BÜLENT SAYLAM

CNG tesisini kuracak şirketin resmi internet sitesinde tesisin Keşan’da nerede kurulacağı hakkında herhangi bir bilginin olmadığı görüldü. Şirketin ayrıca internet üzerinden ‘Lojistik Sorumlusu’ iş tanımlı ilan verdiği ilana 113 başvurunun olduğu ve ilanın yayından kaldırıldığı görüldü. İlanda üniversitelerin Lojistik, Endüstri Mühendisliği, İşletme vb. bölümlerinden mezun, en az 2 yıl tercihen tehlikeli yük taşımacılığı sektöründe tecrübesi olan elemanlar arandığı belirtildi.

30 YILLIK LİSANS ALINDI

Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. (NTGAZ) tarafından 1 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde Edirne-Keşan CNG Tesis Lisansı hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada Edirne ili Keşan ilçesinde bulunan CNG Tesisi için şirket tarafından EPDK’ya yapılan başvuru CNG/7505-5/807610-575 lisans no ile başlangıç tarihi 30.11.2023 ve bitiş tarihi 30.11.2053 olacak şekilde EPDK lisans sayfasında yayınlanarak yürürlüğe girdiği belirtildi.

CNG NEDİR?

CNG ile ilgili olarak NTGAZ’ın resmi internet sitesinde şu bilgilere yer verildi: “Doğal gaz; fosil kaynaklı, renksiz, kokusuz ve havadan hafif yanıcı bir gazdır. Metan (CH4), Etan (C2H8), Propan(C3H8), Bütan (C4H10), Karbondioksit (CO2), Azot (N2), Helyum (He) ve Hidrojen sülfür (H2S) gibi çeşitli hidrokarbonlardan oluşur. Yandığında kül ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve zararlı asit yağmurlarına neden olmaz. Günümüzde değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak konutlar, işyerleri, resmi kurumlar, okullar, sağlık kuruluşları, fabrikalar ve konaklama tesislerinde kullanılmaktadır.

CNG (Sıkıştırılmış Doğal gaz), ulusal boru hattı şebekesi veya şehir içi dağıtım sisteminden tedarik edilen doğal gazın, yaklaşık 200 bar basınç altında sıkıştırılmasıyla elde edilmektedir. CNG, kokusuz, renksiz ve zehirli olmayan gaz fazında bir yakıttır.

Keşan'da evden altın ve para çalındı Keşan'da evden altın ve para çalındı

Doğal gazın boru hatları ile iletilemediği yörelere ve işletmelere, temiz, çevreci ve verimli doğal gaz, özel imal edilmiş silindirler kullanılarak sıkıştırılmış gaz (CNG) formunda ulaştırılabilmektedir.

Doğal gaz, boru hattından çekilerek özel kompresörler ile Naturelgaz’ın dolum tesislerinde 200 bar basınca kadar sıkıştırılmakta ve CNG stok ünitelerinin (palet) içine yerleştirilmiş özel tüplere doldurularak, bu paletler müşteri sahalarına taşınmaktadır. Müşteri sahasında kurulan basınç düşürücü sistem vasıtası ile önce 2-8 bar aralığında ve sonrasında müşterilerimizin istediği basınçlarda müşterilerimizin kullanımına sunulmaktadır.”