MEHMET AYTAÇ

AK Parti Edirne Milletvekili TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, UN Women, İsveç Büyükelçiliği ve KEFEK ortak çalışması olan “Kadınların siyasete ve karar alma süreçlerine katılımının güçlenmesi” konusunda Sapanca’da gerçekleşen bilgi paylaşım toplantısında konuştu.

“SİYASET ÜSTÜ BİR KONU”

Konuşmasında kadınları ekonomik olarak güçlendirmenin en temel adım olduğunun ve toplu mücadelenin önemine vurgu yapan Aksal; “Kadının ekonomik olarak güçlenmesini, karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almasını şiddetle mücadele de önemli bir basamak olarak görüyoruz. Toplumun yarısını oluşturan, diğer yarısınında yetişmesinde emeği olan kadınlara; siyasal hayatta da fırsat eşitliği’nin sağlanması, eşit temsil hakkı; bir demokrasi, insan hakları ve kalkınma meselesidir, bu hep birlikte adım atmamız gereken partiler üstü bir konudur. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın her daim vurguladığı gibi milletimizin tamamını kuşatan bir seferberlik ruhuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“ANAYASAL GÜVENCEYE ALINMASINI ÖNEMSİYORUZ”

İki gün süren toplantılar boyunca kadına her alanda yapılan şiddetin son bulması için mücadele ettiklerine dikkat çeken Aksal; başörtüsünün de bir ayrımcılık ve şiddet konusu olarak kullanıldığını ifade etti. Aksal, konuşmasında şunları söyledi: “Bizim kadına şiddetle mücadelemiz;  siyasette de kadına yönelik şiddetin son bulacağı, tek bir kadının bile şiddetin hiçbir türüne maruz kalmayacağı o güne kadar kararlılıkla devam edecek. Tarihten çok net hatırlıyoruz ki başörtüsü de, kadın siyasetçiler ve kadınların karar alma mekanizmalarına katılımında ayrımcılık ve bir şiddet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle başörtüsü sebebiyle ayrımcılık yapılamaması hususunun anayasal güvenceye alınmasını son derece önemsiyoruz.”

“KEFEK ÇALIŞMALARI ARTARAK DEVAM EDECEK”

Aksal, konuşmasını şöyle sürdürdü: