İYİ Parti yerel seçimlere kendi adayları ile girme eğiliminde

Sarıkeçe; “Bugün yapacağımız toplantıda Keşan’da belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi için kendi adaylarımızla girmeyi konuşacağız”

Engin: “Edirne ve tüm ilçelerimizde kendi adaylarımızla seçime girmek en büyük hedefimiz”

Akalın : “Türkiye’yi yönetme iddiası olan partimiz Türkiye’nin her yerinde iddialı olmak zorundadır”

ERDOĞAN DEMİR

Akalın ve Engin’i burada İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri Coşkun Lofçalı ve Zafer Topçu ile yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Sarıkeçe, tüm katılımcılara ‘hoş geldiniz’ dedi.

Sarıkeçe daha sonra şu konulara değindi.

2024 YILINDA YAPILACAK YEREL SEÇİMLERE KENDİ ADAYLARIMIZ İLE KATILMAYI HEDEFLİYORUZ

Sarıkeçe, bugün burada sayın milletvekili, sayın il başkanı, belediye meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyelerimle yerel seçimlerle ilgili görüşmede bulunmak üzere toplandıklarını belirterek, “Burada alacağımız kararlar doğrultusunda bir yol haritası belirleyip önümüzdeki yılın Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle ilgili durum değerlendirmesi yapmak ve durum değerlendirmesine göre hareket etmek için de toplanmış bulunmaktayız.” dedi.

KEŞAN’I NASIL YÖNETİRİZİ KONUŞMAK BİLE BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Partilerİnin 5 yıllık bir parti olduğunu ve partileri için “Kurulamaz, kurulsa da bir şey yapamaz” denildiğine vurgu yapan Sarıkeçe, “Parti olarak bugünlere geldik. Burada ben şahsen çok iddalıyım, o kurulamaz denen parti kuruldu. Yönetimlere talip oldu, milletvekili de çıkardı belediye meclis üyesi de çıkardı. Artık bölgesel anlamda Keşan’ı nasıl yönetiriz diye oturup burada konuşmak beni çok heyecanlandırıyor. Muhtemelen arkadaşlarım da büyüklerim de aynı heyecanı taşıyordur. Bu konuda içim içime sığmıyor. Kolay değil, 5 yaşındayız ama 5 yaşın çok çok üstünde bir olgunluğa sahibiz.” 

26 AĞUSTOS BİZİM İÇİN MİLAT OLACAK

Sarıkeçe, parti olarak atlattığı badireler, geçirdiği sıkıntılar olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allaha şükürler olsun bugün geldiğimiz noktada İYİ Parti memleketin yükünü sırtlamak üzere hazır olan bir parti konumunda olması, başta Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in tutumu gayreti bizleri asla yolumuzdan saptırmadı. Bugünden sonra da inşallah kısmetse 26 Ağustos bizim için bir milattır.Sayın vekilimiz, sayın il başkanımız konuyla ilgili daha detaylı bilgiler verecek ama ben öyle inanıyorum, 26 Ağustos’tan sonra bambaşka bir İYİ Parti düşünüyorum, hayal ediyorum.”

İYİ PARTİ OLARAK HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ

Bundan sonraki süreçte de millete nasıl daha iyi hizmetkar olacaklarını düşüneceklerine vurgu yapan Sarıkeçe konuşmasını şöyle tamamladı: “Kuruluş amaçlarımızdan sapmadan Atatürk’ün evlatları olarak ülkeye hizmet veren insanlar olarak siyasi tarihimizde yerimizi alma gayreti içerisinde olacağız. Sayın vekilim ve il başkanım konuştuktan sonra ve sizleri yolcu ettikten sonra bizler bu toplantıya başlayacağız ve bu toplantı sonucunda Allah kısmet ederse Keşan’da yerel yönetimlere, il genel meclisinden, belediye meclisine belediyeyi yönetmek adına her türlü göreve hazırız, talibiz.Tabi sadece bizim istememizle bizim dememizle olmuyor büyüklerimizin de alacağı kararlar söyleyecekleri de çok önemli. Ama bizler burada sizler huzurunuzda bölge insanımıza yarın seçim olacakmış gibi her türlü hazırlığın içerinde olma gayreti içerisinde olduğumuzu bir kere daha ifade etmek istiyorum.” dedi. 

Sarıkeçe’den sonra konuşan İl  Başkanı Engin’de şöyle konuştu : 

EDİRNE İL VE İLÇE BELEDİYELERİMİZİN HEPSİNDE ADAY ÇIKARMAYUI DÜŞÜNÜYORUZ

Engin de İYİ Parti Edirne İl Başkanı olarak Sarıkeçe’nin dediklerine tamamen katıldığını belirterek “Biz yola çıktığımız ilk günden beri konuştuğumuz tek şey hem Edirne Belediyesi hem tüm ilçe belediyelerimiz ve belde belediyelerimize talip olduğumuzu söyledik. Bu konuda da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunun için yeterli potansiyele her şeye sahibiz. Bundan dolayı da çok iddialıyız, gerek Edirne’de gerekse ilçelerdeki belediyelerin eksikliklerini de net bir şekilde takip ediyoruz ve bunlarla ilgili projeler üretiyoruz. Bu Edirne içinde geçerli Keşan için de geçerli diğer ilçelerimiz için de geçerli Allah’ın izniyle hem ilçelerde hem beldelerde hem de şehrimizi İYİ Parti belediyeciliği ile tanıştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Engin’den sonra konuşan İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın da tüm katılımcılara ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra ülkeyle ilgili ve yerel yönetimlerle ilgili konulara değindi.

ÜLKEMİZİN HALİ ÇOK KÖTÜ

İl ve ilçe başkanlarının yerel seçimlerle ilgili söylemlerde bulunduklarını belirten Akalın, “Ben de bu konudan bahsedeceğim ama ülkemizin asıl meselesinden biraz bahsetmek istiyorum. Hiç durmadan köy köy dolaşıyoruz. Köyleri dolaşıyoruz, esnafı dolaşıyoruz. Her kesim ile konuşuyoruz, ülkemizin hali çok kötü.” dedi.

ENFLASYONLA MÜCADELEYE SARAYDAN BAŞLANILMALI

Akalın, Enflasyon denilen canavarla mücadele edilemediğini belirterek “Çalışanlarla ilgili ne yaparsanız yapın, enflasyonla mücadele etmediğiniz sürece enflasyonla mücadelenizi göstermediğiniz sürece hiçbir anlamı yoktur. Maaşları ne kadar yaparsanız yapın. Enflasyonu dizginlemediğiniz sürece başarılı olmanız mümkün değil. Bakın bizim gibi olan ülkeler Arjantin Brezilya, o kategoride gibi enflasyonun yüksek olduğu ülkeler bir sene içerisinde tek haneli rakamlara indirdiler. Onların senelik enflasyonunu biz aylık yaşıyoruz hem de iki katını yaşıyoruz. Enflasyon canavarının pençesindeki birinci ülke Türkiye. Buğday fiyatları 5-6 TL çiftçimiz 8 TL denmesine rağmen çiftçimiz 5-6 TL’den buğday sattı çiftçimiz. Ayçiçeğinde de aynısını yaptılar, daha ayçiçeğine fiyat vermediler. 10 TL olan gübre 15 TL oldu. Mazot bu ayın sonuna kadar belki 50 TL olacak. Bu maliyetlerle çiftçimizin, esnafımızın, baş etmesi mümkün değil. Esnafımız sattığı malın yarısını yerine koyamıyor. Mal satıyor, ancak yarısını tekrar rafına koyabiliyor. Böyle bir ortamda kimsenin mutlu olması mümkün değil, Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyondur. Enflasyonla mücadele ile ilgili hükümetin almış olduğu hiçbir tedbiri görmüyoruz. Enflasyonla mücadele vergi artışı ile olmaz. Vergi artışı demek fiyatları arttırmak demektir. Enflasyon zaten fiyatların artmasıdır, enflasyonu körüklüyorsunuz. Enflasyona dur demek tasarruf önlemleri ile başlar. Baştan tasarruf önlemlerini saraydan başlatacaksınız. Sonra bütün kamu kurumlarında devam edeceksiniz. Sizin en önemlisi kısa orta ve uzun vadeli planlarınız olmalı. Böyle bir plan yok bilmiyorum duydunuz mu?  Ben duymadım böyle bir plan. Bu şekilde enflasyonla mücadele olmaz, bu şekilde ne çiftçimizi ne esnafımızı ne işçimizi ne sanayicimizi mutlu edemeyiz.” şeklinde konuştu.

AYÇİÇEĞİ İÇİN TON BAŞINA 2.500-3.000 TL DESTEKLEME OLMALI

Akalın, Edirne’nin en önemli sorunu ayçiçeğini konuşulduğunu ve köylerde vatandaşların ‘Neden ayçiçeği fiyatlarını açıklamıyorlar?’ diye sorduklarını belirterek “Diyorlar ki fiyatları şuraya çekersek yağ fiyatları şu kadar olur. Siz ayçiçeğine fiyat verirseniz, yağ fiyatlarını kontrol atına almak istiyorsanız çiftçiyi doğrudan desteklerseniz, öyle tonda 700 TL destek ile olmaz bu iş. 2.500-3.000 TL vereceksiniz bu şekilde doğrudan çiftçiyi desteklerseniz destekleri arttırırsanız yağ fiyatlarını da kontrol edebilirsiniz. Şu anda ton başına verilen 700 TL’yi hesaplarsanız kg başına 70 kuruş falan eder. Bu destekle çiftçinin köyde kalması mümkün değil.  Köyleri dolaşıyoruz, köylerde insanımız kalmadı. Köylerde insan yok.” dedi.

TRAKYA VE EDİRNE’DE NE KADAR TARIM ARAZİSİ SATILDI? 

Edirne ve Trakya’daki köylerdeki tarım arazileri birilerinin eline geçtiğini belirten Akalın, “Seçim döneminde söz verdim, her gittiğim köyde de özellikle sordum. Arazilerinizin yüzde kaçını yabancılara sattınız?  Köylülerimizden aldığımız bilgilerle bu rakamı tespit ettik ve bakanlığa da sorduk. Bu mecliste ilk yaptığım iş oldu. Soru önergesi verdim. Edirne’de yabancılara satılan bütün arazilerin tarım arazileri başta olmak üzere diğer arazileri sordum. Cevap geldi, o cevabı artık değerlendirip sizlere tekrardan basınımız yoluyla Edirne halkına duyuracağım. Tarımı bu hale getirirseniz bizim insanımızı Trakya’da Edirne’de köylümüzün kapısını kapatırsınız. Eğer köylümüz Edirne’de olmazsa esnafımız da olmaz. Sürekli nüfus kaybına sebep olursunuz. Biz Türkiye’nin en önemli sorununun şu anda enflasyon olduğunu enflasyonun belini bükemediğimiz sürece hiçbir kesim hiçbir katmanı mutlu edemeyeceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ YÖNETME İDDİASINDAKİ İYİ PARTİ TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SEÇİME GİRMELİDİR

Akalın, yerel seçimlerden önce İYİ Partiden kısaca bahsetmek istediğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “İYİ Parti kendine merkeze konumlandırmış, bu ülkeyi yönetme iddiasında olan iktidara talip olan bir siyasi partidir. Yani ben bu ülkeyi yöneteceğim diye kurulmuştur. Türkiye de merkez partiler var İYİ Parti gibi bir de ideoloji partileri var. İdeoloji partileri daha çok kendi ideolojileri ile hareket ederler. Onların çok fazla ülkeyi yönetme gibi çok fazla iddiaları olmaz. Ama merkez partiler tek partili hayattan çok partili hayata girdiğimizden beri Türkiye’yi hep merkez partiler yönetmiştir. Şimdi İYİ Parti bu şekilde konumlandırılmış bir partidir. Yani Türkiye’yi yönetme sevdasında isteğinde arzusunda olan siyasi bir harekettir. Şimdi böyle bir hareketin seçimlere  işte efendim, orada girelim burada girmeyelim diye lüksü olmaz. Türkiye’yi yönetme iddiası olan parti Türkiye’nin her yerinde iddialı olmak zorundadır. Hakkari’den Edirne’ye, Samsun’dan Mersin’e kadar her yerde aday çıkarmalıdır, seçimlere girmelidir,  benim şahsi düşüncem böyledir. Dolayısıyla de biz merkez partisi olarak biz her yerde seçime gireceğiz. Merkez parti iseniz, sizin partinizin adayı ve adayları olmalı. Şimdi burada özellikle İstanbul ilke Ankara’yı ayrı tutuyoruz. Genel başkanımızda İstanbul ve Ankara’yı ayrı tutuyor önem veriyor. Oralarda veya büyük şehirlerde buna eklenebilir. Ama genelde Türkiye’nin her ilinde ve ilçesinde hatta Ankara ve İstanbul’da dahil olabilir seçime hazırız.”

EDİRNE’DE TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLARAK YEREL SEÇİMLERE KENDİ ADAYLARIMIZLA GİRECEĞİZ

Seçime girmeye hazır olduklarını ve Edirne özeline geldiğimizde İYİ Parti olarak Türkiye birincisi olduklarına vurgu yapan Akalın, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yani Türkiye’de en yüksek oyu İYİ Parti Edirne’de aldı. Bütün ilçelerde Keşan’da dahil  biz oylarımızı arttırdık. Biliyorsunuz ülke genelinde % 10 oy aldık. Biz oylarımızı Edirne’de % 50 arttırdık. Edirne merkezde ikinci partiyiz, dolayısıyla böyle bir başarılı bir seçim yaşamış siyasi partinin yerel seçimlerde de tabi ki çok büyük iddiası olur. Bizim de çok büyük iddiamız var. Keşan’da da öyle, şimdi aslında arkadaşlarımızla yönetimimizle bunları konuşacağız. 26 Ağustos’ta biliyorsunuz genel başkanımız açıklamalar yapacak bundan sonra da sahalarda olacağız. Yerel seçimlerle ilgili çalışmalarımız başlamış olacak.”