Keşan Belediyesi sözleşmeli işçileri seyyanen zam hakkını istiyor!

Sözleşmeli işçileri bugün sabahtan öğlene kadar yarım günlük grev uygulayacak

ERDOĞAN DEMİR

Keşan Belediyesi'nde çalışan DİSK Genel İş Sendikası'na üye 51 sözleşmeli personel, yapılan toplu iş sözleşmesinde yer alan seyyanen zammın kendilerine yansıtılmadığını iddia ederek, hakkını talep etmek için grev eylemi başlattı.

Toplu iş sözleşmesinin Mart 2023 tarihinde imzalandığı belirtilen eylemde DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcisi Kamil Tunca ve işçilerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. 

Toplantıda konuşan Şen, uzun yıllardır Keşan halkına hizmet eden kadrolu işçiler olarak verdikleri emeklerin karşılığında hak ettikleri seyyanen zammın kendilerine verilmediğini vurguladı.

DİSK/Genel-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Salim Şen ile Keşan Belediyesi DİSK Genel İş Temsilcisi Kamil Tunca ve işçilerin katıldığı basın toplantı, Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Bahçesi'nde yapıldı. 

“BİZLER YILLARINI KEŞAN BELEDİYESİ’NE VEREN İŞÇİLERİZ”

Şen, burada yaptığı konuşmada kendilerinin Keşan Belediyesinin kadrolu işçileri olduğunu belirterek; “Yıllarca Keşan halkına hizmet eden, bu uğurda gecesini gündüzüne katan, kışın yağmurunda, çamurunda, yazın sıcağında alın teri döken emekçileriz. Aynı zamanda DİSK/Genel-İş Sendikasının da uzun yıllardır üyesiyiz. Ülkemizde son yıllarda yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığı bizleri derinden sarmış, ücretlerimizi hızla eritmiştir. Aldığımız ücretlerimizin alım gücü hızla erimiş, yaptığımız toplu sözleşmeler yetersiz kalmıştır” dedi.

"SÖZLEŞMEMİZDE OLAN SEYYANEN ZAM UYGULANMADI"

2023 yılı Mart ayında sendika ile Keşan Belediyesi arasında toplu-iş sözleşesi imzalandığına vurgu yapan Şen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaklaşık beş ay boyunca belediye işvereni ile söz konusu toplu-iş sözleşmesinin imzalanması için zorlu bir mücadele verdik. Geçtiğimiz yıl yaşanan tüm bu kayıplarımızı telafi edecek bir toplu sözleşme yapabilmek adına yoğun bir çaba sarfettik. AncakTUİK’e göre bile geçtiğimiz yıl % 80’leri bulan enflasyon ortamında Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu bizlere % 42’lik bir artışı reva görmüştü. Bizlerde bu enflasyonist ortamın olumsuz etkilerini azaltmak adına söz konusu % 42’lik zammın yanı sıra toplu sözleşmede ikinci altı ay zammı talep ettik ve memur personele gelecek zamların bizlere de uygulanmasını içerecek şekilde bir toplu sözleşme imzaladık. Ancak bugün geldiğimiz noktada sayın başkan toplu sözleşmede açıkça yazılmış olmasına rağmen memur personele gelen ve seyyanen zam diye nitelendirilen 8 bin 77 TL’lik zammın bizleri kapsamadığını iddia ederek kadrolu işçi arkadaşlarımıza sadece % 17,55’lik zammı vereceklerini söylemektedir.

"ZAM BİZİM HAKKIMIZDIR"

Şen, buradan açıkça ifade ettiklerini ve söz konusu seyyanen diye ifade edilen zammın haklarını olduğunu belirterek; “Bu zam bizim hakkımızdır, anamızın ak sütü gibi helaldir ve bu zammı biz işçilere de uygulamak zorundasınız. Sayın başkan toplu sözleşme masasında ve imza töreninde bizlere açıkça taahhüt ettiğiniz gibi söz konusu seyyanen zammı kadrolu işçilere derhal uygulayın. Siz değil misiniz?  imza töreninde ‘memur personele ne kadar zam gelir ise sizler de alacaksınız. İster iki, ister üç kez zam gelsin sizde bu zamları alacaksınız’ diyen. Peki şimdi bu zam sizi kapsamıyor alamazsınız demek neyin nesidir? Bir grup çalışanınıza 11-12 bin TL zam verip diğer çalışanlarınıza 2 bin 500, 3 bin TL zammı nasıl reva görürsünüz? Buradan sayın Helvacıoğlu’na sesleniyoruz, imzanıza sahip çıkın, sözünüzün arkasında durun" şeklinde konuştu.

"BAŞKAN BİZE “GEREKİRSE MAHKEMEYE GİDİN” DEDİ"

Bu konuya ilişkin olarak Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Cuma günü gerçekleştirdikleri toplantıda kendilerine başkanın “isterseniz mahkemeye gidin” şeklinde ifadeler kullandığını ifade den Şen, “Bu ifade bizleri bir kez daha yaralamıştır. Aslında sayın başkanın bu tür davranışları ilk de değildir. Yılbaşında ayda 22,5 saat fazla mesai ödeyeceğim, daha başka da mesai ödemeyeceğim diyerek kestirip atmış, üyelerimizin ayda 30-40-50 saatlere varan fazla mesailerini ödemeyerek başka bir haksızlığa ve hukuksuzluğa imza atmıştır. Bu konuya ilişkin olarak da yaptığımız tüm uyarılara rağmen eksik ödenen bu mesailerin kalan kısmı halen ödenmemiştir. Sayın başkan seçildiğinden bu yana kadrolu işçileri bu kurumda fazlalık, belediye bütçesine bir yük gibi görmektedir. Bugünkü bu tavrı da bu anlayışın bir ürünüdür. Biz bu tavrı ve bu anlayışı reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Keşan Belediyesinde çalışan kadrolusu, şirket işçisi, memuru, sözleşmelisi tüm çalışanları ile hepsi kıymetli çalışanlardır ve Keşan halkına tüm gücü ile hizmet etmektedirler. Onun için buradan açıkça ifade edelim ki memuru, kadrolu işçisi, şirket işçisi hepsi birdir ve beraberdir" diye konuştu.

"BİZE YAPILAN HAKSIZLIĞA BOYUN EĞECEK SESSİZ KALACAK DEĞİLİZ"

DİSK/Genel-İş Sendikası üyesi işçileri olarak kendilerine yapılan bu haksızlığa boyun eğecek, sessiz kalmayacaklarını söyleyen Şen sözlerini şöyle tamamladı. “Elbette ki yargı yolu ile gerekli adımları da atacağız. Ancak bu hukuksuzluğa imza atan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’’nu uyarmak, hakkımız olan seyyanen zammın bizlere de uygulamasını sağlamak için 9 Ağustos Çarşamba günü (Bugün) kadrolu işçiler olarak sabahtan öğleye kadar olmak üzere yarım gün süre ile iş bırakacak ve hizmet üretmeyeceğiz. Sayın başkan bizlerin bu sesini duymaz, feryadımıza kulak vermez ve hukuksuzluğa devam ederse bizlerde örgütlü gücümüzle kendisine gerekli uyarıları yapmaktan geri durmayacağız. İsteğimiz şudur ki sayın başkan bizleri sokağa itmeden, mahkeme kapılarına düşürmeden, çalışma barışını bozmadan bu yanlıştan bir an önce dönsün ve hakkımız olan seyyanen zammı bizlere de uygulasın. Aksi durumda sendikamız ile birlikte tüm üyelerimiz ve tüm örgütlü gücümüzle hakkımızı arayacağımız buradan ilan ediyoruz. İnadına sendika inadına DİSK! Birleşen işçiler asla yenilmez!"