları sürdürmek istemektedir. Ancak şu unutmamalıdır ki; ailesini geçindirmek için, alın teriyle çalışan, hak yemeyen, hak yedirtmeyen, derdi ekmek ve adalet olan işçileri, işinden, ekmeğinden eden uygulamalar İpsala halkı tarafından da kabul görmeyecek ve en şiddetli tepkiyi alacaktır.
Bizler İşimize dönene kadar buradayız. Her türlü demokratik hakkımızı kullanacak ve sizlerinde desteği ile işimize döneceğiz."

119 İŞÇİMİZ İÇİN ALDIĞINIZ BU HUKUKSUZ İNSANİ VE VİCDABİ KARARDAN VAZGEÇİN
"İpsala Belediye Başkanına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, İpsala’da huzur istiyorsanız hemen 119  işçimizin iş aktinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz, insani ve vicdani değerlerden uzak kararınızı geri çekiniz.
İpsala  Belediyesinde hukuksuzca atılan işçilerin mahkeme sonucu iş yasası ve toplu sözleşme gereği büyük tazminatlar ödeneceği bilinmelir.
Görülen lüzüm üzerine hukuksuzca yani ben yaptım oldu diye atılan işçilere ödenecek bu tazminatların hesabını nasıl vereceksiniz.
İpsala halkı sizi İpsalaya hizmet etmek için seçti.
Çalışanlarının Ailelerinin ve çocuklarının geleceğini çalmak için değil.
Bu hukuksuzluğa karşı tüm demokratik haklarımızı kullanacağız.
Bugünden itibaren her gün mesai saatleri içerisinde çıkarılan işçiler olarak işimize dönene kadar ailelerimizle birlikte oturma eylemine başladık.
Başlatmış olduğumuz süresiz  oturma eylemine gelin  bir omuz da siz verin.”
İpsala Belediyesi’nden işten çıkarılan işçiler, İpsala Belediyesi önünde aileleri ile birlikte Kerman’ın bu kararından vazgeçene kadar oturma eylemi de gerçekleştirecek."

Muhabir: ERDOĞAN DEMİR