ERDOĞAN DEMİR

Keşan Kent Konseyi Yürütme Kurulu, dün yaptığı basın toplantısında Keşan taş ocakları ile ilgili mahkeme süreci, Keşan Kent Konseyi’nin çalışmaları ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Kent Konseyi’ne takındığı tavır ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun güç zehirlenmesi yaşadığını iddia etti. Karagöz, Kent Konseylerinin Belediye Kanuna göre kurulduğunu hatırlatarak Başkan Helvacıoğlu’nun Kent Konseyi’ni kapatamayacağını kaydetti.

KENT KONSEYLERİ BELEDİYE KANUNU’NUN 76. MADDESİNE GÖRE KURULMAK ZORUNDADIR

Kent Konseyleri hakkında bilgi veren Karagöz, açıklamasına şu ifadelerle başladı: Kent Konseylerinin Belediye Kanunu 76. Maddesine göre nüfusu on bini aşan yerlerde kurulması zorunludur. Keşan Kent Konseyi de bunun üzerine 2006 yılında Sayın Mehmet Özcan tarafından kurulmuştur. Sonrasında ki süreç ilgili yönetmeliğe göre yürütülmüştür. İçişleri Bakanlığının Kent Konseyleri ile ilgili çıkarmış olduğu son yönetmeliğin kent Konseylerinin mali durumları ile ilgili bölümünün dayanağı aynen şöyledir YÖNETMELİĞİN;  Son Güncelleme Tarihi: 23.05.2019 Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 26313  Madde 16/A – (Ek: RG-6.6.2009-27250)

Belediyeler kent konseylerine, bütçelerinde ödenek ayırmak suretiyle ayni ve nakdi yardım yapar ve destek sağlar.”

HELVACIOĞLU SEÇİLDİĞİ GÜNDEN BU YANA KENT KONSEYİ’NE 10 BİN TL DESTEK VERMİŞTİR

Başkan Helvacıoğlu’nun seçildiği günde bugüne Kent Konseyine ekonomik anlamda destek olmadığını belirten Karagöz, “Sayın Başkan Mustafa Helvacıoğlu seçildiği günden bu güne kadar 26 Ekim 2020 tarihinde Encümen kararı ile Kent Konseyine on bin lira ödenek vermiştir. Bu ödenek ile kent Konseyi durumu 2022 Temmuz ayına kadar idare etmiştir. Kent Konseyi olarak ilgili yönetmeliği dayanak yaparak 2022 Temmuz ayında ödenek talebinde bulunduk. Talebimizin karşılanması bir yana resmi kurum olan belediye tarafımıza yazılı herhangi bir yanıt dahi vermemiştir. Bu durum 12.04.2023 tarihine kadar 6 kez tekrarlanmış her birinde aynı sonuç alınmıştır.”

HELVACIOĞLU KENT KONSEYİ BENİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR KAPATACAĞIM DEMİŞ

Karagöz, açıklamasına şöyle devam etti: “12.04.2023 tarihli talep yazımızın 14.04.2023 tarihindeki encümen toplantısında neden Kent Konseyi talebi encümen gündemine alınmadığı encümen üyelerinden biri tarafından sorulunca Sayın Başkan gerçek düşüncelerini ortaya dökmüştür. Sayın Başkanın söyledikleri son derece manidardır. Ne diyor sayın başkan; “Kent Konseyi benim için yok hükmündedir. Ben Kent Konseyini kapatacağım zaten diyor. Kent Konseyi Yürütme Kurulu militandır. Ben onlara para vermeyeceğim. Siz kendi imzalarınızla verirseniz verin diyor. Encümen üyeleri tamam deyince buna da itiraz ediyor.”

BAŞKAN GÜÇ ZEHİRLENMESİ YAŞIYOR

“Sayın başkanın bu tavrı ‘Kibir, güç zehirlenmesi ve benmerkezci’ bir anlayışa tekabül ediyor. Kendisine meşhur  ‘Kostaklanma padişahım, senden büyük Allah var’ sözünü hatırlatmak istiyoruz.”

EVET, BİZLER YAĞMAYA, TALANA VE ÇEVREYE KARŞI MİLİTANIZ

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine ‘militan’ dediğini kaydeden Karagöz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sayın Başkan bizlere militan demiş. Evet, doğru bizler militanız. Doğru bildiklerimizin, torunlarımıza devredeceğimiz çevremize, yaşam alanlarımıza, sahip çıkmanın yağmaya, talana karşı çıkmak militanlıksa evet bizler militanız. Bu mücadelelerde bedel ne olursa olsun bizler hiçbir zaman geri durmadık, rüzgârgülü olmadık, olmayacağız da. Başkanın bu tavrı karşısında Sayın Başkana, Kamu çalışanlarının her eylemlerinde attıkları bir sloganı hatırlatmak istiyoruz. “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız. Ya siz!” diyorlar.” 

HELVACIOĞLU KENDİNİ KANUN KOYUCU YERİNE KOYMAKTADIR

“Diğer taraftan Sayın Başkan kendisini kanun koyucu yerine koymaktadır.” diyen Karagöz, “Kent Konseyini kapatacakmış. Bu mümkün mü? Hayır.  Çünkü Kent konseyini Kent Konseyi genel kurulu dahi feshi edemiyor. Mevcut mevzuatlara göre Sayın başkan Kent konseyinde sıradan bir üyedir ve bir tek oyu vardır. Yani oda, dernek, siyasi parti veya sendika başkanları Kent Konseyinde ne ise sayın başkan da odur.  Mevzuatlara aykırı davranarak Kent Konseyine ödenek verir vermez önemli değil. Kent Konseyi gönüllü insanların mücadele ettiği bir kuruluştur. Hiçbir yöneticisi her hangi bir ödeme almadığı gibi Belediye katkı sunmadığında zorunlu giderler yürütme kurulu üyelerince ceplerinden karşılanmaktadır. Bu gün için yapılan da budur. 

 Bu güne kadar sustuk. Polemikten kaçtık. Bizler seçilmiş insanlarız. Sapı samanı bir birine karıştırma lüksümüzde, hakkımızda yok. Ama aynı zamanda bizler de sayın başkan gibi siyasi insanlarız. Bu nedenle seçildiğimiz görevlerde tarafsız bir şekilde toplumun büyük çoğunluğunun menfaatleri doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık, aynı anlayış ile yapmaya da devam edeceğiz. 

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu seçildiği günden bu güne kadar Kent Konseyinin çalışmalarını başarısız kılmak ve itibarsızlaştırmak için özel bir çaba içinde olduğu Keşan kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Üç yıl önce Kent Konseyi genel kurulunda onu temsilen Kent Konseyi genel kuruluna katılan başkan yardımcısının da oy verdiği Kent Konseyi yönetimini tanımadığını ve kimsenin tanımaması gerektiği konusunda açıklama yapmıştı.” şeklinde konuştu.

PROJELERİMİZE DESTEK VERMEDİ

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na projeler sunduğunu belirterek açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Belediye başkanı seçildikten sonra kendisine Keşan halkının geleceğini doğrudan ilgilendiren ve meclis gündemine alıp meclis kararı ile hayata geçirilmesi için bir proje sunduk.  ‘Madde Bağımlılığı Takip ve Rehabilitasyon Merkezinin Keşan’da açılması’ Ancak bu meclis gündemine alınmadı. Yeşilay üzerinden hayata geçirilecek dedi. Bu kararını da destekledik. Doğru bir karardı. Fakat Kent Konseyi devre dışı bırakıldı. Protokoller, fotoğraflar vs. şovlar ama süre bitiyor ve olumlu hiç bir sonuç yok.

İkinci projemiz ‘Keşan Depreme Hazır mı?’ Konu meclis gündemine alındı. Üç buçuk sayfalık rapor Belediye Meclisince kabul edildi. Projenin geliştirilmesi ve gereklerinin yapılması için Meclis tarafından Kaymakamlık adına AFAD, Belediye adına İtfaiye Müdürü, Kent Konseyi ve KEDAK görevlendirildi. Ancak bu çalışmalarda da Kent Konseyi sayın başkan tarafından devre dışı bırakıldı. Çok şeyler yapılacakken şov dışında hiçbir şey yapılamadı. Olası bir depremde faturasını Keşan halkı olarak hep birlikte ödeyeceğiz.

Sayın Başkanın Kent Konseyine karşı bu düşmanca tavırlarının ana nedenleri sap ile samanı bir birinden ayıramamasıdır. Nedir bunlar;

 1 – Saros Körfezine hukuka, bilime ve Keşan Halkı ve Saros Körfezi sakinlerinin karşı çıktığı FSRU Limanı ve kara boru hattına karşı yürüttüğümüz mücadele. FSRU Limanı Ganos Fay hattına 7 kilometre mesafede ve bu fay hattı 7’nin üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip. Umarız ve dileriz bu deprem olmaz. Yoksa bir LNG gemisi deprem etkisiyle patladığı takdirde 55 atom bombası etkisine sahip olduğu uzman görüşüdür.  Keşanlılar olarak bizlerin külleri bile bulunmaz. Hele böyle bir depremin yaz aylarında olduğunu düşünürsek sonucunu düşünmek bile istemiyoruz. Bu sonucun vebali çok ama çok ağır olur.

2 – Bir diğer nedeni Saros Körfezinde sahillerin kiralanmasına karşı çıkışımızdır. Sahiller halkındır. Ticari mal gibi kiralanamaz dedik, bugünde diyoruz.

3 – Diğer bir nedeni Yeni Mahalle Bel-Koop evlerine 160 metre mesafede daha önce ruhsatları iptal edilerek kapatılan taş ocaklarının BOTAŞ tarafından önce kaçak olarak, daha sonra kitabına uydurularak ruhsat alınan ve Sayın Başkanın mahalle halkını yok sayarak olumlu görüş bildirmesi sonucu faaliyetlerine devam etmelerini sağlamasına Kent Konseyi öncülüğünde mahalle halkının karşı çıkması, dava açması. 

4 – Maltepe, Karacaali, Çobançeşmesi, Karasatı ve Altıntaş köyleri arasında 830 dekar alanda patlatmalı kömür çıkarma projesine karşı çıkışımız ve projeyi iptal ettirmemiz.

5 – Paşayiğit Mahallesinde yapılan Biyokütle elektrik santralına karşı çıkışımız. Sonuçlarını 5-10 yıl içinde hep birlikte yaşayacağız.  

Sayın başkana önerimiz üyesi olduğu parti militanı gibi değil paylaşımcı ve katılımcı bir anlayış ile ortak akıl, ortak iradeyi öne çıkaran benmerkezci güç zehirlenmesinden arınarak tüm Keşan’ın başkanı olmasıdır.

Yapmış olduğumuz bu çalışmaların tümü Kent Konseyi Yönergesinin bizlere tarif ettiği görev bütünü içindedir.  Durumu Keşan kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.”