2023/2024 eğitim öğretim yılı törenle başladı 

Keşan’da 76 eğitim kurumunda 1.157 öğretmen ve 13.616 öğrenci ders başı yaptı

ERDOĞAN DEMİR

Törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Saylam, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saz, tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz yaptı.

Saz konuşmasında şunları söyledi.

“Sayın Belediye Başkanım, Sayın İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerim, Sayın Okul ve Kurum Müdürlerim, Kıymetli Meslektaşlarım , Siyasi Partilerin Değerli Temsilcileri, Basınımızın Güzide Mensupları, Sevgili Öğrenciler , Değerli Konuklar  Hep birlikte, yeni bir heyecanla yeni bir eğitim-öğretim yılının başındayız. Bugün Keşan ilçemiz olarak  76 eğitim kurumumuzda 13 bin 616 öğrenci, 1157 öğretmen ve eğitim çalışanlarımızla hazır olarak eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. 2023-2024 Eğitim öğretim yılı tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Sevgili öğrencilerimiz hayatı tanımaya başladıkları aile ortamından sonra, ikinci yuvaları olarak gördükleri okullarına kavuşmanın sevinci içerisindeler. Aileden başlayan öğrenme sürecinin ikinci adımını, okul dönemi oluşturmaktadır. Bu süreçte elde edilen kazanımlar, bireylerin ve dolayısıyla da gelecekte milletimizin hayatını şekillendirecektir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve güven içerisinde yaşamak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, ancak ve ancak bilinçli, birikimli ve donanımlı bir eğitim ve öğretimle mümkün olabilir. Bundan dolayıdır ki bir toplum, medeniyet sahasında ne kadar yol almak isterse; eğitime o kadar önem vermek durumundadır. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Eğitimdir ki bir ulusu, ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır; ya da tutsaklık ve düşkünlüğe bırakır” sözleri, eğitimin önemini açıkça ifade etmektedir.

Amacımız, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, eğitimden aldığı güçle yoğun rekabet ortamının şartlarına uyum sağlayabilen, bağımsız düşünebilen ve sorgulayan bireyler yetiştirebilmektir. Bunun için; Keşan Eğitim ailesi olarak  idare, öğretmen, veli ve öğrenci koordinasyonunu en güzel şekilde tesis ederek çocuklarımızın başarılı bir şekilde eğitim hayatını tamamlamaları için elimizden gelenin daha fazlasını yapmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz.

Eğitimin bir amacı da  bir ülkeyi kalkındırmak, geleceğe taşımak hedefleri olan bir nesil yetiştirmektir. Millet olarak ta bizler başarılı olmanın yegane yolunun çalışmak olduğunun farkındayız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili öğrencilerimiz olmak üzere tüm eğitim camiasının İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilçemiz ,ilimiz ve ülkemize başarılar getirmesini temenni ediyorum. Öğrencilerimizin derslerde gösterecekleri başarılarının yanı sıra, Atatürk’ün söylediği gibi ‘Okul genç beyinlere, insanlığa saygıyı millet ve ülkeye sevgiyi bağımsızlık onurunu öğretir’ sözünden yola çıkarak, vatanına, bayrağına cumhuriyetine bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, insani değerleri benimseyen bireyler olarak yetişmeleri bizlerin en büyük arzusudur. Bunu gerçekleştirmek için okul, aile ve öğrenci işbirliği içinde eğitimimizi devam ettirmemiz gerekiyor. Sevgili öğrencilerimiz de hayatı tanımaya başladıkları aile ortamından sonra, ikinci yuvaları olarak gördükleri okullarına kavuşmanın sevinci içerisindeler.

Sevgili Öğrenciler ; Yaz tatilinin ardından yeniden ders başı yapıyorsunuz. Unutmayın ki eğitim hayatınız boyunca elde edeceğiniz her başarı, aileleriniz ve aziz milletimiz için kıvanç vesile olacaktır. Biliniz ki sizler memleketimizin umudu, istikbalisiniz. Milletimizin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirecek olan sizlersiniz. Bu sebeple bugünden bu hedeflere kilitlenmeli, düzenli ve disiplinli çalışmalı, kendinizi en iyi şekilde yetiştirmelisiniz.

Eğitim hayatlarınızda ayrı ayrı her birinize üstün başarılar diliyorum. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder’ Bu düşünceden yola çıkarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak ve buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz, çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dahilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir. Tüm eğitim camiası olarak bu anlamlı sözün ışığında ve bilincinde, sevgili öğrencilerimizin ilim deryasına adım attığı 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı'nı hep birlikte karşılamaktayız” dedi.

Konuşmanın ardından törene katılan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da öğretmen ve eğitimcilere karanfil verdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından saat 11.00’de Fatih Sultan Mehmet Okulu’nda bir tören düzenlendi. 

Burada düzenlenen törene Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, CHP Yönetim Kurulu üyeleri Muzaffer Özcan, Bülent Saylam ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Buradaki törende konuşan Saz ve Helvacıoğlu, yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Ardından Helvacıoğlu ve Saz, öğrencilerle birlikte temsilen ders zilini çaldılar ve ardından öğrenciler dersliklerine geçerek okulun ilk günündeki derse başladı.