HABER MERKEZİ

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Ramazan ayının son günülerindeyiz. Bayramın esenliğine ulaşmaya sayılı günler kaldı. Bu günler cehennem azabından kurtuluş günleridir. Bu günler ihtiyaç sahiplerini bayram sevincine ortak eden sadaka-i fıtır günleridir. Bu günler, Rabbimizin bin aydan daha hayırlı kıldığı Kadir gecesini içinde barındıran fırsat günleridir. Kadir Gecesi yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başladığı gecedir. Kuran-ı Kerim'de Kadir adında bir süre bulunmaktadır. Yüce Allah bu sürede şöyle buyuruyor:  <Biz Kur'an-ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen birimisin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yeri ağırıncaya kadar bir esenliktir.>

Ramazanı on bir ayın sultanı, Kadir Gecesi’ni bir ömre bedel kılan, Kur'an- ı Kerim'dir. O Kur 'an ki Rabbimizin kullarına en büyük nimeti ve rahmetidir. Sözlerin en doğrusu ve en güzelidir. Müminlere şifadır. Hakkın ve hakikatin kaynağıdır. O Kur 'an ki ilim ve irfanı, edep ve hayatı, helal ve haramı, adalet ve merhameti öğreten bir hidayet rehberidir. Ruhlara huzur veren, yeryüzünü yaşanılır kılan Rabbani bir nurdur. İnsana kendini, Rabbini, kâinatı ve var oluşun gayesini hatırlatan son ilahi mesajdır.

Allah Resulü (SAV) bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: <İnanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları af edilir.>

Öyleyse bu geceyi kendimize milat kılalım. Bu geceyi anlamlı kılan Kur'an-ı Kerim'in rahmet yüklü mesajlarını gönlümüze, zihnimize ve hayatımıza aktaralım.

Sevgili Peygamberimizin (SAV) Hz. Aişe annemize öğrettiği <Allahım! Sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet> duasıyla Rabbimizin engin rahmetine sığınalım. Günahlarımıza tevbe edelim. İşte o zaman bölük bölük inen meleklerin varlığıyla sıkıntılarımız hafifleyecek, gönüllerimiz ve ruhlarımız sükûnet bulacaktır. 

Keşan'daki tüm camilerimizde programlar yapılacak, İlçe Müftülüğümüzün programı ise iftardan sonra İki Minareli Çarşı Camide başlayacak ve yatsı namazına kadar devam edecektir.  Tüm kardeşlerimizin kadir gecesini tebrik ederek, bayan erkek, genç yaşlı ve çocuklarımızı camilerimize davet ediyorum. Kadir gecemiz mübarek olsun".